مسبی
لالايي، امواج دلتاي مغز را تحريک کرده و موجب آرامش نوزادان مي‌شود

لالايي، امواج دلتاي مغز را تحريک کرده و موجب آرامش نوزادان مي‌شود

ویرایش: 1391/9/15
نویسنده: فرهاد کم
لالايي نوعي آهنگ و آواز ملايم است که براي به خواب رفتن کودک توسط مادران خوانده مي‌شود از زمان باستان و بخشي از فرهنگ سراسر جهان به حساب مي‌آمد. موسيقي در تمامي فرهنگ‌ها وجود دارد و سال‌ها تحقيق نشان مي‌دهد که موسيقي و کلمات آرام، مثل لالايي، امواج دلتاي مغز را تحريک کرده و موجب آرامش نوزادان مي‌شود و او راحت‌تر مي‌خوابد. قابليت فوق‌العاده کودکان در موسيقي اکتسابي نيست و مادران هميشه و همه‌جا براي کودکان آواز مي‌خوانند و کودکان آن را درک مي‌کنند؛ چرا که موسيقي قسمتي از ميراث زيست شناختي انسان‌ها است.

قبل از تولد، در رحم مادر
تحقيقات نشان مي‌دهد نمونه‌هاي واقعي از آنچه که جنين در رحم مادر مي‌‌شنود، ثبت شده است. اين بررسي‌ها همچنين نشان مي‌دهند که نوزادان صداي مادر خود را بهتر از صداي پدر خود تشخيص مي‌دهند؛ چرا که مادرها با صداي ملايم و آهنگين با نوزادان صحبت مي‌کنند و از آنجا که آنان به طور ذاتي موسيقي و آهنگ را دوست دارند، بدن خود را همراه با شنيدن صداي آهنگ و آوار مادر حرکت مي‌دهند. قبل از اينکه کودکان هر نوع توانايي ديگري را ياد بگيرند (راه بروند و يا برقصند)، مي‌آموزند که آواز بخوانند. آنها قبل از حرف زدن آواز مي‌خوانند.

آموزش و يادگيري به وسيله لالايي
قابليت نوزاد خود را از بارداري تا يکسالگي تقويت کنيد، رشد گوش نوزادان تا هفته بيستم تکامل مي‌يابد و مغز کودک نيز تا قبل از هفته بيست و چهارم به صداهايي که از بيرون از رحم مي‌شنود، پاسخ مي‌دهد. اين پاسخ‌ها الکتريکي هستند. وقتي بچه‌ها از شنيدن صدايي لذت مي‌برند، بهتر نفس مي‌کشند و اين آهنگ‌ها در خاطره آنها باقي مي‌ماند؛ به همين دليل است که نوزادان به صداهايي که قبل از تولد خود در رحم مادر و تا يکسالگي مي‌شنوند، علاقه بيشتري نشان مي‌دهند و ياد اين صداها هميشه در ذهن آنها باقي مي‌ماند.

لالايي، روشي براي آموزش زبان
هنگامي که مادر براي کودک خود لالايي مي‌خواند، به طور ناخودآگاه، او را با ريتم و البته کلام آشنا مي‌کند و در واقع زبان مادري را به او آموزش مي‌دهد. لالايي از صداهاي کشيده زيادي تشکيل مي‌شود. صحبت کردن نوزادان همچون آواز خواندن است و تفاوت زيادي ميان آنها وجود ندارد. همانطور که کودک رشد مي‌کند، از آواز خواندن لذت مي‌برد. که تطبيق کلمه‌ها به يادگيري سريع کودک مي‌انجامد و کودک مي‌تواند مدت طولاني‌تري آنها را در مغز خود حفظ کند و به همين دليل است که متن آهنگ‌هايي را که در دوران طفوليت شنيده‌ايم، هنوز هم به ياد داريم.

لالايي و رشد عقلي
مادراني که براي کودک خود لالايي مي‌خوانند، کودک آنان شش ماه زودتر از ساير کودکان حرف مي‌زند و به رشد عقلي بالاتري مي‌رسد و عملکرد مغز او براي انجام پازل‌هاي هوشي رياضي، موسيقي و شطرنج نيز بيش از سايرين خواهد بود. همچنين کودکاني که زياد به موسيقي گوش مي‌دهند، ارتباطات مغزي آنان بسيار پيشرفت مي‌کند و اين پيشرفت بر راه و روش تفکر آنان نيز تأثير مي‌گذارد.

لالايي و درک عاطفي
در مطالعه‌اي که انجام گرفت با پخش 30موسيقي، کودکان 6 تا 12 ساله، احساسات متفاوتي از خود نشان دادند و هر کودک دقت و حساسيت عاطفي شگفت‌آوري داشت مثلاً با پخش آهنگ شاد و موزون، آنها حرکات تند مي‌کردند و با پخش موسيقي غمگين، حرکت آنها آهسته و پيوسته مي‌شد.


منبع:

http://tinyurl.com/clpcgpe

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره لالايي، امواج دلتاي مغز را تحريک کرده و موجب آرامش نوزادان مي‌شود نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ارتباطات مغزي ، رشد گوش نوزادان ، فرزندان ، لالايي و رشد عقلي ، لالايي ، لالايي براي رشد کودکان ، لالايي و درک عاطفي ، لالايي و رشد عقلي ، لالايي کودکان ، پاپو بلاگ ، کودکان