مسبی
5 درسي که شکست در مورد رهبري به شما مي‌آموزد

5 درسي که شکست در مورد رهبري به شما مي‌آموزد

ویرایش: 1391/9/14
نویسنده: جوادمضاف
وقتي به حرفه و آينده‌تان فکر مي‌کنيد، سعي کنيد کارتان و تاثيري که بر طريقه رهبري و مديريت شما گذاشته است را به خوبي ارزيابي کنيد. چه چيز شما را به رهبري قوي‌تر تبديل مي‌کند و چشم‌انداز لازم براي داشتن ديدي بهتر و کمک به ديگران براي موفقيت بيشتر را برايتان فراهم مي‌آورد؟ همان دانش و خردي که در شکست‌هايتان نهفته است. قابل درک است که بيشتر آدم‌ها دوست ندارند درمورد شکست‌هايشان حرف بزنند اما همين شکست‌ها به آنها ياد مي‌دهد چطور با سختي‌ها کنار بيايند؛ بعنوان مثال، براي اينکه بفهميد چرا بعضي اتفاقات در مسير حرفه‌ايتان پيش نيامده و يا چرا برخي روابط يا فرصت‌ها دست نداده‌اند.

شکست سرانجام از شما يک رهبر مي‌سازد.

شکست‌ قوي‌ترين منبع براي آگاهي است. به شما درمورد بقا، بازسازي خود و شرکتتان آموزش مي‌دهد.

شما مي‌توانيد از روي تاريخچه شکست‌هاي افراد، درمورد آنها آگاهي پيدا کنيد. اگر واقعاً دوست داريد از فردي بيشتر بدانيد، خيلي ساده از او سوال کنيد: بزرگترين شکست‌هايتان چه بوده است و چطور توانستيد بر آنها چيره شويد؟ اگر نتوانستند حداقل سه شکست برايتان نام ببرند، مطمئنا يا در طول زندگي خيلي به خودشان فشار نياورده‌اند و يا براي فوايد شکست ارزش قائل نيستند و درنتيجه مغرورتر از آن هستند که شکست‌هايشان را بر زبان بياورند.

شکست يکي از بهترين عوامل توانمندساز در زندگي است. کمي به آن فکر کنيد. اگر هيچوقت در چيزي شکست نخوريد، هيچوقت مجبور به اقدام براي اصلاح يا امتحان کردن راه‌هاي جديد براي استفاده از فرصت‌هايي که قبلاً قادر به ديدن آنها نبوديد، نخواهيد شد. در آخر، اين کاري که شما با شکست مي‌کنيد است که شخصيت شما بعنوان يک رهبر را تعريف مي‌کند. مثلاً آيا شکست را مي‌پذيريد يا سعي مي‌کنيد راهي خلاق براي پوشاندن واقعيت پيدا کنيد؟ آيا از خودتان مي‌پرسيد در طول اين دوره شکست چه چيزهايي آموخته‌ايد يا تقصيرها را به گردن کس ديگري مي‌اندازيد يا از ديگران بخاطر شکست خودتان انتقاد مي‌کنيد؟

رهبري خوب مثل مديريت خوب به اين بستگي دارد که مسئوليت اعمالتان را بپذيريد. خيلي از بهترين رهبران تاريخ هم گاهي با شکست مواجه مي‌شدند، مثل توماس اديسون، بيل گيتس، والت ديزني و خيلي‌هاي ديگر. توانايي آنها براي قابل‌تکيه نگه داشتن خود باعث بقايشان شده و از آنها رهبران بهتري ساخت.

در زير به 5 درسي که مي‌توانيد از شکست بگيريد اشاره مي‌کنيم که کمک مي‌کند رهبران بهتري شويد.

1. با شکستتان روبه‌رو شده و از آن درس بگيريد.

به جاي فرار کردن از شکستتان يا مخفي کردن آن، براي فکر کردن به آن موقعيت زمان بگذاريد. هر چه زودتر با آن موضوع روبه‌رو شده و ارزيابي کنيد که چه کارهايي را مي‌توانستيد بهتر انجام دهيد و درس‌هايي که مي‌توانيد از آن شکستتان بگيريد را مشخص کنيد.

اگر افراد ديگري هم در شکست شما دخيل بوده‌اند (چه مستقيم و چه غيرمستقيم)، از آنها بپرسيد به شما فيدبک بدهند و فرصت‌هايي که مي‌توانيد از آن به دست آوريد را برايتان مشخص کنند. خيلي زود برنامه‌اي جديد بريزيد تا از درس‌هايي که گرفته‌ايد استفاده کنيد.

2. تيم‌تان را تشکيل دهيد و بيزنس‌تان را بهتر کنيد.

شکست‌ها باعث مي‌شود به دنبال راه‌هايي باشيد که سيستم‌تان را کارآمدتر کند. براي اين منظور بايد تيم‌تان را قوي‌تر و يکپارچه‌تر کنيد. شکست به شما ياد مي‌دهد به چه کسي مي‌توانيد اعتماد کنيد و به چه کسي نمي‌توانيد. شکست ديدگاهي واقعي از کساني که واقعاً پشتتان هستند به شما خواهد داد.

3. به خودتان اعتماد کنيد و تصميمات بيشتري بگيريد.

اجازه بدهيد شکست قوي‌تر و عاقل‌ترتان کند. با اين رويکرد وقتي مي‌خواهيد به سراغ تجارب جديد برويد، ديگر ترسي نخواهيد داشت. شکست بايد به شما قدرت دهد به خودتان اعتماد کنيد و درنتيجه تصميمات بهتري بگيريد؛ براساس تجارب شکست‌خورده‌تان، بهتر مي‌توانيد با موقعيت‌هاي جديد کنار بياييد.

ممکن است قابل درک نباشد اما وقتي بفهميد چرا شکست خورديد ممکن است متوجه شويد که آنقدرها هم از موفقيت دور نبوده‌ايد. به‌عبارت ديگر، حالا که براي فکر کردن به اينکه چه کاري بايد مي‌کرديد که از شکست جلوگيري مي‌شد، وقت گذاشته‌ايد، در موقعيت قدرتي قرار مي‌گيريد که به شما اين امکان را مي‌دهد به غرايز خود اعتماد کنيد. همچنين به شما اجازه مي‌دهد در ارتباطاتتان از منابع بيشتري استفاده کنيد. کم‌کم فرصت‌ها را با وضوح و تمرکز بيشتري را خواهيد ديد.

خيلي‌ها وقتي با اختلالاتي که شکست ايجاد مي‌کند روبه‌رو مي‌شوند خيلي زود دست کشيده و نااميد مي‌شوند. اگر به خودتان اجازه دهيد که در زمان سختي‌ها به درستي مديريت کنيد، شکست مي‌تواند به شما اميد دهد.

4. شانس دوم در اطراف شماست.

شکست آخر زندگي نيست. فقط يک علامت هشدار و بيدارباش براي فرصت بعدي است. يادتان باشد، فرصت مادر موفقيت است. هيچوقت نبايد فراموش کنيد که فرصت‌هاي دوم در انتظار شما هستند. با اين ديد، شکست به شما اين امکان را مي‌دهد که فرصت‌ها را با ديد بازتر ببينيد. حال مي‌توانيد فرصت‌هايي که در پيرامونتان وجود دارد را تشخيص دهيد.

بعد از هر شکستي يک فرصت جديد پيش مي‌آيد. هيچوقت اين را فراموش نکنيد. اينکه شما اين فرصت جديد را چطور ارزيابي کنيد، به شما براي غلبه بر سختي‌ها کمک مي‌کند.

5. قدردان مسئوليت‌هاي رهبري‌تان باشيد.

شکست چشمان شما را براي ديدن مسئوليت‌هايتان بعنوان يک رهبر باز مي‌کند. باعث مي‌شود به وظايفتان، تاثيرتان روي ديگران و کارتان به طور کل فکر کنيد. باعث مي‌شود بخواهيد با پيدا کردن راه‌هاي جديد و خلاقانه براي ارتقاي مهارت‌هايتان، رهبري بانفوذتر باشيد.
وقتي مي‌خواهيد براي هفته‌تان برنامه‌ريزي کنيد، نسبت به مسئوليت‌هايتان هوشيارتر باشيد و با کمک نکات 1-4 براي استفاده از هر فرصت تلاش کنيد.


منبع:

http://www.mardoman.net/success/leaderfail/

امتیاز دهی به مقاله




نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره 5 درسي که شکست در مورد رهبري به شما مي‌آموزد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: 5 درس ، رهبري ، شکست ، آموزش رهبري ، تلاش براي رهيري