مسبی
سرنوشت ابراهيم مالک اشتر بعد از شهادت مختار چه بود؟

سرنوشت ابراهيم مالک اشتر بعد از شهادت مختار چه بود؟

ویرایش: 1391/9/11
نویسنده: بالانی
ابراهيم مالک اشتر از فرمانده‌هان قيام مختار بود که به علت اختلافات بوجود آمده از مختار جدا شد و او را در مقابله با حمله زبيريان ياري نکرد.
به گزارش نامه، مختارنامه از سريال هاي فاخري که توسط ميرباقري کارگردان سريال امام علي(ع) ساخته شده است. در اين فيلم يکي از شخصيت‌ها تاثير گذار در قيام مختار، پسر مالک اشتر نخعي فرمانده سپاه اميرالمومنين(ع) بود که در به عاقبت وي بعد از شهادت مختار اشاره نمي‌شود و جنبه‌هايي از ابراهيم مالک اشتر براي مخاطبان پنهان باقي مي‌ماند.

بعد از قيام مختار و تسلط بر کوفه و در ميان راه قيام، دشمن ميان مختار و ابراهيم اختلاف افکنده وبه تفرقه افکني پرداخت.اين حيله دشمن موجب شد که ميان ابراهيم ومختار جدايي وفاصله ايجاد شده و گويا ابراهيم در ادامه کار از نهضت مختار کناره گرفته بود، از اين رو در پي حادثه حمله مصعب بن زبير در پيوستن به مختار تعلل و سستي مي ورزيد و حتي گفته شده به نامه هاي مکرر و پشت سر هم مختار پس از شکست اوليه اش از قواي مصعب ، توجهي نکرده، نزد او باز نگشت .

همين کناره گيري او از مختار باعث شده بود که بعد از شهادت مختار، مصعب بن زبير از يک سو و عبدالملک مروان از سوي ديگر در او طمع ببندند تا ابراهيم را که مردي پر نفوذ و مدير بود، را با خود همراه سازند؛ از اين رو مصعب نامه اي به ابراهيم نوشته به او وعده داد که در صورتي که حکومت ابن زبير را بپذيرد، امارت مناطق شمالي عراق را به او مي سپارد .نامه ي مشابهي نيز از سوي عبدالملک مروان «خليفه اموي شام »به دست ابراهيم رسيد. ابراهيم با ياران و مشاورانش در اين باب به مشورت پرداخت و سرانجام تصميم گرفت با مصعب بن زبير همراه شود، پس نامه اي به مصعب نوشت و با گروهي از ياران خود از موصل يا نصيبين - مقر حکومت خود - حرکت کرد و به کوفه آمد و با مصعب ملاقات کرد .

سرانجام ابراهيم در سال 72 هجري در پي شکست لشکر عراق از سپاهيان عبدالملک مروان که براي تصرف عراق به جنگ مصعب بن عمير فرستاده شده بودند، در 13 جمادي الاولي در سن چهل سالگي کشته شد و نزديک سامراء به خاک سپرده شد .


منبع:

http://vista.ir/news/6082912

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره سرنوشت ابراهيم مالک اشتر بعد از شهادت مختار چه بود؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: سرنوشت ، ابراهيم مالک اشتر ، بعد از شهادت مختار ، مالک اشتر ، قيام مختار ، پسر مالک اشتر