مسبی
طرز تشخيص حساسيت از سرماخوردگي

طرز تشخيص حساسيت از سرماخوردگي

ویرایش: 1391/9/12
نویسنده: مورینتز
نگاهي به پاسخ پرسش‌هاي اين آزمون مي‌توانيد نشانه‌ها و عوامل ايجاد‌کننده حساسيت و سرماخوردگي را بشناسيد و اين دو بيماري را از هم افتراق دهيد.

1. کدام‌يک از موارد زير هم علامت سرماخوردگي است، هم حساسيت؟

سرفه عطسه‌ آبريزش بيني همه موارد

پاسخ: همه موارد
سرفه، عطسه و آبريزش بيني، از نشانه‌هاي شايع سرماخوردگي و حساسيت‌ها محسوب مي‌شوند. ترشحات زرد و آبريزش بيني، يعني شما دچار سرماخوردگي شده‌ايد اما در حساسيت ترشحات شفاف هستند.

2. آبريزش بيني همراه با خارش چشم‌ها نشانه چيست؟

سرماخوردگي /حساسيت

پاسخ: حساسيت
اگر سرفه و عطسه همراه با خارش و آبريزش بيني و چشم باشد، نشانه سرماخوردگي معمولي نيست. معمولا سرماخوردگي باعث ايجاد خارش نمي‌شود.

3. خس‌خس سينه و تنگي‌نفس مي‌توانند هم در سرماخوردگي و هم در حساسيت ايجاد شوند.

درست/ نادرست

پاسخ: درست

خس‌خس سينه و تنگي‌نفس هم همراه با سرماخوردگي و هم همراه با حساسيت ديده مي‌شوند. بيماري تنفسي‌اي نظير آسم نيز ممکن است با عفونت‌هاي ديگر تنفسي مثل برونشيت و پنوموني همراه شود.

4. گلودرد و تب نشان مي‌دهند شما مبتلا به کدام هستيد؟

سرماخوردگي /آلرژي

پاسخ: سرماخوردگي
حساسيت معمولا همراه با تب نيست. اگر دماي بدن شما بالا رفت و دچار گلودرد شديد، ممکن است اين مربوط به سرماخوردگي يا ساير عفونت‌ها باشد.

5. آيا بلع سخت از علائم شايع سرماخوردگي است؟

بله /نه

پاسخ: نه
اگر دچار گلودرد و اشکال در بلع شده‌‌ايد، بايد به پزشک مراجعه کنيد، زيرا مي‌تواند نشان‌دهنده عفونت گلو باشد که به‌وسيله باکتري‌ها ايجاد شده است. مي‌توانيد براي اطمينان با مشورت پزشک، آزمايش‌هاي ديگري هم انجام دهيد. در صورت مشخص شدن دليل عفونت و گلودرد، پزشک براي شما داروي مناسب را تجويز مي‌کند.

6. سرماخوردگي همراه با تب بيش از 38 درجه ممکن است نشانه اين باشد که دچار آنفلوانزا شده‌ايد؟

درست / نادرست

پاسخ: درست

نشانه‌هاي آنفلوانزا شبيه نشانه‌هاي سرماخوردگي هستند (سرفه، گرفتگي بيني و خستگي و درد) اما آنفلوانزا مي‌تواند علائمي مانند تب بيش از 38 درجه و لرز و تهوع هم به همراه داشته باشد. براي درمان آنفلوانزا بايد مايعات زياد بنوشيد و به ميزان کافي استراحت کنيد تا بدن بتواند با عفونت‌ها مبارزه کند.

7. آنتي‌بيوتيک‌ها مي‌توانند طول مدت سرماخوردگي يا آنفلوانزا را کوتاه کنند.

درست /نادرست

پاسخ: نادرست
سرماخوردگي و آنفلوانزا به‌وسيله ويروس‌ها ايجاد مي‌شوند، نه باکتري‌ها و آنتي‌بيوتيک‌ها فقط باکتري‌ها را از بين مي‌برند. نوشيدن مايعات و استراحت کافي بهترين درمان سرماخوردگي و آنفلوانزاست. اگر نشانه‌هاي بيماري‌تان بيش از 10 روز طول کشيد يا اگر شديد‌تر شد، بهتر است به پزشک مراجعه کنيد. در برخي موارد پزشک ممکن است داروي ضدويروسي را براي کوتاه‌کردن طول مدت بيماري شما تجويز کند.

8. نشانه‌هاي حساسيت چه مدت طول مي‌کشد؟

5 روز/ 7 روز

10 روز تا وقتي در تماس با ماده حساسيت‌زا هستيد

پاسخ: نشانه‌هاي حساسيت ممکن است دائمي باشند يعني تا وقتي که در تماس با ماده حساسيت‌زا هستيد. اگر در فصل خاصي ايجاد شود، مثلا در بهار و به‌وسيله گرده گياهان و درختان، علائم با تمام‌شدن گرد و غبار بهتر يا برطرف مي‌شود اما اگر به دليل مواجهه با مواد حساسيت‌زايي مانند موي بدن حيوانات باشد، ممکن است که دائمي باشد.

9. کدام‌يک از داروهاي بدون نسخه سرماخوردگي را نبايد بيش از 4 روز به کودکان کوچک داد؟

سرکوب‌کننده‌هاي سرفه آسپيرين

اسپري‌هاي دکونژستان بيني هيچ‌کدام

پاسخ: هيچ‌کدام

به کودکان زير 4 سال نبايد داروهاي ضد سرفه داده شود. همچنين به دليل خطر نشانگان ري، نبايد به کودکان در هر سني آسپيرين بدهيد يا براي آنها از اسپري‌هاي دکونژستان بيني استفاده کنيد.

10.سرماخوردگي در کدام فصل شايع‌تر است؟

بهار /پاييز /زمستان

پاسخ: زمستان
ما در هر زماني از سال ممکن است به سرماخوردگي مبتلا شويم اما سرماخوردگي در فصل زمستان شايع‌تر است زيرا افراد بيشتر اوقات در خانه و در هواي گرم به سر مي‌برند. اين مساله مي‌تواند انتشار ميکروب‌ها را از طريق تماس مستقيم و غيرمستقيم بيشتر کند.

11. آلاينده‌ها در کدام فصل بيشتر در فضا وجود دارند؟

بهار / تابستان/ پاييز / همه موارد

پاسخ: همه موارد
مواد حساسيت‌زا ممکن است در تمام فصل‌ها از درخت و علف‌ها و از طريق گرد و غبار و البسه در بهار و تابستان و پاييز منتشر شوند.

12.کدام‌يک از مواد حساسيت‌زاي زير در رطوبت و هواي باراني بيشتر است؟

شوره بدن/ حيوانات/ گرد و خاک/ کپک

پاسخ: کپک

کپک قارچي است که در مکان‌هاي مرطوب خانه مثل حمام، دستشويي و آشپزخانه رشد مي‌کند. ميزان بالاي رطوبت يا هواي باراني باعث مي‌شود کپک‌ها رشد کنند و حساسيت تشديد شود.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2204

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره طرز تشخيص حساسيت از سرماخوردگي نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: طرز تشخيص سرماخوردگي ناشي از حساسيت ، درمان سرماخوردگي ، ابتلا به بيماري ، عوامل موثر بر سرماخوردگي ، پيشگيري از سرماخوردگي