مسبی
10 اشتباه رايج در آشپزي (بخش اول )

10 اشتباه رايج در آشپزي (بخش اول )

ویرایش: 1391/9/25
نویسنده: مورینتز
آشپزي اگرچه براي برخي از مردم يک هنر والا و البته تمام‌عيار تلقي مي‌شود اما براي عموم آدم‌ها صرفا عادتي است روزانه که براي رفع گرسنگي جدي گرفته مي‌شود. هر چند اکثر آشپزهاي بزرگ دنيا معتقدند بايد به آشپزي عشق ورزيد و با عشق آشپزي کرد اما در قاموس زندگي روزمره مردم کمتر توجه اينچنيني به مقوله آشپزي مي‌شود. شايد دقيقا به همين دليل است که براي آشپزهاي بزرگ دنيا فوت و فن‌هاي طبخ غذا آنقدر مورد توجه قرار مي‌گيرد که دست‌پخت آنها را از ديگران کاملا متمايز مي‌کند. بايد باور کنيد که بعضي ريزه‌کاري‌ها در آشپزي مي‌تواند شما را هم به آشپزي متبحر تبديل کند. آن‌وقت است که مي‌بينيد دست‌پختتان خوب شده و در نتيجه به آشپزي عشق مي‌ورزيد و ديگر به آن به چشم يک برنامه روتين زندگي نگاه نمي‌كنيد. همه اينها مقدمه‌اي بود براي گوشزد کردن برخي اشتباهات رايج در آشپزي که معمولا بين قريب به اتفاق مردم مشترک است. بهتر است اين مطلب را با دقت مطالعه کنيد و از تکرار اين اشتباهات بپرهيزيد. اين عادت‌ها را ترک کنيد. ترک عادت هميشه هم موجب مرض نيست!


1. داغ کردن بيش از حد روغن!


بيشتر دستورهاي غذايي با داغ کردن روغن داخل ‌تابه شروع مي‌شود. وقتي تابه را روي اجاق مي‌گذاريد معمولا زمان کوتاهي طول مي‌کشد تا تابه شما داغ شود. سپس ما روغن را داخل تابه مي‌ريزيم و بعد خودمان را سرگرم کار ديگري مي‌كنيم تا روغن داخل تابه داغ شود. قبل از اينکه متوجه شويد چه خبر است ناگهان به خودتان مي‌آييد و انبوهي از دود را مي‌بينيد که اطراف تابه را فرا گرفته است. اين اتفاق براي خيلي‌ها يک معنا مي‌دهد، آن هم اينکه تابه داغ شده و آماده آشپزي است! اگر اين شگرد شما براي شروع آشپزي است بايد بدانيد که سخت در اشتباه هستيد. بهتر است بدانيد که داغ شدن بيش از حد روغن تا جايي که دود از آن بلند شود نه‌تنها مزه روغن را بد مي‌کند بلکه بسيار هم مضر خواهد بود و در واقع روغن را خراب مي‌کند طوري که ديگر قابل استفاده براي طبخ غذا نخواهد بود. اين اتفاق نه‌تنها آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در روغن را از بين مي‌برد بلکه از آن ترکيب مضري براي سلامت مي‌سازد. با اين اوصاف بهتر است به محض اينکه کوچک‌ترين صداي جلز و ولزي از روغن شنيديد آشپزي را آغاز کنيد. قرار نيست روغن شما بيش از حد داغ شود فقط کافي است آن را کمي داغ کنيد و بعد کارتان را شروع کنيد.


2. غذا را بيش از حد هم نزنيد!


اين طبيعي است که شما براي جلوگيري از سوختن غذا آن را مرتب هم بزنيد اما در عين حال بايد بدانيد هم زدن بيش از حد غذا اتفاق بدي است که در آشپزي شما مي‌افتد. در واقع هم زدن بيش از حد غذا مانع از رنگ گرفتن آن مي‌شود چون شما پيش‌تر انواع ادويه‌هاي خوش‌طعم و خوش‌رنگ را به غذا اضافه کرده‌ايد و بايد به اين ادويه‌ها فرصت بدهيد تا در زماني که مواد غذايي داغ هستند به خورد آنها برود و رنگ و لعابي را که انتظار داريد به غذا بدهد اما اگر مرتب غذا را هم بزنيد مواد غذايي مختلف را از هم جدا کرده‌ايد و مانع از ترکيب درست و حسابي آنها با يکديگر شده‌ايد و نتيجه‌اش هم اين است كه غذاي شما لعاب نمي‌اندازد و شل مي‌شود بنابراين براي هم‌زدن غذا اصرار بيش از حد نداشته باشيد مگر اينکه در دستور غذايي خاص به شما تاکيد شده باشد که هم زدن بايد دائم صورت بگيرد.


3. وقتي به گوشت اجازه استراحت نمي‌دهيد!


شما گرسنه هستيد و فقط مي‌خواهيد به جان استيکي بيفتيد که همين چند لحظه پيش آن را گريل يا سرخ کرده‌ايد. صبر کنيد! اجازه بدهيد گوشت قبل از اينکه تکه‌تکه شود، استراحت کند. در فاصله‌اي که گوشت را براي استراحت رها مي‌کنيد، سسي را که براي استيک آماده کرده‌ايد روي آن بريزيد حتي اگر قبلا اين کار را کرده‌ايد مقداري از سس را نگه داريد و در زمان استراحت گوشت دوباره روي آن بريزيد تا حسابي به خورد گوشت شما چه در قالب گوشت مرغ، چه ماهي و چه انواع ديگر گوشت‌ها برود. اگر بلافاصله بعد از طبخ، گوشت را تکه‌تکه کنيد، سسي که براي مزه‌دار کردن آن پيش‌تر رويش ريخته بوديد به اطراف پخش مي‌شود و در نهايت گوشت شما مزه سس را نخواهد گرفت. اگر اجازه بدهيد گوشت شما فقط 5 دقيقه استراحت کند، ديگر مشکلات اينچنيني به وجود نخواهد آمد.

ادامه در بخش دوم
ديگر مقالات از همين کاربر در آدرس زير
http://www.masbi.com/sellerlink.aspx?user_name=morrientez


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2257

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 10 اشتباه رايج در آشپزي (بخش اول ) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: طبخ غذا ، اشتباهات رايج در آشپزي ، هم زدن بيش از حد غذا ، استيک ، آشپزي ، طبخ سريع غذا ، روش مناسب طبخ غذا ، رژيم غذايي ، گرسنگي ، روش هاي جديد آشپزي