مسبی
آب گرم مريخي، احتمال حيات روي مريخ را بيشتر کرد

آب گرم مريخي، احتمال حيات روي مريخ را بيشتر کرد

ویرایش: 1391/10/9
نویسنده: qwerzxc
محققان به شواهدي از وجود آب گرم بر روي مريخ دست يافته‌اند. اين يافته نشان مي‌دهد سياره سرخ مي‌توانسته از حيات پشتيباني کند

به گزارش خبرگزاري مهر، مطالعه جديد دانشگاه ليستر و دانشگاه اوپن در زمينه آب بر روي مريخ نشان داد شکاف‌هاي هيدروگرمايي در اطراف دهانه‌هاي آتشفشاني، مريخ را به گونه‌اي تحت تاثير قرار داده که احتمالا يک محيط قابل زيست براي حيات ميکروبي بوده است.

اين تحقيق مشخص کرد دماي آب بر روي سياره سرخ بين 50 تا 150 درجه سانتي گراد بوده است.

ميکروب‌ها بر روي زمين مي‌توانند در چنين شرايط دمايي آب زندگي کنند.

اين تحقيق بر اساس جزئيات بررسي شهاب سنگ‌هاي مريخي بر روي زمين با استفاده از ميکروسکوپ‌هاي قدرتمند در دانشکده فيزيک و اخترشناسي دانشگاه ليستر انجام شد. سپس محققان دانشگاه اوپن اين يافته‌ها را مدل سازي رايانه‌اي کردند.

کاوشگران روي مريخ از جمله اسپريت، آپورچونيتي و کنجکاوي، سنگ‌هاي مريخي را براي يافتن تاريخچه زمين شناسي اين سياره سرخ بررسي کرده‌اند.

اين محققان وجود آب در سياره مريخ، دما و ميزان آن را يکي از مهمترين سئوالات دانشمندان مي‌دانند و مي‌گويند در حالي که کاوشگران و مدارگردها در حال بررسي مواد معدني بر روي مريخ هستند ما اينجا بر روي زمين نيز شهاب سنگ‌هاي مريخي داريم. اين شهاب سنگ‌ها در سه گروه مختلف به زمين رسيده اند: shergottites، Nakhlitesو chassignites.

محققان اين شهاب سنگ‌ها را بررسي کرده و مي‌گويند در رگه‌هاي برخي از آنها مي‌توان کاني‌هاي تازه شکل گرفته را مشاهده کرد.

تحقيقات دقيق در مورد کاني‌ها با استفاده از ميکروسکوپ‌هاي الکتروني و ميکروسکوپ انتقال الکترون نشان داده است نخستين کاني جديد شکل گرفته براي رشد در ديواره اين رگه‌ها کربنات آهن بوده است.

اين کربنات توسط آب غني از دي اکسيد کربن و در دماي 150 درجه سانتي گراد شکل گرفته است. زماني که دماي آب به 50 درجه سانتي گراد کاهش يافته احتمالا کاني‌هاي رسي شکل گرفته‌اند که احتمالا پس از آن مرحله نامنظمي روي داده که همان ترکيب رسي را داشته است.

ميکروب‌ها از تعاملات و واکنش‌هاي صورت گرفته در زمان شکل گيري کاني‌ها استفاده مي‌کنند تا انرژي و عناصر ضروري براي ادامه حيات‌شان را به دست آورند.


منبع:
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره آب گرم مريخي، احتمال حيات روي مريخ را بيشتر کرد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: سياره ، سرخ ، مريخ ، اب ، گرم ، حيات ، افزايش ، ميکروب ، نجوم