مسبی
همه آنچه قبل از ارتودنسي بايد بدانيد (2)

همه آنچه قبل از ارتودنسي بايد بدانيد (2)

ویرایش: 1391/9/14
نویسنده: مورینتز

ادامه بخش (1)
نحوه عملكرد ارتودنسي چگونه است؟

دستگاه‌هاي ارتودنسي با اعمال نيرو روي دندان‌ها آنها را جا به جا مي‌كند. اين نيرو با اطلاع كامل از ميزان آنها و محاسبه با روش‌هاي خاص درماني انجام مي‌شود. پس از هر بار كشيدن سيم‌ها كمي درد ايجاد مي‌شود كه معمولا بعد از چند روز از بين مي‌رود. نكته مهم آن است كه درمان ارتودنسي نياز به نظم خاص و آماده‌سازي دارد. حين ارتودنسي بايد جرم‌گيري، ترميم پوسيدگي، كشيدن دندان و آموزش بهداشت انجام شود تا پس از اتمام ارتودنسي دندان‌ها در سالم‌ترين شكل خود قرار داشته باشد.

آيا استفاده زياد از پستانك و شيشه شير تاثيري بر نياز به ارتودنسي دارد؟

استفاده از پستانك و شيشه شير به خودي خود مضر نيست ولي در صورتي‌كه همراه با محلول‌هاي شيرين و براي مدت طولاني و در سنين بالاتر نيز استفاده شود مي‌تواند آسيب‌رسان باشد. پستانک مخصوص نوزادان است، نه کودکان نوپا. آنها بايد پستانک را در دهان‌شان بگذارند و شروع به راه رفتن و بازي کردن کنند. استفاده طولاني‌مدت از آن حتي باعث مي‌شود در آينده كودك نياز به ارتودنسي پيدا کند. به همين دليل استفاده از پستانک در سنين بالاي 2 سال اصلا توصيه نمي‌شود.

آيا امكان برگشت درمان ارتودنسي وجود دارد؟

پس از اتمام ارتودنسي براي آنكه نتيجه حفظ شود بايد دستورالعمل‌هاي خاصي را در نظر داشت. گاهي اوقات سهل انگاري افراد بعد از ارتودنسي باعث جابه جايي ناخواسته دندان‌ها مي‌شود. اما نكته مهم آن است كه بدن هر فرد در برابر تغييرات ناگهاني واكنش‌هاي نامطلوبي نشان مي‌دهد بنابراين بهتر است درمان‌هاي ارتودنسي به صورت آهسته و پيوسته انجام شود.

اهميت رعايت بهداشت در طول دوره درمان ارتودنسي به چه دليل است؟

رعايت بهداشت در طول دوره درمان ارتودنسي اهميت ويژه‌اي دارد زيرا به دليل وجود براكت‌هاي ارتودنسي و نيز سيم‌هاي ارتودنسي، گير غذايي بسيار بيشتر از قبل بوده و امكان مسواك زدن، تنها با استفاده از مسواك‌هاي معمول مشكل است. بنابراين به بيماران پيشنهاد مي‌شود از وسايل كمكي خاصي كه به همين دليل ساخته شده‌اند به منظور رعايت بهداشت صحيح و كامل بهره ببرند و همچنين انجام دهان‌شويه نيز به صورت مرتب توصيه مي‌شود.

در ارتودنسي دندان‌هايي که بند به آن‌ها وصل است بيشترين آسيب را مي‌‌بينند. آيا راهي براي کمتر آسيب ديدن آنها وجود دارد؟

در زمان ارتودنسي به دليل آنكه سيم‌، فنر و نوارهاي پلاستيكي روي دندان‌ها قرار دارند، غذا مي‌تواند به آنها بچسبد كه اگر خوب شسته نشود مي‌تواند موجب لك آوردن دائمي دندان‌ها شود. بنابراين بعد از هر بار غذا خوردن بايد مسواك زده شود و از نخ دندان نيز براي تميز كردن غذاهاي باقي مانده استفاده شود. برخي افراد در زمان ارتودنسي بيشتر مستعد آفت دهان هستند. اگر چنين اتفاقي افتاد بايد متخصص ارتودنسي داروهاي مخصوص را تجويز كند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2233

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره همه آنچه قبل از ارتودنسي بايد بدانيد (2) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ارتودنسي ، دندان ، دهان ، بيماري هاي دهان و دندان ، فوايد ارتودنسي ، زيبايي صورت ، فک ، لثه ، دندانپزشکي ، انواع ارتودنسي