مسبی
تار ايراني به نام کشور آذربايجان ثبت شد

تار ايراني به نام کشور آذربايجان ثبت شد

ویرایش: 1391/9/22
نویسنده: مورینتز
گروه موسيقي هنرآنلاين؛ طبق کنوانسيون سال 2003که با هدف حفاظت از ميراث فرهنگي و معنوي شکل گرفت، ميراث فرهنگي معنوي يا ميراث زنده، انگيزه اصلي تنوع فرهنگي ما و حفظ آن و ضمانتي براي تداوم نوآوري است. اين کنوانسيون تاکيد دارد که ميراث فرهنگي معنوي بين ديگر ميراث‌ها، در حوزه‌هايي چون سنت‌ها و نمايش‌هاي شفاهي، هنرهاي اجرايي مانند موسيقي و تئاتر سنتي، آداب و رسوم ويژه، آيين‌ها و جشن‌ها، دانش و تجربيات مرتبط با طبيعت و جهان و صنعتگري سنتي، ظهور پيدا مي‌کند.

سال گذشته و در ششمين اجلاس يونسکو که در بالي اندونزي برگزار شد، پرونده موسيقي اقوام ايراني مورد بررسي قرار گرفت. موسيقي اقوام ايراني يکي از گونه‌هاي موسيقي است که قابليت‌ها و ظرفيت‌هايش به درستي شناخته نشده؛ نوعي گوناگوني و تازگي در اين نوع موسيقي وجود دارد که براي مخاطبان با هر زبان و فرهنگ و قوميتي، جالب و شنيدني است، اما موسيقي بومي، نواي بينوايي است ولي اين روزها از کمتر کوي و برزني به گوش مي‌رسد. بيشتر فعالان اين زمينه يا رهسپار دنيايي ديگر شده‌اند يا به گوشه‌اي رفته، در انزوا به سر مي‌برند. مگر چند نفر شيرمحمد اسپندار و حسين سمندري و طواق سعادتي را مي‌شناسند؟ از اين‌رو سازمان ميراث فرهنگي برآن شد تا موسيقي اقوام ايراني را به ثبت برساند آن هم در قالب يک پرونده کلي؛ در حقيقت موسيقي همه اقوام ايراني را در کپسولي گنجاندند و راهي يونسکو کردند بي‌آنکه به دفاع از آن بپردازند.


بسياري از کارشناسان موسيقي نواحي چون فواد توحيدي و محسن شريفيان و غلام سبزعلي حتي خود بهروز وجداني، گردآورنده پرونده موسيقي اقوام ايراني با اين کلي‌نگري مخالف بودند و آن را بي‌اهميت جلوه دادن اين گونه از موسيقي مي‌دانستند.حالا در هفتمين اجلاس يونسکو که هفتم دسامبر برابر با 17 آذرماه به کار خود پايان داد، شيوه ساخت و نوازندگي ساز تار به نام آذربايجان به ثبت رسيده است؛ به گزارش يونسکو روش‎هاي سنتي در ساخت تار و نحوه نوازندگي و اجراي آن که از سوي کشور آذربايجان به اين سازمان فرهنگي معرفي شده بود، درنشست اخير کميسيون ميراث معنوي يونسکو به ثبت رسيده و اين در حالي است که تار يکي از مهم‌ترين و کهن‌ترين سازهاي ايراني است که بيشتر به نام کشور ايران شناخته مي‌شود.کشور آذربايجان، پيش از اين موسيقي عاشيق ها را به نام خود به ثبت رسانده بود و اکنون تار را هم به نام خود در فهرست ميراث معنوي يونسکو به ثبت رسانده و به نظر مي رسد کشور ايران، هيچ مشارکتي در پرونده ثبت جهاني تار نداشته است. براساس همين گزارش، تار نوعي ابزار موسيقي زهي ساخته شده از چوب درخت توت و تو خالي با تارهاي بلند است که در سراسر روستاها و شهرهاي آذربايجان ساخته مي‎شود.در گزارش يونسکو آمده که اين ساز داراي ويژگي سازهاي سنتي است و در مراسم مختلف از عروسي و جشن و عيدهاي گوناگون و مهماني‌هاي سنتي گرفته تا کنسرت‌ها و همايش‌هاي امروزين نواخته مي‎شود. اين ساز که بدنه‎اي توخالي و ازجنس چوب دارد، به شکل هشت انگليسي است و به صورت افقي در دستان نوازنده قرار مي‌گيرد. اين ساز داراي هفت تار فلزي است که با زخمه نواخته مي‎شود.بنابر آنچه در گزارش رسمي يونسکو آمده، ساخت ساز تار طي سال‎ها وقرن‎ها توسط صنعتگران سنتي که مهارت‎هاي خود را نسل به نسل به شاگردان خود منتقل کرده‎اند، حفظ شده و نحوه اجرا و مهارت‎هاي هنري در نوازندگي اين سازنيز به صورت شفاهي توسط استادان هنر به نسل جوانتر درمردم اين کشور منتقل شده است.تار از سازهاي زهي است که با زخمه نواخته مي‌شود و در ايران و برخي مناطق ديگر خاورميانه چون آذربايجان و ارمنستان و گرجستان براي نواختن موسيقي کلاسيک از آن استفاده مي‌شود؛ حالا چرا اين ساز، تنها به نام آذربايجان به ثبت مي‌رسد، پرسشي است که بايد به آن پرداخته شود؟ نمي‌توان تلاش‎ گسترده‎‌اي براغي ثبت اين ساز در فهرست جهاني به خرج داده و تار آذربايجاني، اندکي متفاوت با تار ايراني است، اما تار، يک ساز ايراني است و ريشه در تاريخ و فرهنگ و سرزمين ايران دارد.


منبع:

http://honaronline.ir/Pages/News-14697.aspx

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تار ايراني به نام کشور آذربايجان ثبت شد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: موسيقي ملي ايران ، موسيقي سنتي ، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ، يونسکو ، کشور آذربايجان ، تار ايراني ، سازهاي زهي ، ساختمان تار