مسبی
اثرات مواد کراتينه مو

اثرات مواد کراتينه مو

ویرایش: 1391/9/9
نویسنده: مونافدا
موها وقتي در معرض انواع مواد شيميايي قرار مي‌‌گيرند خشک و شکننده مي‌شوند. خانم‌هايي که عادت دارند به صورت مداوم رنگ موي خود را تغيير مي‌دهند يا فر و مش مي‌کنند پس از مدتي کيفيت موي خود را از دست مي‌دهند. زماني مي‌رسد که شما وقتي موهايتان را شانه مي‌کنيد، مي شکنند و هيچ ماده اي ديگر جلاي خوبي به موهايتان نمي‌دهد. فکر مي کنيد موهايتان مرده و خشک است. البته حق با شماست، موهاي شما ماده حياتي خود را به نام کراتين از دست داده اند. کراتين اصلي‌ترين ماده تشکيل دهنده ساقه ي موهاست که شما با استفاده مداوم از مواد شيميايي رنگ، مش، فر، براشينگ هاي مکرر با سشوارهاي داغ، تافت و ژل، آن را از بين برده ايد.
شما براي بازگرداندن حيات دوباره به موهايتان بايد کراتين را به آن برگردانيد تا دوباره موهايتان با جذب مواد مغذي و تقويت به حالت طبيعي اوليه خود درآيد. پس از کراتينه صحيح موهايي لخت و زيبا خواهيد داشت که از شانه کردن آن لذت مي‌بريد.اين کار را حتما زير نظر متخصص و کارشناس زيبايي انجام دهيد.

مهمترين عوارض آن عبارتند از:

- خطر سرطان:

فرمالدئيد، يک ماده سرطانزاست که تقريبا در اغلب محصولات کراتينه مو يافت مي شود. حتي نوع مشهور کراتين مو به نام نوع برزيلي حاوي فرمالدئيد است. اگر چه بيشتر سالنهاي زيبايي از ماسکهاي مو براي پاک کردن فرمالدئيد استفاده مي کنند ولي هيچ روشي وجود ندارد که از جذب مقدار بسيار کم فرمالدئيد از سطح پوست پيشگيري کند و فرمالدئيد خاصيت بالقوه شديدي براي بروز کانسر دارد. اگر چه تعداد کمي از محصولات کراتينه که فاقد فرمالدئيد هستند وجود دارند ولي اين مواد نتايج دلخواه را ندارند چرا که قدرت صاف کنندگي موها به دليل وجود فرمالدئيد است.

- ريزش مو:

مشکل بزرگ ديگر ريزش مو در تعدادي از مصرف کنندگان اين روش است. ديده شده که موها پس از اولين شستشو از ريشه شروع به ريزش مي کنند حتي اگر از محصولات مراقبت مو که در سالنها توصيه مي شود، استفاده کنند.

بعلاوه غير از ريزش مو، نازک شدن مو هم طي چند هفته پس از کراتينه مو ديده شده است.

در اين شرايط مراجعه به پزشک متخصص براي بررسي علت ريزش مو ضروري است و ممکن است نياز به مصرف داروهاي ضد ريزش مو باشد.

- تخريب ساختمان مو:

ممکن است موها بلافاصله پس از کراتينه کردن، براق و درخشنده شوند ولي اين اتفاق دوام زيادي ندارد و 3-2 هفته پس از کراتينه کردن، قوام و بافت مو تغيير خواهد کرد. موها خشک و شکننده مي شوند ولي فرم فر يا وز مو تغيير کرده و صاف شده است و بنابراين ممکن است توقعي که شما از صاف شدن مو در نظر داشتيد پس از 2 يا 3 بار شستن تامين نشود.

- واکنشهاي حساسيتي:

مثل ساير موارديکه براي مو انجام مي شود، کراتينه کردن مو نيز با بروز واکنشهاي آلرژيک در تعدادي از افراد همراه بوده است. اين علائم شامل خارش و دانه هاي قرمز رنگ است که علائم معمول آلرژي محسوب مي شوند بايد توجه داشته باشيد اگر زمينه آلرژي داريد، در انتخاب اين روش کمي تامل کنيد.

عوارض جانبي ناشي از کراتينه کردن مو غالبا شديد است. شما ممکن است از فرم فر يا وز موهاي خود خسته شده باشيد ولي بايد دقت کنيد که کراتينه کردن مو و به دنبال آن صاف شدن مو معمولا بيشتر از 2 ماه دوام نمي آورد.


منبع:

http://afifeh.com/index.php/articles/uarticle/88-keratianeh

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره اثرات مواد کراتينه مو نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: کراتينه کردن مو ، صاف کردن مو ، موهاي وز ، ريزش مو ، سرطان ، براشينگ ، کراتين ، مو