مسبی
آيا مي دانيد با قلب يا مغز عاشق مي شويم؟

آيا مي دانيد با قلب يا مغز عاشق مي شويم؟

ویرایش: 1391/9/23
نویسنده: آسوک
ترس را در شکم و معده هم ميتوان حس کرد اما ميگويند که جايگاه عشق، قلب است. لجبازي نکنيد. عکس قلب و تيري را که به سمت آن پرتاب شده است همگان ديده‌اند. در عهد باستان ارسطو معتقد بود قلب جايگاه تمامي احساسات است، هر چند که کلود گالين – پزشک يوناني قرن دوم ميلادي – جگر را مرکز همه چيز مي‌دانست اما با اين حال قرن‌هاست که بشر با قلبش هم حس مي‌کند و هم تصميم مي‌گيرد.

در نيمه دوم قرن 13 ميلادي، قلب بطور رسمي جايگاه عشق خوانده شد و در تمامي تصاوير مذهبي، قلب مکان مقدس عشق خداوندي معرفي شد. در قرن 18 ميلادي گرچه علم قلب‌شناسي در حال بال و پر گرفتن بود ولي جايگاه عشق متزلزل نشد تا آنکه سرانجام در قرن 20 ميلادي، انسان عشق را احساسي توليد و کنترل شده از سوي مغز دانست.

انسان قرن بيستمي عشق را بي‌اهميت و نتيجه گذراي فعل و انفعالات شيميايي در بدن جلوه داد. بشر قرن بيست و يکي نيز بيشتر به <ماترياليسم> زيستي گرايش پيدا کرده است. تحقيقات اخير نشان داده است که عشق نتيجه واکنش متقابل مغز (مراکز مربوط به غرايز، احساسات و منطق) و قلب است جالب است که بدانيد قلب نقش مستقل در عاشق‌شدن بازي مي‌کند.

گاهي عشق اصلا نتيجه يک تصميم عاقلانه و منطقي نيست. در واقع مغز در اين ميان نقش اندکي ايفا مي‌کند. ده‌ها هزار نرون، اطلاعات دروني بدن را به مغز مخابره مي‌کنند و در نهايت مرکز مربوط به غرايز با بررسي اين اطلاعات و اطلاعات هورموني، دستور بروز عکس‌العمل‌هاي فيزيکي اتوماتيک مانند ترس، خشم و شادي … را صادر مي‌کند. هنگامي که عاشق مي‌شويد، مغز فرمان مي‌دهد تا ضربان قلب تند، پوست سرخ و تنفس عميق‌تر شود.

به لطف تکنيک‌هاي مدرن عکس‌برداري از مغز، هم‌اکنون مي‌دانيم که مرکز احساسات در مغز کجاست و به اين منطقه در اصطلاح مغز احساسي ميگويند. به‌طور خلاصه وقتي فردي را مي‌بينيد که به دلتان مي‌نشيند، بخش مربوط به غرايز در مغز فعال مي‌شود و از بخش مربوط به احساسات مي‌خواهد نظرش را درباره فرد روِيت شده بگويد.

بخش احساسات در تمامي خاطرات ذخيره شده در مغز موقعيت‌هاي مربوط به اين فرد و اين حس را مورد بررسي قرار مي‌دهد و نتيجه را چه خوب و چه بد بازگو مي‌کند. بخش منطقي مغز نيز موقعيت و داده‌ها را با توجه به معيارهاي خود ‌‌مي‌سنجد و ممکن يا غيرممکن بودن ايجاد يک رابطه عاشقانه را به کمک هورمون‌هاي مختلف مخابره مي‌کند.

نکته جالب توجه آنجاست که دانشمندان پس از بررسي تصاوير گرفته شده از مغز يک انسان عاشق متوجه شدند که در عشق همان مناطقي درگير مي‌شوند که وقتي انسان از مواد مخدر يا مشروبات الکلي به مقدار زياد مصرف مي‌کند، دچار اختلال مي‌شوند. کشف اين موضوع، توجيهي براي اين ادعاست که عشق کور است.


منبع:

http://gha2.blogfa.com

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره آيا مي دانيد با قلب يا مغز عاشق مي شويم؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: قلب عاشق ، مغز عاشق ، عاشق شدن ، جايگاه عشق