مسبی
قهوه ترك و راه و رسم تهيه آن (2)

قهوه ترك و راه و رسم تهيه آن (2)

ویرایش: 1391/9/14
نویسنده: مورینتز

ادامه بخش (1)
وقت دم‌كردن است


دوباره برويم سراغ اصل مطلب؛ قهوه ترك را خيلي‌ها خورده‌اند. خيلي‌ها هم درست كرده‌اند اما مهم اينجاست كه چطور درست كرده‌اند و البته چطور خورده‌اند. اين همه قصه و تفسير درباره قهوه‌ترك سرانجام به نقطه عطف ماجرا مي‌رسد كه دم كردن و سپس خوردن آن است. اگر روزي گذرتان به استانبول افتاد بدانيد كه صرف يك فنجان قهوه ترك در يكي از كافه‌هاي سنتي استانبول از آن دست اتفاقاتي است كه هرگز نبايد آن را از دست بدهيد. اما خب! با اين اوضاع ارز بي‌شك اين روزها سفرهاي خارجي كمي دشوار شده، بنابراين اگر شما نمي‌توانيد به استانبول برويد حداقل مي‌توانيد طعم استانبول را به خانه‌تان بياوريد. شايد راه و روش شما براي دم كردن يك قهوه اصيل تركي تا به امروز آني نبوده كه بايد باشد. پس بزنيد به جاده اصلي!


براي دم كردن قهوه ترك به چيزي احتياج داريد؟


شما در اولين قدم به يك ايبريك (ibrik) يا جزوه (Cezve) احتياج داريد. لطفا وحشت نكنيد چون ايبريك يا جزوه همان قهوه‌جوش خودمان است هرچند اورجينالش با آنچه ما به عنوان قهوه‌جوش مي‌شناسيم كم و بيش متفاوت است. ايبريك در اصل همان قوري قهوه ترك است، قسمت پايين آن پهن است و گردنش باريك. معمولا از مس ساخته مي‌شود و يك دسته چوبي دارد. البته در ايران هم مي‌توانيد چنين چيزي را پيدا كنيد اما اگر واقعا اصلش را مي‌خواهيد بايد دلي به دريا بزنيد و يك سفر به استانبول را در برنامه‌تان بگذاريد. ايبريك يا همان قهوه‌جوش اندازه‌هاي مختلفي دارد. اگر شما اهل مهمان‌ هستيد و مهمان‌هايتان قهوه‌خور پس حتما يك اندازه بزرگ آن را تهيه كنيد. اما چه سراغ اندازه بزرگ رفتيد و چه نرفتيد يك اندازه كوچكش را هم بخريد براي وقت‌هايي كه خلوت خودتان را با هيچ‌كس تقسيم نمي‌كنيد و قصد داريد يك قهوه ترك يك‌نفره نوش‌جان كنيد. لطفا از خريد قهوه‌جوش‌هاي آلومينيومي خودداري كنيد چون پولتان را دور ريخته‌ايد! در قدم دوم بايد سراغ آب برويد.

آبي كه براي تركيب با قهوه‌ انتخاب مي‌كنيد بايد تميز باشد مثل آبي كه از فيلتر عبور مي‌كند تا پاك شود. اگر مي‌خواهيد قهوه شما غليظ‌تر شود و بيشتر حالت كرمي پيدا كند، مي‌توانيد از شير هم استفاده كنيد يا اينكه تركيبي از آب و شير را انتخاب كنيد. به هرحال همه اين گزينه‌ها ممكن است. در قدم بعدي نوبت انتخاب قهوه است؛ بهتر است سراغ قهو‌ه‌هاي اصل برويد، قهوه‌هايي فاقد تركيبات خارجي. البته مي‌توانيد هرنوع قهوه‌اي كه دوست داريد، انتخاب كنيد اما قهوه‌هاي بوداده كه تيره‌تر هستند، معمولا طعم بهتري هم دارند. دستگاه‌هاي آسياب قهوه هم وجود دارد كه در اين صورت مي‌توانيد خودتان قهوه را پودر كنيد. به هرحال انتخاب با خودتان است. خيلي‌ها دوست دارند قهوه خود را با برخي افزودني‌ها نوش‌جان كنند، مثلا دارچين. خيلي‌ها هم ترجيح مي‌دهند شكر را همانطور كه قهوه در حال دم كشيدن است داخل آن بريزند. به هرصورت اين كار هيچ ايرادي ندارد، چه شكر و چه انواع ديگر چاشني‌ها.


براي دم كردن قهوه به يك منبع حرارت خوب نياز داريد. گازهاي شعله‌اي‌ و گازهاي الكتريكي هردو بهترين گزينه‌ها هستند.


شروع كنيد!


بابت هريك فنجان بايد يك قاشق چاي‌خوري پر از قهوه داخل قهوه‌جوش بريزيد. آبي كه استفاده مي‌كنيد بايد سرد و تازه باشد. قهوه‌جوش شما لب به لب پر نشود چون براي دم‌كشيدن قهوه به فضاي خالي قابل‌توجهي در داخل قهوه‌جوش احتياج داريد. شكر را فراموش نكنيد. براي هر 2 قاشق چاي‌خوري قهوه يك قاشق چاي‌خوري شكر استفاده مي‌شود. در صورتي كه خودتان مايل باشيد در اين صورت براي هر 2 قاشق چاي‌خوري قهوه يك عدد قند طبي استفاده كنيد. شايد در ايران قهوه صرفا با آب و شكر يا شير و شكر سرو شود اما قهوه ترك را در اصل با انواع چاشني‌هايي مانند هل، دارچين و امثال اينها سرو مي‌كنند. اگر مي‌خواهيد قهوه ترك را به شيوه‌ كاملا سنتي تهيه كنيد، بايد يك‌دوم يا يك‌چهارم قاشق چاي‌خوري از اين ادويه‌ها را به آن اضافه كنيد، چون بيشتر از اين ميزان، طعم اصلي قهوه را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد. قهوه را مرتب هم بزنيد تا شكري كه داخل آن ريخته‌ايد كاملا حل شود.

ادامه در بخش (3)
مقالات ديگر از همين کاربر در لينک زير
http://www.masbi.com/sellerlink.aspx?user_name=morrientez


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2230

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره قهوه ترك و راه و رسم تهيه آن (2) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: قهوه ترک ، طرز تهيه ، مواد لازم ، خاصيت قهوه ترک ، قهوه چيست ، منشأ قهوه ، فنجان ، دم کردن قهوه ، قوري ، چاي ، قهوه بوداده ، آرامش ، اعصاب ، خستگي