مسبی
ميگو و خواص آن

ميگو و خواص آن

ویرایش: 1391/9/17
نویسنده: فرهاد کم
ميگو جزء پر‌مصرف‌ترين و محبوب‌ترين غذاهاي دريايي در سراسر جهان است و پرورش انواع گونه‌هاي آن با افزايش مصرف افزايش چشمگيري داشته است. بطور کلي انواع گونه‌هاي ميگو به دو دسته ميگوي آب سرد و ميگوي آب گرم تقسيم بندي مي‌شوند. ميگوهاي آب سرد معمولاً صورتي رنگ و کوچک هستند و شيرين‌تر از ميگوهاي آب گرم که اندازه بزرگ‌تري دارند مي‌باشند. هنگام خريد ميگو بايد دقت نمود که ميگوها سفت باشند. از خريد ميگو‌هايي که بوي آمونياک مي‌دهند و دانه‌هاي سياه رنگ روي آنها مشاهده مي‌شود بايد پرهيز نمود.

کلسترول زياد:

عليرغم فوايدي که در خصوص ميگو ذکر شد، بايد توجه نمود که ميزان کلسترول در ميگو بالا است. گرچه بدن انسان قادر مي‌باشد با افزايش مصرف کلسترول از طريق رژيم غذايي ميزان توليد کلسترول در بدن را کاهش دهد تا مقدار کلسترول خون افزايش نيابد، اما توصيه مي‌شود کساني که مبتلا به کلسترول خون بالا هستند در مصرف ميگو زياده روي ننمايند.

سرشار از سلنيوم:
ميگو منبع خوبي از عنصر سلنيوم است. سلنيوم در سلامت انسان نقش ويژه‌اي را ايفا مي‌کند. اين عنصر براي سوخت و ساز بدن ضروري است و از مهم‌ترين نقش‌هاي آن مي‌توان به تاثير آن در متابوليسم هورمون‌هاي تيروئيد، خواص آنتي‌اکسيداني و ارتقاء سيستم ايمني بدن اشاره نمود. کمبود سلنيوم سبب بروز بيماري‌هاي مزمن نظير سرطان و بيماري‌هاي قلبي – عروقي مي‌شود. کمبود اين عنصر سبب کاهش لنفوسيت‌هاي T و عملکرد آنها مي‌شود و بنابراين سيستم ايمني بدن واکنش مناسبي را از خود نشان نمي‌دهد. همچنين مطالعات زيادي نشان مي‌دهند که کمبود سلنيوم سبب افزايش بروز بيماري‌هاي قلبي – عروقي مي‌شود. سلنيوم سبب کاهش اکسيداسيون LDL و تشکيل پلاک در عروق خوني مي‌شود.

منبع خوب اسيد‌هاي چرب امگا-3:
ميگو منبع خوبي از اسيد‌هاي چرب امگا-3 است. اين نوع اسيد‌هاي چرب بيشتر در غذاهاي دريايي و در روغن استخراج شده برخي گياهان وجود دارند. اسيد‌هاي چرب امگا- 3 ميزان فيبرينوژن را در خون کاهش داده و ويسکوزيته خون را کاهش مي‌دهند و بنابراين خطر تشکيل لخته در خون کاهش مي‌يابد. همچنين سبب کاهش کلسترول توتال و LDL مي‌شوند و امکان دارد تا حدي ميزان HDL خون را افزايش دهند. علاوه بر آن اسيد‌هاي چرب امگا -3 با توليد انواع خاصي از پروستاگلاندين‌ها از تشکيل تومور‌هاي سرطاني و نيز از بروز واکنش‌هاي التهابي که خود مي‌توانند منجر به ايجاد بسياري بيماري‌ها نظير آرتريت روماتوئيد، لوپوس اريتماتوز و کوليت اولسراتيو شوند، جلوگيري مي‌کنند.

منبع خوب فلوئور:

ميگو حاوي مقدار زيادي فلوئور مي‌باشد. فلوئور عنصري است که به مقدار فراوان در آب و خاک وجود دارد. اين عنصر نقش مهمي‌در سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها دارد. فلوئور در ساختار ميناي دندان وجود دارد و سبب استحکام استخوان‌ها، دندان‌ها و پيشگيري از فساد دندان‌ها مي‌شود. اين عنصر خاصيت ضد باکتريايي دارد و سبب مهار آنزيم‌هايي مي‌شود که موجب فساد دندان‌ها مي‌شوند. علاوه بر آن وجود مقدار کافي فلوئور در بدن سبب استحکام استخوان‌ها شده و مانع از بروز استئوپروز مي‌شود. ميگو مي‌تواند يکي از منابع تامين کننده فلوئور براي بدن باشد.


منبع:

http://tinyurl.com/d8nss2n

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره ميگو و خواص آن نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: اسيد‌هاي چرب امگا 3 ، اسيد‌هاي چرب امگا 3 در ميگو ، تغذيه ، خريد ميگو ، خواص ميگو ، عنصر سلنيوم در ميگو ، غذاهاي دريايي ، فلوئور در ميگو ، ميزان کلسترول بالا در ميگو ، ميگو ، ميگوهاي آب سرد ، ميگوهاي آب گرم