مسبی
همه آنچه قبل از ارتودنسي بايد بدانيد (1)

همه آنچه قبل از ارتودنسي بايد بدانيد (1)

ویرایش: 1391/9/14
نویسنده: مورینتز
لبخند زيبا با دندان‌هاي مرتب گاهي اوقات براي خيلي‌ها آرزوست. آنها دندان‌هاي نامرتبي دارند و با هر بار جلوي آينه رفتن يا لبخند زدن به اين فكر مي‌‌كنند كه كاش دندان‌هاي صاف و مرتبي داشتند. اين آرزو اين روزها ديگر دست نيافتني نيست. علم دندانپزشكي نه تنها در زيباسازي دندان‌ها به خوبي پيشرفت كرده است بلكه روش‌هاي راحت‌تر و ساده‌تري را براي رسيدن به نتيجه مطلوب به كار مي‌گيرد. از ارتودنسي‌هاي پيشگيري تا ارتودنسي‌هاي نامرئي. در روش‌هاي جديد فرد كمتر به سيم‌ها و براكت‌هايي كه با هر بار حرف زدن و خنديدن خود را نشان مي‌دهند، اذيت مي‌شود و تا طي كردن دور كامل مشكلي از نظر ظاهري ندارد. با دكتر رامين فرازمند درباره تمام آنچه بايد در مورد ارتودنسي بدانيد صحبت كرديم كه با هم مي‌خوانيد.

آيا درمان‌هاي ارتودنسي تنها براي زيبايي است؟

درمان‌هاي ارتودنسي به منظور برقراري رابطه بين دنداني و فكي بهتر انجام مي‌گيرد. با اين درمان‌ها نه تنها به زيبايي بيشتر دست مي‌يابيم بلكه مي‌توانيم با رعايت بهداشت از پوسيدگي‌هاي بيشتر كه براثر نامرتبي و روي هم قرارگرفتن برخي از دندان‌ها يا فاصله بين دنداني جلوگيري كنيم. اين روش با قرار گرفتن دندان‌ها در محل خود و ايجاد روابط فكي صحيح، سبب تلفظ بهتر حروف و كلمات توسط بيمار و نهايتا حضور با اعتماد به نفس او در جامعه مي‌شود.

آيا همه نياز به ارتودنسي دارند؟

به دليل وجود درمان‌هاي زياد و نيز تنوع وضعيت‌هاي مختلف دهاني و دنداني، براي اينكه متوجه شويد نياز به انجام دادن ارتودنسي داريد يا نه بايد به دندانپزشك مراجعه كنيد. چون امكان درمان‌هاي جايگزيني براي ارتودنسي وجود دارد. با معاينه دندانپزشك، او متوجه نياز يا بي‌نيازي به ارتودنسي مي‌شود. در بعضي مواقع مي‌توان در سنين بعد از رشد در صورت نامرتبي‌هاي كم‌ از درمان‌هاي لامينيت كه پوشش‌هاي استتار‌كننده نامرتبي‌هاي دنداني است و روي سطح جلويي دندان‌هاي قدامي چسبانده مي‌شوند، استفاده كرد.

از چه زماني متوجه نياز به ارتودنسي مي‌شويم؟

ارتودنسي محدود به سن خاصي نيست، مي‌توان از اواخر 3 سالگي تا وقتي كه دندان‌ها وجود دارند از اين درمان استفاده كرد. گاهي اوقات در سنيني كه كودكان دندان شيري دارند براي اينكه عادت مكيدن انگشت يا پستانك از سر كودك باز شود، از دستگاه‌هاي ساده ارتودنسي استفاده مي‌شود. معمولا اغلب مشكلات ارتودنسي در 7سالگي زماني كه بيشتر دندان‌هاي دائمي جلويي درآمده‌اند خود را نشان مي‌دهند. البته امكان تشخيص برخي از مشكلات در سنين پايين‌تر نيز وجود دارد. از وقتي كه دندان‌هاي دائمي رويش پيدا مي‌كند تا حدود 12 تا 15 سالگي مي‌توان تغييرات استخواني و عضلاني مثل بزرگ كردن فك بيماران را انجام داد. به طور كلي بهترين سن درمان ارتودنسي با دستگاه ثابت حدود 12 سالگي است. پس از 12 سالگي با افزايش سن بيمار درمان هم تغيير مي‌كند.

ارتودنسي نامرئي چيست؟

3روش براي انجام ارتودنسي نامرئي وجود دارد. يك مورد سيستم لينگوال است كه در اين روش براكت‌هاي ارتودنسي در پشت دندان‌هاي فك بالا و پايين چسبانده مي‌شود. اين سيستم به دليل مزاحمت‌هاي فراوان براي زبان هنگام تكلم و غذاخوردن و نيز به دليل شكسته و كنده شدن هنگام شستن دهان چندان عملي نبوده و پيشنهاد نمي‌شود. در روش ديگر از پلاك‌هاي شفاف در جهت رديف كردن دندان‌ها استفاده مي‌شود كه ‌آن نيز در موارد بسيار محدود و نامرتبي‌هاي بسيار كم و با صلاحديد دندانپزشك انجام مي‌گيرد و نياز به مراجعات 2هفته يك‌بار و قالب‌گيري در هر جلسه مراجعه و ساخت پلاك جديد در هر جلسه دارد. روش اصلي و كارآمد روش استفاده از براكت‌هاي شفاف و اغلب سراميكي است كه روي دندان‌هاي بيمار نصب مي‌شود و بدون رنگ بوده و ديده نمي‌شوند. اين روش داراي استحكام و زيبايي خوبي بوده و مشكلي براي زبان يا گفتار بيمار ايجاد نمي‌كند.

سيستم ارتودنسي متحرك را توضيح دهيد.

ويژگي اين نوع ارتودنسي قابليت برداشتن و گذاشتن آن است. اما استفاده از اين روش به اين معنا نيست كه فرد هر زمان دلش خواست از آن استفاده كند. در اين روش نيز فرد بايد دست‌كم 18 ساعت به طور پيوسته آن را در دهان قرار دهد. نكته مهم آن است كه اين روش تنها در مشكلات جزئي و در بيشتر مواقع به عنوان درمان پيشگيري استفاده مي‌شود. يكي ديگر از نكات مهم آن است كه ميزان نتيجه بخش بودن آن به ميزان همكاري بيمار و عمل به توصيه‌ها بستگي دارد.
بقيه در بخش (2)


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2233

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره همه آنچه قبل از ارتودنسي بايد بدانيد (1) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ارتودنسي ، دندان ، دهان ، بيماري هاي دهان و دندان ، فوايد ارتودنسي ، زيبايي صورت ، فک ، لثه ، دندانپزشکي ، انواع ارتودنسي