مسبی
قهوه ترك و راه و رسم تهيه آن (3)

قهوه ترك و راه و رسم تهيه آن (3)

ویرایش: 1391/9/14
نویسنده: مورینتز
ادامه بخش (2)
شروع كنيد!

بابت هريك فنجان بايد يك قاشق چاي‌خوري پر از قهوه داخل قهوه‌جوش بريزيد. آبي كه استفاده مي‌كنيد بايد سرد و تازه باشد. قهوه‌جوش شما لب به لب پر نشود چون براي دم‌كشيدن قهوه به فضاي خالي قابل‌توجهي در داخل قهوه‌جوش احتياج داريد. شكر را فراموش نكنيد. براي هر 2 قاشق چاي‌خوري قهوه يك قاشق چاي‌خوري شكر استفاده مي‌شود. در صورتي كه خودتان مايل باشيد در اين صورت براي هر 2 قاشق چاي‌خوري قهوه يك عدد قند طبي استفاده كنيد. شايد در ايران قهوه صرفا با آب و شكر يا شير و شكر سرو شود اما قهوه ترك را در اصل با انواع چاشني‌هايي مانند هل، دارچين و امثال اينها سرو مي‌كنند. اگر مي‌خواهيد قهوه ترك را به شيوه‌ كاملا سنتي تهيه كنيد، بايد يك‌دوم يا يك‌چهارم قاشق چاي‌خوري از اين ادويه‌ها را به آن اضافه كنيد، چون بيشتر از اين ميزان، طعم اصلي قهوه را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد. قهوه را مرتب هم بزنيد تا شكري كه داخل آن ريخته‌ايد كاملا حل شود.


روند دم كشيدن قهوه ترك!


نكته: لطفا زماني كه قهوه شما روي گاز است چشم از آن برنداريد. قهوه‌جوش را روي منبع حرارتي قرار دهيد. حرارت بايد كم باشد زيرا حرارت كم كمك مي‌كند تا قهوه و تركيبات آن كاملا در هم آميخته شوند. وقتي قهوه شروع به دم كشيدن مي‌كند ناگهان به خودتان مي‌آييد و مي‌بينيد كف روي آن به سمت بالاي قهوه‌جوش در حال حركت است. اين اتفاق خيلي سريع مي‌افتد، براي همين نبايد چشم از قهوه برداريد. ابتدا اجازه بدهيد كفي كه بر اثر دم‌كشيدن ايجاد شده تا نزديكي گردن قهوه‌جوش برسد ولي نگذاريد كف آن بيرون بريزد و بعد قهوه‌جوش يا همان ايبريك را از روي گاز برداريد و كنار بگذاريد تا كف فروكش كند.

دوباره قهوه را روي حرارت بگذاريد. اين‌بار روند دم‌كشيدن و بالا آمدن كف خيلي سريع‌تر از دفعه قبلي اتفاق مي‌افتد. شايد بدتان نيايد اين‌بار كمي از كف را با قاشق برداريد تا براي سرو قهوه داخل فنجان روي آن بريزيد. دوباره قهوه‌جوش را از روي گاز برداريد و اجازه دهيد كف آن فروكش كند.

در مرحله سوم دم‌كشيدن، وقتي دوباره قهوه‌جوش را روي حرارت مي‌گذاريد، همه آن اتفاقات دوبار قبل خيلي سريع‌تر مي‌افتد. بعد از سومين دم‌كشيدن شما مي‌توانيد قهوه ترك خود را سرو كنيد. البته در اين مرحله بهتر است ديگر قهوه را هم نزنيد. قهوه شما به اين ترتيب حسابي غليظ خواهد شد. اگر قهوه غليظ‌تر دوست داريد بار سوم هم قهوه داخل ايبريك را هم بزنيد اما درعوض بايد اجازه دهيد مدت زمان بيشتري روي حرارت بماند تا حسابي غليظ شود.


و اما فنجان قهوه ترك!


طبيعي است كه بايد يك فنجان تميز انتخاب كنيد و بعد از سرو قهوه همه لك‌هاي بيرون فنجان را مانند لك داخل آن پاك كنيد.

براي هر فنجان، مقدار بسيار كمي از قهوه داخل قهوه‌جوش بريزيد. اگر در انتها باز هم قهوه داخل قهوه‌جوش باقي مانده بود دوباره بين فنجان‌ها تقسيم كنيد. فنجان قهوه ترك نبايد لب به لب پر شود. معمولا براي روي سطح قهوه داخل فنجان از آن كف غليظ كه در مرحله دوم دم كشيدن برداشته‌ايد جايي در‌نظر بگيريد. كنار فنجان، داخل نعلبكي، يك قاشق كوچك بگذاريد چون شايد برخي از مهمان‌هاي شما بخواهند قهوه خود را هم بزنند تا غلظت آن را تنظيم كنند.

اجازه دهيد قهوه داخل فنجان براي يك دقيقه باقي بماند تا دُرد آن ته‌نشين شود.

اگر دُرد قهوه را دوست داريد، مي‌توانيد آن را نوش‌جان كنيد وگرنه مي‌توانيد اجازه دهيد همان ته باقي بماند. از خوردن يك قهوه اصيل ترك با رعايت همه نكات سنتي آن لذت ببريد.
مقالات ديگر از همين کاربر در لينک زير
http://www.masbi.com/sellerlink.aspx?user_name=morrientez


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2230

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره قهوه ترك و راه و رسم تهيه آن (3) نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: قهوه ترک ، طرز تهيه ، مواد لازم ، خاصيت قهوه ترک ، قهوه چيست ، منشأ قهوه ، فنجان ، دم کردن قهوه ، قوري ، چاي ، قهوه بوداده ، آرامش ، اعصاب ، خستگي