مسبی
تاثيرات شکلات تلخ بر سلامتي

تاثيرات شکلات تلخ بر سلامتي

ویرایش: 1391/9/16
نویسنده: بی ان بی ان
تحقيقات زيادي راجع به فوايد شکلات تلخ انجام شده است و تقريبا همه ما مي دانيم که شکلات تلخ يکي از مواد خوراکي مفيد براي سلامتي ماست.

اما موج جديدي از تحقيقات دانشگاه سن ديگو راجع به شکلات تلخ، خواص جديدي از اين

ماده را برملا کرده است که از مهم ترين آنها مي توان به کاهش قند و کلسترول بد خون اشاره کرد. همچنين شکلات تلخ مي تواند کلسترول مفيد خون را افزايش دهد و به سلامت قلب کمک کند.

تحقيقات انجام شده بر روي 31 نفر، نشان داد که خوردن 50 گرم شکلات تلخ (حاوي 70درصدکاکائو) مي تواند در سلامت قلب مفيد واقع شود و از سوي ديگر به سبب بالا بودن کالري شکلات، خوردن آن به صورت متعادل توصيه مي شود.

از خواص ديگر شکلات را مي توان به موارد زير اشاره کرد:

1-شکلات ريسک سکته قلبي را کم مي کند

يک تحقيق که در سال 2011 در سوئد انجام شد، نشان مي دهد که بانواني که هر هفته بيش از 45 گرم شکلات مصرف مي کنند، 20درصد کمتر نسبت به ديگر بانوان در ريسک ابتلا به حمله قلبي هستند.

2-شکلات سلامت قلب را افزايش مي دهد

افرادي که به صورت متداول شکلات ميخورند، به سبب کاهش فشار خون و کاهش ميزان کلسترول بد در خونشان داراي سلامتي قلبي بيشتري نسبت به ديگر افراد هستند.

همچنين شکلات تلخ به سبب خاصيت ضد التهابش، ريسک بيماري هاي قلبي و عروقي را کاهش مي دهد.

3-شکلات شما را سير مي کند

به سبب اينکه شکلات سرشار از فيبر است، شما با خوردن مقدار کمي از شکلات احساس سيري خواهيد کرد. همچنين شکلات تلخ اشتهاي شما را نسبت به غذاهاي شور و چرب کم خواهد کرد.

4-شکلات ممکن است از ديابت پيشگيري کند

يک تحقيق کوچک در ايتاليا که در سال 2005 انجام شد، نشان داد که خوردن شکلات به صورت متداول، حساسيت بدن را نسبت به انسولين بالا مي برد و همين موضوع ريسک ابتلا به ديابت را کاهش مي دهد.

5-شکلات از پوست شما محافظت مي کند

بهتر است که ديگر به فکر اين نباشيد که با خوردن شکلات پوست شما جوش خواهد زد. شکلات تلخ به سبب در اختيار داشتن آنتي اکسيداني با نام فلاونويدز، مي تواند از پوست شما در مقابل اشعه فرا بنفش خورشيد محافظت کند. البته اين بدين معني نيست که شما با خوردن شکلات تلخ، از کرم ضد آفتاب بي نياز مي شويد.

6-شکلات جلوي سرفه ها را مي گيريد

ماده موجود در شکلات با نام تئوبرومين بر روي قسمتي از مغز اثر گذاشته و مي تواند جلوي سرفه هاي شديد شما را بگيرد.

7-شکلات حالتان را بهتر مي کند

موضوعي انکار ناشدني ست که خوردن شکلات مي تواند شما را سرحال کند و همانطور که مي دانيد لذت بردن از خوردن نيز بخشي از لذت هاي زندگي است. همچنين گزارش شده که افرادي که شکلات مي خورند، استرس کمتري نسبت به ديگر افراد دارند.

8-شکلات جريان خون را بهبود مي بخشد

کاکائو به سبب در اختيار داشتن خاصيت رقيق سازي خون، همانند آسپرين عمل مي کند و همين موضوع باعث مي شود تا با خوردن شکلات، جريان خون و گردش آن در بدن بهبود بخشيده شود.

9-شکلات ديد بصري را بهبود مي بخشد

محققان دانشگاهي بر اين باورند که شکلات به سبب اينکه گردش خون را بهبود مي بخشد و اين موضوع براي جريان خون در مغز و شبکيه چشم هم نيز صادق است، مي تواند ديد بصري را تا حدودي بهبود بخشد.

10-شکلات ممکن است شما را باهوش تر کند


افزايش گردش خون در بدن شما که به واسطه فلاوانول موجود در شکلات صورت مي پذيرد، باعث افزايش سرعت عکس العمل و ميزان هوشياري شما مي شود و اين موضوع باعث مي شود تا شما بتوانيد امور روزمره بيشتري را انجام دهيد.

***

حال که از خواص شکلات تلخ مطلع گشتيد، مي توانيد آنرا در برنامه غذايي خود بگنجانيد و از خوردن لذت ببريد. اما به خاطر داشته باشيد که شکلات را به اندازه مصرف کنيد و هر هفته بيش از 100 گرم شکلات را ميل نکنيد. اوقات شکلات خوري خوبي را پيش رو داشته باشيد.


منبع:

http://glogah.ir/showthread.php?tid=18

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تاثيرات شکلات تلخ بر سلامتي نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: شکلات ، خريد شکلات ، روش درست کردن ، شکلات ، شکلات ، تلخ ، شيرين ، روش ، درست ، شيريني ، درست کردن شکلات ،