مسبی
ده نشانه بارداري که نشان ميدهد حامله هستيد يا خير

ده نشانه بارداري که نشان ميدهد حامله هستيد يا خير

ویرایش: 1391/9/26
نویسنده: فرهاد کم
آيا حامله شده ايد؟ به احتمال زياد تا موعد اولين پريود بعدي يا حتي يکي دو هفته بعد از آن، نشانه خاصي را مشاهده نخواهيد کرد.در صورتي که در چند ماه اخير وضعيت قاعدگي خود را به دقت زير نظر نداشته ايد، يا اگر پريود شما نامنظم بوده و هر ماه تغيير مي کرده است، ممکن است نتوانيد موعد دقيق قاعدگي بعدي خود را مشخص نماييد.

اما اگر برخي از نشانه هاي زير در شما ظاهر شدند و تا مدتي هم پريود نشديد، ممکن است باردار شده باشيد. دقت کنيد که همه خانمهاي حامله اين نشانه ها را مشاهده نخواهند کرد. در اين حالت مي توانيد از تستهاي حاملگي خانگي استفاده کنيد تا مطمئن شويد!توجه کنيد که اين نشانه ها به ترتيب عکس اهميت چيده شده اند و شماره 10کم اهميت ترين و شماره 1مهمترين علامت هستند.

1-تورم و حساسيت در پستانه:
يکي از نشانه هاي اوليه حاملگي، حساس و دردناک شدن پستانها به علت افزايش سطح هورمونها است. درد پستانها ممکن است شبيه به درد آنها در هنگام پريود، يا کمي شديدتر باشد. اين عارضه پس از سه ماهه اول حاملگي و با عادت کردن بدن به تغييرات هورموني، تا حد زيادي از بين مي رود.

2-خستگي:
ناگهان احساس خستگي مي کنيد؟ يا نه، احساس کوفتگي و ضعف عمومي شديد داريد؟ هيچ کس به درستي نمي داند که علت بروز اين خستگي هاي ناگهاني در اوائل حاملگي چيست، اما احتمالا افزايش ناگهاني سطح هورمون پروژسترون مي تواند يکي از عوامل بروز خواب آلودگي باشد.

با ورود به سه ماهه دوم حاملگي احتمالا سرحال تر شده و احساس انرژي بيشتري خواهيد کرد، اما احساس ضعف و خستگي در اواخر دوران حاملگي دوباره باز خواهد گشت، زيرا در آن دوران وزن نسبتا زيادتري را بايد حمل کرده و همچنين به علل مختلف ممکن است خواب کافي نداشته باشيد.

3-خونريزي ناشي از لانه گزيني:
برخي از خانمها در حدود روزهاي يازدهم يا دوازدهم پس از باردار شدن (يعني تقريبا همزمان با زمان پريود بعدي)، مقدار کمي خونريزي يا لکه بيني مشاهده مي کنند. اين خونريزي ممکن است ناشي از ورود تخمکِ بارور شده به بافت پر خونِ رحم شما باشد، اما کسي دليل قطعي آن را نمي داند.

حرکت تخم لقاح يافته به سمت رحم، 6روز پس از بارور شدن آغاز مي شود و هنگامي که مي خواهد در ديواره رحم، محلي را براي استقرار خود برگزيند، مختصر خونريزي اتفاق مي افتد.اين خونريزي بسيار کم و اغلب به صورت لکه هاي قرمز يا قهوه اي مايل به قرمز خواهد بود و تنها يک يا دو روز طول خواهد کشيد.
در صورت مشاهده خونريزي يا لکه بيني، خصوصا اگر همراه با درد باشد، پزشک خود را در جريان بگذاريد؛ زيرا اين موارد ممکن است نشانه هاي حاملگي خارج رحمي باشند.

4-تهوع يا استفراغ:
در اکثر خانمها، تهوع صبحگاهي تا حدودا يک ماه پس از باردار شدن رخ نمي دهد. حتي برخي از خانمها آنقدر خوش شانس هستند که هيچ گاه اين عارضه را تجربه نمي کنند. اما احساس تهوع در تعدادي از خانمهاي حامله، بسيار زودتر آغاز مي شود؛ همچنين اين تهوع ممکن است فقط در صبحگاه رخ ندهد. عارضه ويار بارداري ممکن است صبح، ظهر يا حتي شب هنگام بروز کند.

تقريبا نيمي از خانمهايي که به اين عارضه دچار مي شوند، با آغاز سه ماهه دوم حاملگي، به کلي بهبود پيدا مي کنند. شدت اين عارضه در بقيه خانمها نيز غالبا در ماه چهارم يا پنجم حاملگي کاهش مي يابد.

5-افزايش حساسيت نسبت به بو:
اگر در اوائل دوران حاملگي به سر مي بريد، ممکن است احساس خوشايندي نسبت به برخي بوها، مثلا بوي ساندويچ يا حتي يک فنجان قهوه نداشته باشيد؛ و حتي ممکن است برخي بوهاي خاص موجب بروز حالت تهوع در شما شوند.

اين امر ممکن است ناشي از افزايش سريع ميزان هورمون استروژن در بدن شما باشد، اما اين صرفا يک احتمال است و کسي از علت قطعي آن خبر ندارد. همچنين ممکن است مشاهده کنيد برخي از غذاهايي که قبلا بسيار دوست داشته ايد، اکنون حال شما را به هم مي زنند؛ اين هم کاملا طبيعي است!

6- نفخ شکم:
تغييرات هورموني در اوائل حاملگي ممکن است موجب بروز حالت نفخ در شما بشوند؛ که اين حالت مشابه با همان وضعيتي است که برخي از خانمها پيش از آغاز پريود ماهانه خود تجربه مي کنند. به همين دليل، حتي در اوائل حاملگي که رحم شما هنوز هم بسيار کوچک است، ممکن است احساس کنيد که اندازه دور کمر لباسها براي شما کوچک شده است!

7-تکرر ادرار:
اندکي پس از باردار شدن، ممکن است احساس کنيد که به طور مرتب نياز به ادرار کردن داريد. چرا؟ علت عمده اين مطلب آن است که در دوران حاملگي، حجم خون و مايعات در بدن شما افزايش پيدا مي کند، که در نتيجه حجم بيشتري از مايعات به کليه ها و در نتيجه مثانه شما وارد مي شود.

اين عارضه ممکن است از هفته ششم حاملگي آغاز شده و در طول دوران حاملگي ادامه پيدا کرده يا حتي وخيم تر شود، البته رحم در حال رشد شما نيز فشار بيشتري بر مثانه وارد خواهد کرد.

8-تاخير پريود:
اگر پريود شما معمولا منظم بوده اما اين بار به موقع شروع نشده است، مي توانيد پيش از آنکه ساير نشانه هاي فوق را مشاهده کنيد، از تست حاملگي استفاده نماييد. اما اگر قاعدگي شما منظم نبوده يا اينکه زمان پريودهاي قبلي خود را يادداشت نکرده ايد، تهوع، حساسيت پستانها يا افزايش دفعات استفاده از دستشويي مي توانند نشانه هاي حاملگي باشند.

9-دماي پايه بدن شما بالا مانده است:
اگر دماي پايه بدن خود را يادداشت مي کرده ايد و اکنون مشاهده مي کنيد که اين دما به مدت 18روز در مقدار بالاتر از معمول باقي مانده است، احتمالا حامله شده ايد.

و نهايتا10- تست حاملگي خانگي که نتيجه مثبت بدهد:
علي رغم تبليغاتي که روي جعبه هاي اين تستها ديده مي شود، اکثر آنها تنها يک هفته پس از موعد پريود بعدي مي توانند حاملگي را تشخيص دهند. پس اگر زودتر از اين موعد از اين تستها استفاده کرده و نتيجه منفي گرفتيد، بهتر است چند روز بعد دوباره تست را تکرار نماييد. البته اگر هنوز پريود نشده باشيد!

پس از اينکه يکي از اين تستها نتيجه مثبت داد، با پزشک خود قرار ملاقات بگذاريد. هنوز هم قطعي ترين روش در ايران تست خون بتا اچ سي جي است که با دستور پزشک در آزمايشگاهها انجام ميشود


منبع:

http://tinyurl.com/crck5xn

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


پریسا رحیمی (16:10   1396/6/31)

من چند روزه پشتم درد میکنه میشه گفت علایم بارداریه کد: 8932


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ده نشانه بارداري که نشان ميدهد حامله هستيد يا خير نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: احساس ضعف و خستگي در اواخر دوران حاملگي ، بارداري ، تستهاي حاملگي ، حاملگي ، حاملگي خارج رحمي ، دوران حاملگي ، طول دوران حاملگي ، نشانه هاي بارداري ، نشانه هاي حاملگي ، نشانه هاي حاملگي خارج رحمي