مسبی
افرادي که کم خوني دارند از مصرف خودسرانه قرص آهن بپرهيزند

افرادي که کم خوني دارند از مصرف خودسرانه قرص آهن بپرهيزند

ویرایش: 1391/9/12
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
فوق تخصص گوارش و کبد، کم خوني را يکي از علايم سرطان روده عنوان کرد و به افراد مبتلا به کم خوني توصيه کرد که از مصرف خودسرانه قرص آهن پرهيز کنند
به گزارش ايرنا، دکتر ناصر ابراهيمي درياني افزود: افرادي که دچار کم خوني هستند، نبايد خودسرانه قرص آهن مصرف کنند و با انجام آزمايش ابتدا علت کم خوني خود را مشخص و آنگاه اقدام به درمان کم خوني خود کنند.

وي به کم خوني در مردان اشاره کرد و گفت: کم خوني در مردان مي‌تواند يکي از نشانه‌هاي سرطان روده باشد که در اين باره مردان بايد کم خوني خود را جدي گرفته و در پي علت اصلي آن باشند.

درياني با بيان آنکه سرطان روده در ايران رو به افزايش است، گفت: چهارمين علت مرگ و مير ناشي از سرطان‌ها، سرطان روده بزرگ است که طي 20 سال اخير در ايران افزايش داشته است.

فوق تخصص گوارش و کبد ادامه داد: يکي از بيماري‌هاي شايع در ايران کوليت زخمي و کولون است، اين بيماري در کشور به شدت رو به افزايش است.

وي گفت: مطالعات نشان داده هر چه که روش زندگي و نوع تغذيه ما به مردم غرب نزديک مي‌شود، بيماري‌هايي که در آن جوامع شايع است در کشور نيز روندي روز به افزايش مي‌گذارد.

درياني با اشاره به بيماري کوليت اولسروز، ادامه داد: اين بيماري بيشتر در افراد جوان جامعه ديده مي‌شود در اين بيماري روده بزرگ دچار التهاب و زخم مي‌شود.

وي افزود: کوليت اولسروز مي‌تواند تظاهراتي چون اسهال خوني، دل درد شديد، زرد پيچ، درد مفصل و گرفتاري هاي پوستي و ضايعات پوستي، تورم و قرمزي چشم ايجاد کند.

فوق تخصص گوارش و کبد با بيان آنکه متاسفانه اين بيماري تا آخر عمر فرد را گرفتار خواهد کرد، ادامه داد: اين بيماري زمينه ژنتيک دارد و مهمترين مشکلي که بيمار دارد آن است که هر چند يکبار مجدد عود مي‌کند و درمان اين بيماري قطعي نيست.

به گفته وي سرطان معده از جمله سرطان‌هاي دستگاه گوارش است که در ايران شايع است و اين درصورتي است که سرطان مري در چند سال قبل شايع‌ترين سرطان دستگاه گوارش بوده است.

درياني افزود: نقش تغذيه در ايجاد سرطان روده بزرگ و سرطان کولون از اهميت زيادي برخوردار است به طوري که افزايش مصرف چربي حيواني و کاهش مصرف فيبر غذايي در ايجاد اين سرطان دخيل است.

وي يکي از موارد ايجاد سرطان در روده بزرگ را مساله ژنتيک عنوان کرد و گفت: به بيماراني که در خانواده آنان يکي از افراد فاميل دچار سرطان روده شده‌اند توصيه مي‌شود بررسي و آزمايش‌هاي دوره‌اي را انجام دهند.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره افرادي که کم خوني دارند از مصرف خودسرانه قرص آهن بپرهيزند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: انواع کم خوني ، پيشگيري از کم خوني ، کم خوني فقر آهن ، مصرف خود سرانه دارو ، قرص آهن ، مصرف خود سرانه قرص آهن ، روش زندگي غربي