مسبی
براي لاغري برنج آبکش بهتر است يا کته؟

براي لاغري برنج آبکش بهتر است يا کته؟

ویرایش: 1391/9/23
نویسنده: فرهاد کم
ما آسيايي‌ها علاقه عجيبي به مصرف برنج داريم.

پاپوبلاگ: در واقع‌ بعد از نان، برنج قوت غالب كشورهاي آسيايي از ايران گرفته تا هند، اندونزي و ژاپن را تشكيل مي‌دهد و اين همان عامل چاقي آسيايي‌هاست. با كمي دقت موشكافانه هم مي‌توانيم متوجه اندام نامتناسب و فربه آنها در مقايسه با كشورهاي اروپايي و آفريقايي شويم.

بيشتر آسيايي‌ها در نواحي شكم و ران‌ چاق هستند و علت آن هم عادت نداشتن به ورزش و مصرف بي‌رويه غذاهاي نشاسته‌اي است.

اما اروپايي‌ها، اندامي كشيده، ورزيده و متناسب دارند و قوت غالب آنها را مواد پروتئيني كم‌چرب تشكيل مي‌دهد و خطر ابتلا به انواع بيماري‌هاي غيرواگير در آنها كمتر است. چرا؟ چون ورزش مي‌كنند و تغذيه مناسب و كنترل‌شده دارند.

اگر به محتواي بشقاب غذاي آنها دقت كرده باشيد، اغلب يك تكه متوسط گوشت همراه مقداري كلم بروكلي، هويج و ذرت‌پخته و چند برش كوچك نان به اندازه يك كف دست در آن ديده مي‌شود.

در واقع آنها شكم خود را با مواد پروتئيني پر مي‌كنند و اگر هم سير نشوند به ميوه‌جات و سبزي‌هاي آبپز روي مي‌آورند كه هم فيبري و سير‌كننده است و هم به دفع سموم و رفع يبوست كمك مي‌كند.

مهم‌تر آن‌كه سرشار از موادمغذي قابل جذب بوده و كالري كمتري دارد. اما ايراني‌ها، اگر يك بشقاب پرهم برنج بخورند بنا به عادت نان را هم قاتي آن مي‌كنند. موادي نشاسته‌اي كه جز اضافه‌وزن و افزايش سريع قند و چربي خون منفعت زيادي ندارند.

برنج را كته كنيد نه چلو!

اغلب خانواده‌ها از كارشناسان و متخصصان علوم تغذيه مي‌پرسند اگر برنج را آبكش كنند ازميزان نشاسته‌ آن كاسته مي‌شود؟ آيا ته‌ديگ به دليل آن‌كه برشته و نشاسته آن خشك مي‌شود، غذايي كم‌كالري و رژيمي به شمار مي‌رود؟

حال بايد بگوييم برخلاف تصورعامه كه بر اثر شستن زياد يا آبكش برنج آب شيري‌ رنگي كه از آن خارج مي‌شود همان مواد نشاسته‌اي موجود در برنج است و با خروج آن اين محصول كم‌كالري مي‌شود، اين موضوع واقعيت ندارد. بايد بدانيد ساختار دانه برنج نشاسته‌اي است و تا وقتي دانه‌ها به چشم آيند حاوي نشاسته بوده و مصرف بيش از حد آن چاق‌كننده است.

مهم‌تر آن‌كه شستن زياد و آبكش‌كردن برنج به ميزان زيادي از فيبر و ويتامين‌هاي گروه B آن مي‌كاهد و محصول را در مقايسه با برنج كته كم‌ارزش‌تر مي‌كند.

خوب است بدانيد مقدار اين ويتامين‌ها در حين شستن دو درصد افت كرده و اگر آب پخت دور ريخته شود به حداكثر مقدار افت يعني 10 درصد مي‌رسد.

به همين دليل براي حفظ ريزمغذي‌هاي برنج توصيه مي‌شود آن را به صورت كته پخته و هرگز آبكش نكنيد. در مورد ته‌ديگ برنج هم، خشك و برشته‌شدن آن باعث كاهش مواد نشاسته‌ايش نمي‌شود و مهم‌تر آن‌كه درصد زيادي از روغن غذا در ته‌ديگ نفوذ كرده و آن را پرچرب و پركالري‌تر از پلو مي‌كند.

منبع: جامجم انلاين


منبع:

http://tinyurl.com/cu8vpmt

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره براي لاغري برنج آبکش بهتر است يا کته؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: برنج کته ، برنج کته يا چلو ، جلوگيري از چاقي ، نخوردن برنج ، ميزان کالري برنج کته ، برنج آبکش