مسبی
10 اشتباه رايج در آشپزي (بخش دوم )

10 اشتباه رايج در آشپزي (بخش دوم )

ویرایش: 1391/9/25
نویسنده: مورینتز

ادامه بخش اول

4. گوشت را قبل از پختن مي‌شوييد؟!


بهتر است گوشت را همان موقع که مي‌خريد و خرد کرده و تقسيم‌بندي مي‌کنيد، بشوييد و صد‌البته بعد از شست‌وشو با دستمال‌هاي تميز آنها را پاک کنيد. شست‌وشوي چندباره گوشت در سينک ظرفشويي هر چند گوشت را تميز مي‌کند اما ممکن است باعث نشستن باکتري‌هاي موجود در سينک روي گوشت شود، بنابراين شست‌وشوي چندباره خيلي فايده‌اي نخواهد داشت. در عوض مي‌توانيد از دستمال‌هايي که مطمئن هستيد تميز هستند براي پاک کردن آرام و بي‌دردسر گوشت استفاده کنيد. البته فراموش نشود بعد از اينکه گوشت را خريداري کرديد و به خانه آورديد حتما بايد يک‌ بار آن را شست‌وشو دهيد که بهتر است گوشت‌ها را داخل آبکش ريخته و بدون اينکه تماسي با سينک ظرفشويي شما داشته باشند، آنها را بشوييد.


5. مخلوط کردن مايعات داغ!


شما مجبور هستيد 3، 2 مايع داغ را با يکديگر مخلوط کنيد بدون اينکه بدانيد ممکن است اين اتفاق بر اثر بي‌احتياطي باعث يک انفجار در آشپزخانه شما شود! البته ما درباره مواقعي مي‌گوييم که شما قصد داريد با استفاده از مخلوط‌کن اين ترکيب را انجام بدهيد. اغلب مخلوط‌کن‌ها در قسمت بالايي خود يک درپوش متحرک کوچک دارند. اگر شما جزو آن دسته افرادي هستيد که بر اثر ترکيب مواد داغ داخل مخلوط‌کن يک انفجار هر چند کوچک را تجربه کرده‌ايد بايد بدانيد که کوتاهي از خودتان بوده چون فراموش کرده‌ايد درپوش را قبل از ترکيب مواد برداريد. در واقع بخار ناشي از ترکيب مايعات داغ فشار عجيبي را ايجاد مي‌کند که اگر اين درپوش برداشته نشده باشد اين فشار به درپوش وارد مي‌شود و باعث پرتاب شدن آن با ضرب و در نتيجه پاشيده شدن مواد به خارج از مخلوط کن خواهد شد. براي جلوگيري از چنين اتفاقي درپوش را قبل از اينکه مايعات داغ را با يکديگر مخلوط کنيد برداريد و به جاي آن يک دستمال بگذاريد که بر اثر تا خوردن چند لايه شده باشد. به اين ترتيب هم مانع ايجاد فشار شده‌ايد و هم از پاشيده شدن احتمالي مايع به اطراف جلوگيري کرده‌ايد. فراموش نکنيد که دستمال را بايد خيلي ساده جاي درپوش بگذاريد نه اينکه آن را به زور آنجا قرار دهيد تا دوباره مانع خروج آرام بخار از آن نقطه شويد.


6. تابه را بيش از حد پر نکنيد!


گاهي اوقات آشپزي نياز به صبر دارد. شايد فکر کنيد اگر تابه يا قابلمه مورد نظر خود را پر از مواد لازم کنيد سرعت كار شما بالاتر برود اما اين کار برخلاف تصور شما باعث کندي در پخت مواد غذايي مي‌شود، در نهايت هم غذايي رنگ پريده و البته آبکي را تحويلتان مي‌دهد. اگر مي‌خواهيد مواد لازم را تفت بدهيد بايد بدانيد در صورتي که تابه را بيش از حد پر کنيد مواد غذايي داخل آن به جاي اينکه برشته شوند بيشتر حالت بخارپز پيدا مي‌کنند و به نوعي نيمي پخته و نيمي خام خواهد بود در صورتي که شما به دنبال برشته کردن و چه بسا سرخ کردن آنها بوده‌ايد. اين اتفاق درباره طبخ انواع گوشت هم مصداق پيدا مي‌کند. جا دادن بيش از حد مقدار زيادي گوشت در تابه‌اي که ظرفيت آن کمتر از مقدار گوشت‌هايي است که شما به زور داخل آن ريخته‌ايد سبب مي‌شود ميزان حرارت تابه به سرعت پايين بيايد. اين اتفاق باعث مي‌شود تکه‌هاي گوشت به هم بچسبند و مشکل جديدي براي شما به وجود بيايد! بهترين راه براي شما ابتدا دسته‌دسته کردن گوشت‌ها و بعد تفت دادن هر دسته جدا از ديگري است. طبيعي است که شما در اين صورت زمان بيشتري را صرف خواهيد کرد اما در عوض نتيجه آشپزي‌تان بيشتر از آنچه که فکرش را مي‌کنيد بهتر خواهد بود.

ادامه در بخش سوم
ديگر مطالب از همين کاربر در آدرس زير
http://www.masbi.com/sellerlink.aspx?user_name=morrientez


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2257

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 10 اشتباه رايج در آشپزي (بخش دوم ) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: طبخ غذا ، اشتباهات رايج در آشپزي ، نکات مهم آشپزي ، اين چند نکته مهم قبل از آشپزي ، شستن گوشت ، پر کردن بيش از حد تابه ، مخلوط کردن مايعات داغ