مسبی
مشکلات گوارشي مردان را جدي بگيريد(1)

مشکلات گوارشي مردان را جدي بگيريد(1)

ویرایش: 1391/9/14
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
سوزش پشت جناغ سينه، اسهال، درد معده، يبوست و... خيلي از مردان با اين مشكلات دست و پنجه نرم مي‌كنند. طبق آمار، حدود 25درصد از مردان بالغ از درد و مشكلات گوارشي رنج مي‌برند.

دكتر استيوارت اسپچلر، مدير بخش گوارش بيمارستان مركزي دالاس و استاد دانشگاه جنوب غربي تگزاس مي‌گويد: تقريبا تمام مردان حداقل يك‌بار در زندگي‌شان مشكلات گوارشي را تجربه كرده‌اند. برخي مشكلات گوارشي مثل سندرم روده تحريك‌پذير (IBS) در زنان شايع‌تر است اما در كل مشكلات گوارشي در مردان شايع‌تر است؛ براي همين مردان بايد مشكلات شايع گوارشي را به خوبي بشناسند. در اين مطلب به 4 مشكل شايع گوارش مردان و راه‌هايي براي درمان آنها اشاره مي‌شود.


نگذاريد سينه‌تان بسوزد


بازگشت اسيد(رفلاکس)


بازگشت اسيد از معده به داخل مري مي‌تواند درد سوزاننده و درد تيز پشت جناغ سينه و احساس ترشي در ناحيه سينه، احساس مزه بد در دهان و گاهي برگشت غذا به داخل مري و دهان را ايجاد ‌كند. معمولا برگشت اسيد به مري را سوزش معده يا سوزش سينه مي‌نامند. اين بيماري ناشي از دريچه فوقاني تنبل يا از كار افتاده معده است. اين دريچه عضلاني معده را از مري جدا مي‌كند و در واقع قرار است فقط اجازه عبور يكطرفه را بدهد اما دكتر اسپچلر مي‌گويد: از كار افتادن اين دريچه عضلاني، يا باز شدن نابهنگام آن باعث مي‌شود تا اسيد داخل معده به سمت بالا و داخل مري برود و باعث آسيب ديدن سلول‌هاي جدار مري شود. وجود اسيد در داخل مري كه برخلاف معده ساختار محافظت از اسيد معده را ندارد باعث بروز علائم مي‌شود. خوردن غذاي زياد و سنگين، نوشيدني‌هاي حاوي كافئين و سيگار و الكل و همين‌طور دراز كشيدن بلافاصله پس از غذا خوردن، اين حال را بدتر مي‌كند.

براي آنكه دچار درد شديد ناشي از برگشت اسيد نشويد، بهتر است از غذاهاي پرچرب و تند، شكلات، كافئين و الكل دور بمانيد. در ضمن يادتان باشد كه حداقل فاصله بين شام و خواب بايد 2 ساعت باشد. اگر مرتب دچار برگشت اسيد به مري شويد، مي‌توانيد از داروهاي آنتي‌اكسيدان مثل آلومينيوم ام‌جي‌اس جويدني يا شربت سوسپانسيون يا از داروهاي كاهش‌دهنده اسيد مثل (رانيتيدين و فاموتيدين) يا امپرازول استفاده كنيد كه هيچ‌كدام از آنها نيازي به تجويز پزشك ندارند اما اگر بيشتر از دو بار در هفته دچار علائم شديد، حتما به پزشك مراجعه كنيد. اگر مبتلا به بيماري ريفلاكس (GERD) باشيد و اين بيماري را درمان نكنيد خطر ابتلا به سرطان‌هاي دستگاه گوارش در شما افزايش مي‌يابد. با درمان دارويي و استفاده از توصيه‌هاي پزشكان و تغييراتي در سبك زندگي مي‌توانيد تا حدود زيادي اين مشكل را حل كنيد.

نگذاريد معده‌تان سوراخ شود


زخم معده


زخم‌هاي معده يا دئودتوم قسمت بالايي روده كوچك كه درست بعد از معده است مي‌توانند دردهاي شديد را موجب شوند. بروز زخم معده در مردان شايع‌تر از زنان است و اين موضوع در مورد زخم‌هاي دئودتوم دوازدهه هم صادق است. دكتر مايك آبدرون، متخصص گوارش از بيمارستان سدار لس‌آنجلس مي‌گويد: شيوع زخم‌هاي معده و دئودتوم در مردان حدودا دوبرابر بيشتر است. شايع‌ترين علامت اين زخم‌ها هم درد افزايش يابنده در ناحيه شكم است كه مي‌تواند انسان را از خواب بيدار كند. اين زخم‌ها به وسيله گروهي از باكتري‌ها ايجاد مي‌شود، البته برخي مسائل مثل مصرف داروهاي مسكن مثل آسپيرين و ايبوپروفن هم شرايط را براي ابتلا به اين بيماري‌ها مهيا مي‌كند. اگر احساس مي‌كنيد به زخم معده مبتلا هستيد حتما به پزشك مراجعه كنيد. اگر اين زخم‌ها درمان نشوند، اسيد معده و ترشحات ديگر داخل معده مي‌تواند سوراخي در معده ايجاد كند كه يك اورژانس واقعي محسوب مي‌شود. درمان دارويي مي‌تواند اين مشكل را حل كند اما به درمان‌هاي طولاني‌مدت نياز است. بهترين توصيه‌ها براي افرادي كه از اين مشكل رنج مي‌برند، تقسيم كردن وعده‌هاي غذايي به تكه‌هاي كوچك و خوردن غذاي معمول 3 وعده‌اي در مثلا هفت يا هشت يا وعده‌هاي بيشتر است. بهتر است هرگز از داروهاي آسپيرين و ايبوپروفن و داروهاي هم خانواده آنها هم استفاده نكنيد.
ادامه در بخش (2)
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره مشکلات گوارشي مردان را جدي بگيريد(1) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بيماري هاي گوارشي ، درمان بيماري هاي دستگاه گوارش ، معده ، مري ، روده بزرگ ، روده کوچک ، پديده رفلاکس ، درمان بيماري زخم عده ، پيشگيري از بيماري هاي گوارشي ، زخم اثني عشر