مسبی
از خواص درماني عسل‌هاي گياهي بيشتر بدانيد (1)

از خواص درماني عسل‌هاي گياهي بيشتر بدانيد (1)

ویرایش: 1391/9/13
نویسنده: مورینتز
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله
عسل در بسياري از كشورهاي جهان با نام طلاي طبيعي معروف است. درحقيقت اين خواص درماني كم‌نظير و شفابخش عسل‌ و انواع مختلف آن است كه موجب شده اين ماده طبيعي اين‌چنين مورد توجه بسياري از مردم و پزشكان طب سنتي و مدرن در جهان قرار بگيرد. آنتي‌باكتري‌هاي موجود در انواع مختلف عسل‌هاي گياهي موجب مي‌شود تا اين محصول طبيعي يكي از بهترين داروهاي طبيعي و موثر در درمان برخي از بيماري‌ها و اختلال‌هاي جسمي و روحي در انسان باشد. خوشبختانه در سال‌هاي اخير توجه به توليد عسل‌ از شهد گل گياهان دارويي مانند گل بابونه و گل آويشن موجب شده تا عسل‌ علاوه‌بر خواص درماني‌اي كه دارد، خواص درماني گياه دارويي را نيز جذب كرده و پتانسيل بيشتري براي درمان بيماري‌ها و اختلال‌هاي جسمي و روحي داشته باشد.
عسل آويشن و درمان سرفه

عسلي كه از گل گياه آويشن به دست مي‌آيد خواص درماني گياه آويشن را نيز در خود دارد. عسل آويشن قرمز رنگ است و معمولا رنگي تيره دارد. افرادي كه مصرف اين عسل را در برنامه‌ غذايي خود بگنجانند، مي‌توانند از خواص درماني و شفابخش اين عسل براي درمان سرفه و گلودردهاي ناشي از سرماخوردگي در فصل پاييز استفاده كنند. علاوه بر اين، مصرف عسل آويشن به زناني كه دوره‌ قاعدگي دردناكي دارند توصيه مي‌شود، زيرا با مصرف روزانه اين عسل در روزهاي قاعدگي مي‌توان تا حد زيادي بر دردهاي شكمي ناشي از قاعدگي غلبه كرد. در كنار اين موارد، عسل آويشن يكي از عسل‌هايي است كه تاثير مستقيم بر افزايش آرامش و ريلكسي اعصاب دارد و به‌اصطلاح درمانگران شيوه‌هاي طبيعي، مقوي مغز و اعصاب است.

عسل آفتابگردان و اختلال‌هاي تنفسي

عسل آفتابگردان يكي ديگر از عسل‌هاي مقوي و پرخاصيت است كه از شهد گل گياه آفتابگردان تهيه مي‌شود. اين عسل نيز زرد رنگ است و درمانگران شيوه‌هاي طبيعي، آن را براي درمان ناراحتي‌ها و اختلال‌هاي تنفسي، تقويت ريه، تسكين سرفه‌هاي ناشي از سرماخوردگي و همين‌طور براي از بين رفتن گرفتگي و خشونت سينه و گلو بسيار مؤثر مي‌دانند. از آنجا كه تشخيص اين نوع عسل براساس رنگ و ظاهر آن كار بسيار مشكلي است، بنابراين توصيه ما اين است كه اينگونه عسل‌ها را از فروشگاه‌هاي معتبر يا با مشاوره كارشناس تغذيه انتخاب كنيد و در برنامه غذايي خود بگنجانيد.

عسل كنار و بهبود ناراحتي‌هاي گوارشي

بسياري از درمانگران شيوه‌هاي طبيعي بر اين باورند كه عسل كنار تاثير بسيار زيادي بر درمان زخم‌هاي دستگاه گوارش به‌ويژه روده و معده دارد و مي‌تواند مقاومت و توانايي دستگاه گوارش را افزايش داده و عملكرد اين اندام‌ها در بدن را بهبود بخشد. گنجاندن اين عسل كهربايي‌رنگ در برنامه غذايي روزانه مي‌تواند تاثير زيادي بر كاهش ميزان كلسترول خون داشته باشد. همچنين مي‌تواند كمبود ويتامين c در بدن را جبران كند. از اين‌رو مصرف اين عسل در زمان ابتلا به آنفلوآنزا يا سرماخوردگي مي‌تواند مقدار زيادي از ويتامين c مورد نياز بدن را تامين كند و از طرفي، اشتهاي فرد بيمار را تحريك مي‌كند تا او بتواند بر بي‌اشتهايي خود غلبه كند.

عسل بابونه و درمان سردرد

اين عسل يكي از بهترين داروهاي طبيعي براي درمان سردرد به‌ويژه سردردهاي ناشي از سرماخوردگي و ميگرن است. برخي از درمانگران شيوه‌هاي طبيعي اين عسل را به‌عنوان يك مسكن طبيعي براي كاهش درد بيماران‌شان توصيه مي‌كنند. عسل بابونه كه از شهد گل گياه بابونه به دست مي‌آيد مي‌تواند دردهاي دوران قاعدگي را كنترل كند و علائم ناشي از يائسگي در بدن زنان را كاهش دهد. مصرف يك قاشق غذاخوري از عسل بابونه پيش از خواب مي‌تواند تاثير بسيار خوبي بر كيفيت خواب فرد بگذارد و توان سيستم ايمني بدن را نيز افزايش دهد. اين عسل طلايي‌رنگ درصورتي كه توسط زنان باردار يا شيرده مصرف شود به افزايش ميزان شير آنها كمك كرده و ميزان ابتلا به گرفتگي و اسپاسم‌ عضلاني در اين گروه را به حداقل مي‌رساند.

عسل گون و كنترل كم‌خوني

افرادي كه قصد دارند با اصلاح رژيم غذايي خود براي درمان كم‌خوني‌شان اقدام كنند، بهتر است مصرف عسل گون را در برنامه غذايي خود بگنجانند. عسل گون كه از شهد گل‌هاي گياه گون تهيه مي‌شود ازجمله مواد طبيعي است كه براي درمان كم‌خوني مفيد بوده و مصرف مستمر آن در وعده صبحانه مي‌تواند به خونسازي در افراد مبتلا به كم‌خوني كمك كند. از طرفي مصرف اين عسل در روزهاي سرد پاييز و زمستان مي‌تواند تاثير زيادي بر درمان خشونت سينه و حنجره داشته باشد و احتمال ابتلا به گرفتگي صدا در افرادي كه در فصل پاييز و زمستان دچار اين عارضه مي‌شوند را كاهش دهد. عسل گون كاملا زرد رنگ بوده و ظاهر آن شبيه عسل‌هاي معمولي است كه براي صبحانه ميل مي‌كنيد.

ادامه در بخش (2)
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره از خواص درماني عسل‌هاي گياهي بيشتر بدانيد (1) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: خواص درماني عسل ، عسل آويشن ، درمان سردرد با عسل ، بيماري هاي دستگاه گوارش ، کنترل کم خوني با عسل ، عسل بابونه