مسبی
مدل جديد خنک کننده هاي لپ تاپ و تبلت ها

مدل جديد خنک کننده هاي لپ تاپ و تبلت ها

ویرایش: 1391/9/27
نویسنده: فرهاد کم
جنرال الکتريک به تازگي از محصول و ابداع جديدي رونمايي کرده که به نظر مي رسد نازک ترين خنک کننده لپ تاپ و تبلت با کارايي بسيار بالايي باشد.

پاپوبلاگ: جنرال الکتريک به تازگي از محصول و ابداع جديدي رونمايي کرده که به نظر مي رسد نازک ترين خنک کننده لپ تاپ و تبلت با کارايي بسيار بالايي باشد. اين خنک کننده مي تواند جهشي بزرگ در توليد نسل بعدي تبلت ها و لپ تاپ هاي فوق سبک باشد. اين محصول به گونه اي است که علاوه بر فرآهم آوردن امکان طراحي هاي نازک تر اين گجت ها، جا را براي ديگر قطعات دروني هم باز مي کند. و از همه مهم تر اينکه مصرف انرژي آن نسبت به Fan هاي معمولي به نصف رسيده است. يعني عمر باتري بسيار بيشتر و تقريبا سکوت کامل.

تکنولوژي به کار رفته در خنک کننده هاي جديد جنرال الکتريک DCJ يا Dual Piezoelectric Cooling Jets خوانده مي شود. DCJ تقريبا همانند يک ريه مينياتوري عمل مي کند: باز مي شود تا هواي خنک را به درون خود بکشد، و سپس منقبض مي گردد تا هواي داغ را خارج کند. در حقيقت جنرال الکتريک اين تکنولوژي را براي خنک کننده هاي تجاري موتورهاي جت ابداع کرده است. اما دو سال پيش يکي از مهندسان اين شرکت تصميم گرفت تکنولوژي دي سي جي را در ابعاد مينياتوري بازسازي کند تا در کامپيوترها هم قابل استفاده باشد.

اين خنک کننده تقريبا ابعاد و ضخامت يک کارت اعتباري را دارد، اما جنرال الکتريک مي گويد که نمونه کامل شده و آماده تجاري سازي اين محصول 4 ميليمتر ضخامت دارد. احتمالا اين ضخامت شامل بخش هاي مکمل چون سيني تبادل گرمايي و پايه ها باشد. ظاهرا اين محصول 50 درصد نازک تر از شيوه هاي مرسوم خنک کننده بر پايه فن است. آشکارا چنين جهشي باعث پيشرفت قابل توجه و چشمگيري در دنياي تبلت و لپ تاپ خواهد شد و ضخامت آنها را به کمتر از 8 ميليمتر خواهد رساند.

البته شايد بتوان گفت که مهم ترين بخش داستان اينجا است که DCJ تقريبا هيچ صدايي توليد نمي کند و کاربر به هيچ وجه متوجه نمي شود که اين بخش از گجتش روشن است يا خاموش. اين کاهش فريبنده صدا به اين دليل است که DCJ از تکنولوژي کاملا متفاوت با فن هاي فعلي کار مي کند و ديگر از صداي ويز ويز هواي عبوري از ميان پره هاي فن با سرعت هزاران دور در دقيقه خبري نيست.

جنرال الکتريک وعده داده نمونه هاي آينده اين تکنولوژي کوچکتر و کاراتر خواهند شد، به طوري که ديگر خبري از لوله ها و پايه ها و سينک تبادل گرمايي هم نباشد و DCJ مستقيما به قطعات داخلي گجت متصل گردد.

و خبر خوب اينکه با توجه به همکاري جنرال الکتريک با شرکت هاي مختلف (از جمله Fujikura ژاپني)‌ در اين زمينه، احتمالا طي دو سال آينده شاهد نسل ساکتي از تبلت ها و لپ تاپ ها خواهيم بود.


منبع:

http://tinyurl.com/btpuvkh

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


امین فعله گری (21:14   1395/1/21)

ی سوال داشتم اول اینکه این خنک کننده داخل بازار وجود داره یا نه هنوز نیومده و در صورت وجود قیمتش چنده ممنون کد: 4258


 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره مدل جديد خنک کننده هاي لپ تاپ و تبلت ها نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: جديدترين نسل خنک کننده لپ تاپ ، نسل اينده پد خنک کننده لب تاب ، پد خنک کننده لب تاب ، لب تاب ، پد خنک کننده