مسبی
روبان قرمز 21 ساله شد

روبان قرمز 21 ساله شد

ویرایش: 1391/9/12
نویسنده: مورینتز
امروز روز جهاني ايدز است. سازمان بهداشت جهاني سال 1988 روز اول دسامبر را به اين نام نامگذاري کرده است. درست 3 سال بعد از اين نامگذاري، «روبان قرمز» به عنوان يک نماد بين‌المللي براي بالابردن توجه و آگاهي در مورد ايدز معرفي شد. حالا اين نماد 21 ساله شده است.

روبان قرمز شکل ساده‌اي دارد؛ خط منحني بالا مي‌رود، پيچ مي‌خورد و با شيبي ملايم پايين مي‌آيد. شايد براي همين امروز ديگر همه آن را مي‌شناسند. روباني که 21سال است که نماد مقابله با HIV_ ايدز است.

به گزارش بي‌بي‌سي، تاريخچه اين روبان به بهار سال 1991 برمي‌گردد. 10 سال پس از کشف HIV _ ايدز.
بهار 1991، گالري 122 PS نيويورک ميزبان 12 هنرمند بود، آن‌ها عکاس، نقاش، طراح لباس وفيلم ساز بودند.
اين گروه دوسال قبل از اين تاريخ تشکيل شده بود. در اواخر دهه هشتاد، زماني که ترس از اين بيماري در سراسر جهان بيشتر و بيشتر مي‌شد.

نام اين گروه «ويژوال ايدز» بود، جمعي متشکل از هنرمندان مختلف که هدف آن‌ها استفاده از هنر براي مقابله با ايدز و حمايت از هنرمنداني بود که با HIV زندگي مي‌کنند.
در جلسه آن روز بهاري، پس از ساعت‌ها تبادل افکار، 12 هنرمند، ايده ساده‌اي را مطرح کردند؛ روباني قرمز که بعد‌ها به عنوان شناخته شده‌ترين نماد حمايت از بيماراني که با HIV زندگي مي‌کنند، تبديل شد.

«ما مي‌خواستيم چيزي بوجود بياوريم که هم راحت در ذهن مردم جا بيفتد وهم به سهولت توليد شود.»
اين را پاتريک اوکنيل يکي از شرکت کنندگان در آن جلسه مي‌گويد. او درباره سادگي ساختن يک روبان قرمز ادامه مي‌دهد: خيلي ساده است، شما مي‌توانيد يک تکه روبان به اندازه 15 يا 16 سانتي متر ببريد، آن را دور انگشتتان بچرخانيد و يک سوزن به محل تقاطع بزنيد. هر کسي مي‌تواند اين کار را انجام دهد.

زماني که آن‌ها در مي‌1991 در آن گالري دور هم جمع شدند، همه به دنبال تشويق مردم به صحبت درباره بيماري بودند که به دليل خجالت و تفاوت‌هاي اجتماعي تاثيري به شدت منفي بر روابط اجتماعي و کاري مي‌گذاشت.
روبان قرمز در روزهايي متولد شد که بسياري از بيماران مبتلا به ايدز بدون اينکه به دوستان خود بگويند که به چه بيماري مبتلا هستند، مي‌مردند.

آن گروه از هنرمندان به دنبال بيان تجسمي همدردي با بيماراني بودند که با HIV /ايدز زندگي مي‌کنند.
ايده ساده روبان قرمز، يک شروع بود، شروع راهي که با پيشرفت پزشکي، مردم را به گفتگو درباره بيماري ناشناخته تشويق مي‌کرد و مبتلايان به HIV _ ايدز را به جامعه باز مي‌گرداند.

آلن فريم- عکاس و يکي از 12 نفر حاضر در جلسه مي‌دانست صحبت کردن درباره اين موضع براي مردم سخت است: «حتي در نيويورک ما مي‌دانستيم که حرف زدن درباره اين موضع براي مردم عادي امکان پذير نيست، مردم خجالت مي‌کشيدند که درباره اين بيماري با هم گفتگو کنند.»
فريم درباره نماد حمايت از بيماران مبتلا به ايدز گفته است: «ما مي‌خواستيم که بيماران مبتلا به HIV _ ايدز را که گوشه‌گير شده‌اند، را حمايت کنيم و نشان بدهيم که آن‌ها را مي‌فهميم.»

روبان قرمز يکي از آخرين پروژه‌هاي ويژوال ايدز بود ولي به سرعت همه گير شد.

جنگ با يک تابو با الهام از يک جنگ

در زمان جنگ خليج فارس براي قدرداني از سربازان آمريکايي، روبان‌هاي زردي روي تنه درختان در اين کشور نصب مي‌شد. اين روبان‌هاي زرد منبع الهام 12 هنرمندي بود که در گالري نيويورک جمع شده بودند.

بعد از بحث و تبادل نظرهاي فراوان، اعضاي اين گروه رنگ قرمز را براي اين روبان انتخال کردند: «قرمز چيزي بود که جلب توجه مي‌کرد و در عين حال ملموس بود. اين رنگ سمبل احساس، قلب و عشق است.»

بعد از جلسه اول، دوبار ديگر گروه 12 نفره هنرمندان دور هم جمع شدند و با نهايي کردن طرح شروع به ساختن صد‌ها روبان قرمز کردند. روبان‌هايي که در محافل هنري و تئاترهاي نيويورک توزيع شد.
در روزهاي اول همراه با روبان متني هم به مردم داده مي‌شد، در اين متن علت نصب روبان قرمز رنگ توضيح داده مي‌شد ولي بعد‌ها اين متن غير ضروري به نظر رسيد.

چند هفته بعد از اولين قراردر ماه مي‌، گروه 30 هزار روبان را به يک سالن تئا‌تر که محل برگزاري جوايز توني (جايزه ويژه تئا‌تر) بود، فرستاد.
در عرض 3 روز رسانه‌ها بالاخره متوجه موضوع شدند و موج آغاز شد. پس از‌اين اتفاق، بسياري از ستاره‌هاي هاليوودي با اعضاي گروه طراح روبان تماس گرفتند و از آن‌ها درباره اين نماد ‌پرسيدند.

به اين ترتيب در زمان کوتاهي روبان قرمز موضوع اصلي صحبت محافل هنري شده بود. حالا ديگر کم و بيش آن را مي‌شناختند. ستاره‌ها نه تنها روبان را روي لباس خود نصب مي‌کردند بلکه آزادانه درباره اينکه چرا اين نماد مهم است با ديگران بحث مي‌کردند.

جاناتان گبي متخصص نام‌هاي تجاري از سايت برند فارنسي، روبان قرمز را اينچنين توصيف مي‌کند: «روبان قرمز آگاهي بخش HIV به نمادي قابل دسترس بدل شده که همبستگي، اراده، قدرت، اعتماد به نفس را يکجا با هم جمع کرده است. رنگ قرمز باعث مي‌شود توجه جهاني به ارتباط خوني انسان‌ها با يکديگر جلب شود و حلقه شريان‌هاي همدلي را با هم يکي مي‌کند.»

پس از موفقيت پيش‌بيني نشده روبان قرمز، روبان‌هاي آگاهي دهنده ديگري هم براي ديگر بيماري‌ها بوجود آمدند که روبان صورتي براي مقابله با سرطان پستان يکي از معروف‌ترين آن‌هاست.

تلاش‌هاي گروه ويژوال ايدز در دهه نود روبان قرمز را اصلي‌ترين نماد بيماري HIV _ايدز در سراسر جهان بدل کرد. نمادي که هر ساله در روز جهاني ايدز به شکل‌هاي مختلف از آن استفاده مي‌شود.

?? هنرمندي که در يک روز بهاري دور هم جمع شدند و روبان قرمز را بوجود آوردند، پس از آن ديگر هرگز با هم کارنکردند ولي روبان قرمز و مبارزه با بيماري همچنان ادامه دارد.منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2200

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره روبان قرمز 21 ساله شد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ابتلا به بيماري ايدز ، پيشگيري از بيماري ايدز ، راه هاي مقابله با بيماري ايدز ، HIV ، روز جهاني ايدز