مسبی
اگر شما هم تمرکز نداريد بخوانيد

اگر شما هم تمرکز نداريد بخوانيد

ویرایش: 1391/9/19
نویسنده: qwerzxc
امروزه با وجود مشغله هاي فکري فراواني که باعث حواس پرتي افراد مي شود، تمرکز کردن روي يک کار سخت تر شده است.

اصولاً ذهن و فکر انسان ها به گونه اي طراحي شده است که هرج و مرج را نمي پذيرد. از طرفي اگرچه تقويت تمرکز امري دشوار است اما غيرممکن نيست؛ بنابراين داشتن پشتکار در بهبود قدرت تمرکز مهم و ضروري است. در اين مطلب از «هلث نيوز» به چند راه حل براي بهبود قدرت تمرکز، اشاره شده است:

محيط خود را انتخاب کنيد: محيط کاري نقش مهمي در بهبود تمرکز دارد. محيط هاي راحت و دلچسب براي تمرکز کامل هنگام کار مناسب است. هرچه زمينه هاي حواس پرتي کمتر باشد کارکردن با تمرکز کامل راحت تر است.

کنترل افکار: بعضي معتقدند کليد تمرکز اين است که ذهن خود را با فکرهاي سطحي مشغول نکنيد. هنگامي که فکرهاي نامربوط به ذهن خطور مي کند به آن ها بي توجهي کنيد و به طور فعال روي کاري که مي خواهيد انجام دهيد تمرکز کنيد.

برنامه زمان بندي شده: براي کارهايي که بايد انجام دهيد، برنامه ريزي کنيد. براي انجام کارها اولويت بندي داشته باشيد و زمان انجام کارهاي جدي و تفريحات را مشخص کنيد.

هرگز منفي نباشيد: هرگز به خود نگوييد که قادر به تمرکز نيستيد؛ زيرا در اين شرايط تمرکز کردن سخت تر مي شود. هر از گاهي که نياز به تمرکز کردن پيدا کرديد، چندين بار با خود تکرار کنيد که مي توانيد تمرکز کنيد تا به آساني اين توانايي را به دست بياوريد.

از انجام چند کار باهم بپرهيزيد: انجام دادن چند کار با هم باعث مي شود تا نتوانيد روي تمام کارها به طور کامل تمرکز کنيد. بنابراين، روي يک کار تمرکز کنيد و پس از اتمام آن به کار بعدي بپردازيد.

صداهاي مزاحم را حذف کنيد: حذف صداهاي مزاحم نقش مهمي در انجام درست کارها دارد، زيرا سروصدا مانع تمرکز مي شود. به عنوان مثال، صداي دريافت ايميل و پيام هاي تلفن مانع تمرکز در انجام کار مي شود.

ورزش و رژيم غذايي: توانايي تمرکز با رژيم غذايي و برنامه ورزشي ارتباط دارد. دريافت ناکافي مواد مغذي، مي تواند خستگي مفرط ايجاد کند.

به انجام کار يقين داشته باشيد: شک و شبهه يا سرگردان بودن درباره کاري که انجام مي دهيد، تمرکز کردن را سخت تر مي کند. هنگامي که کار دشوار باشد، ذهن دنبال کارهاي آسان تر مي رود؛ بنابراين قبل از شروع، به انجام و عاقبت آن اميدوار باشيد، يک مفهوم اساسي و معيار صحيح را براي خود درنظر بگيريد.

پشتکار داشته باشيد: حس تمرکز کردن را نداريد؟ از انجام دادن کاري طفره مي رويد؟ با اين حس مقابله کنيد و تا به اتمام رساندن کارتان آرام ننشينيد.

توان خود را مشخص کنيد: هر فرد توان مشخصي دارد و زماني از روز مي تواند کارهاي دشوار را به بهترين نحو انجام دهد، بنابراين زمان مناسب براي انجام کار را مشخص کنيد و کارهاي سخت و دشوار را در آن ساعت انجام دهيد.

کارها را تقسيم بندي کنيد: کارهايي که آغاز و پايان ندارد، تمرکز فرد را از بين مي برد اگر مشغول کار يا پروژه بزرگي هستيد بهتر است زمان و روشي براي شروع و به اتمام رساندن آن اتخاذ کنيد.

ورزش هاي ذهني انجام دهيد: ورزش با بهبود هماهنگي ذهن و بدن، تمرکز از دست رفته را باز مي گرداند. با ورزش هاي ذهني و يادگيري چگونگي کنترل ذهن قدرت تمرکزتان را افزايش دهيد.

گام هاي کوچک برداريد: با کارهاي کوچک شروع کنيد، به آن ها پاي بند باشيد و از وقت خود به طور موثر استفاده کنيد.

زماني را براي اتمام کار خود تعيين کنيد: براي تقويت تمرکز، زماني را براي اتمام کار در نظر بگيريد اين کار باعث مي شود تا کارهاي غيرضروري را فراموش کنيد و از ساعت کاري خود بهترين استفاده را بکنيد.

خواب کافي داشته باشيد: ساعت خوابتان منظم باشد. خستگي و کمبود خواب شب باعث کاهش تمرکز مي شود.منبع:
امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره اگر شما هم تمرکز نداريد بخوانيد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: نداشتن ، تمرکز ، مشغله فکري ، کنترل افکار