مسبی
تبديل قلب به نيروگاه برق با ابتکار دانشمند ايراني

تبديل قلب به نيروگاه برق با ابتکار دانشمند ايراني

ویرایش: 1391/9/11
نویسنده: فرهاد کم
دانشمندان توانسته‌اند راه‌هايي را براي توليد برق از ضربان قلب شناسايي کنند که اين موفقيت مي‌تواند يک منبع حياتي انرژي را ارائه کند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) تبديل بدن انسان به نيروگاه برق شايد ابتدا تخيلي به نظر برسد اما دانشمندان در تلاش هستند تا ايده توليد ميزاني از انرژي به شکل حرارت بدن، حرکت، سوخت و ساز و لرزش را به واقعيت تبديل کنند.

در يکي از اين فناوري‌ها، کارشناسان به فيزيوالکتريسيته روي آورده‌اند که به معني برق توليد شده از فشار است.

در ماده فيزوالکتريک، با تغيير شکل ماده، مقادير کمي نيرو توليد مي‌شود. به عنوان مثال مي‌توان به قلب اشاره کرد که امکان تامين نيروي دستگاه‌هاي ضربان‌ساز از آن وجود دارد.

اين دستگاه‌ها با وجود نياز کم به نيرو، بعد از چند سال از کار مي‌افتند؛ اما همانطور که دکتر امين کرمي از دانشگاه ميشيگان مي‌گويد، يک ضربان‌ساز با نيروي تامين شده از ضربان قلب مي‌تواند به طور مادام‌العمر به کار خود ادامه دهد.

کرمي در سخنراني خود در انجمن قلب آمريکا در لس‌آنجلس به اين نکته اشاره کرد که يک تکه از سراميک فيزوالکتريک با ضخامت يک صدم سانتيمتر که نيروي خود را از لرزشهاي درون حفره سينه تامين مي‌کند، مي‌تواند تا 10 برابر نيروي بيشتر را براي يک ضربان‌ساز فراهم کند.

اين فناوري همچنين در خارج از بدن نيز قابل استفاده است.

محققان فناوري نانو هم در حال ساخت يک پيراهن قدرت از الياف پوشش داده شده با نوارهاي طلا و اکسيد زينک هستند. اين الياف در زمان حرکت فرد به يکديگر ماليده شده و يک جريان را توليد مي‌کنند.

پرفسور ژانگ لين وانگ از موسسه فناوري جورجيا مي‌گويد: ما توانسته‌ايم يک منبع نيروي منعطف، تاشو و قابل پوشش را فراهم کنيم که براي مثال با افراد اجازه مي‌دهد تا با راه رفتن جريان برق خود را توليد کنند.

در انگليس، محققان دانشگاه نيوکاسل يک منبع انرژي « سُرش زخمه‌اي» را ساخته‌اند که مي‌تواند نيروي يک دستگاه ناوبري ماهواره را تامين کند. اين دستگاه که بر روي زانو نصب مي‌شود، از يک حلقه خارجي و هاب مرکزي تشکيل شده است.

در زمان راه رفتن اين حلقه چرخيده و 72 مضراب اطراف آن چهار بازوچه فيزوالکتريکي روي هاب را به صدا درآورده و برق توليد مي‌کند. استيو بوروز از دانشگاه بريستول حرکت بالا و پائين راه رفتن را براي چرخاندن يک ژنراتور برقي جمع‌آوري کرده است.

همچنين محققان دانشگاه ويسکانسين نيز از گام‌هاي انسان به عنوان يک منبع برق استفاده کرده‌اند. آنها با استفاده از يک دستگاه الکترووتينگ معکوس به هدايت يک مايع نمکي از ميان منافذ ميکروسکوپي در کف کفش براي انتقال تا دو وات برق براي هر پا پرداخته‌اند. اين نيرو براي تامين نيروي تلفن همراه و تبلت کافي بوده و انتظار مي‌رود که نمونه پيش ساخت آن بين يک تا دو سال آينده آماده شود.

لاوري وينکلز از آزمايشگاه ملي فيزيک در تدينگتون که بر روي طيفي از فناوريهاي برداشت پژوهش انجام داده، به اين نکته اشاره کرده که اين فناوري‌ها همچنين از اشکالاتي نيز برخوردارند. يک پيل فيزوالکتريک درون پاشنه شايد بتواند نيروي اضطراري را براي دستگاههاي کوهنوردان تامين کند اما کاربر يک وزن افزوده را در بدن خود احساس خواهد کرد.

همچنين مشکلاتي نيز با مواد ترموالکتريک وجود داشته که زماني که يک سو گرم و سوي ديگر سرد است، برق توليد مي‌کنند.

يک پيراهن ساخته شده با اين فناوري مي‌تواند حرارت زيادي را از بدن خارج کرده و فرد را در معرض سرما بگذارد.

با اين حال در حالت کلي آينده اين نسل نانو به نظر درخشان است. وينکلز همچنين از ورود فزآينده فناوريهاي برداشت انرژي در خانه‌ها خبر داد که طي آن ظروف برداشت کننده انرژي با پخت غذا مي‌توانند يک گوشي همراه را شارژ کنند.


منبع:

http://tinyurl.com/d6clnzw

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تبديل قلب به نيروگاه برق با ابتکار دانشمند ايراني نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: تبديل قلب به نيروگاه برق با ابتکار دانشمند ايراني ، قلب ، ابتکار جديد دانشمندان ايراني ، تبديل قلب به نيروگاه برق ، توليد برق از ضربان قلب