مسبی
توليد پوشاک با سلول هاي خورشيدي

توليد پوشاک با سلول هاي خورشيدي

ویرایش: 1391/9/21
نویسنده: سیما5862
محققان سلول هاي خورشيدي قابل انعطاف و تاشدني ساخته اند که مي تواند روزي به توليد پوشاکي منجر شود که وسايل الکترونيکي از جمله تلفن همراه را شارژ کند.

دانشمندان دانشگاه دولتي پنسيلوانيا با همکاري جمعي از محققان بين المللي مي گويند مي توان فيبرنوري بر پايه سيليکون را با ظرفيت هاي سلول هاي خورشيدي در هر اندازه اي ساخت و راه را براي ساخت پارچه هاي خورشيدي قابل انعطاف و تاشدني هموار کرد.

هدف اين محققان غلبه بر چالش هاي ادغام فيبرنوري با مدارهاي تلفيقي بر پايه سيليکون است که در اغلب وسايل الکترونيکي نيمه هادي مانند سلول هاي خورشيدي رايانه ها و تلفن هاي همراه وجود دارد.

راه حل اين چالش، فيبرنوري نازک تر از تار موي انسان با مولفه الکترونيکي تلفيقي خودش بود يعني دور زدن مشکل تلفيق فيبر نوري با تراشه هاي الکترونيکي تخت و مسطح.

پروفسور جان بليدينگ استاد شيمي دانشگاه پنسيلوانيا گفت: هدف ما توسعه وسايل الکترونيکي و سلول هاي خورشيدي با عملکرد بالا به گونه اي است که طول بيشتر و شکل هاي انعطاف پذيري داشته باشند.

وي افزود: ما در حال حاضر فيبرهاي نوري با طول يک متر نيز ساخته ايم اما در اصل از شيوه نوين ما مي توان براي ساخت فيبرهاي سلول خورشيدي سيليکوني خم شدني و قابل انعطاف با طول بيش از 10 متر استفاده کرد.

به اعتقاد وي سلول هاي خورشيدي بر پايه فيبرنوري و بلند به ما امکان انجام کارهايي را مي دهد که پيش از اين، توان آن را نداشتيم. مي توان فيبرهاي سيليکوني را به شکل پارچه به هم بافته و در گستره وسيعي از کاربردها مانند توليد برق، شارژ باتري و حسگرهاي شيميايي و وسايل زيست پزشکي از آنها استفاده کرد.

توليد اغلب سلول هاي خورشيدي کنوني بسيار گرانقيمت هستند و مي توان با آنها فقط وسايل غيرقابل انعطاف و مسطح ساخت.

اما سلولهاي خورشيدي بر پايه فيبرکربن و هم بافته شده مزيت هايي مانند وزن کم، پيکربندي انعطاف پذير، قابليت حمل و نقل، قابليت تا کردن و حتي پوشيدن دارد.

به گفته بليدينگ ارتش علاقه بسيار زيادي به منابع انرژي قابل پوشيدن براي سربازان در ميادين جنگ دارد


منبع:

http://www.1doost.com/Post-10588.htm

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره توليد پوشاک با سلول هاي خورشيدي نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: لباس ، پوشاک ، خورشيد ، شارژ ، سلولهاي خورشيدي ، فيبر نوري ، مدار ، الکترونيکي ، سيليکون ، انعطاف پذيري ، باتري ، منابع انرژي