مسبی
عدم جرم‌گيري در درازمدت موجب تحليل لثه و بي‌دنداني افراد مي شود

عدم جرم‌گيري در درازمدت موجب تحليل لثه و بي‌دنداني افراد مي شود

ویرایش: 1391/9/9
نویسنده: مورینتز
تجمع مواد غذايي مصرف شده و يا مواد معدني موجود در بزاق دهان بر روي دندان‌ها موجب ايجاد لايه‌اي بر روي دندانها مي‌شود که اصطلاحا به آن پلاک دندان گفته مي‌شود.
به گفته اين دندانپزشک، 10 دقيقه بعد از مسواک زدن، پلاک بر روي دندان تجمع پيدا مي‌کند زيرا مواد معدني موجود در بزاق نيز موجب تشکيل پلاک دندان مي‌شوند.

وي افزود: اگر قبل از خواب مسواک بزنيم و در فاصله بين مسواک زدن و خواب، چيزي نخورده با شيم، صبح روز بعد اگر با زبان سطح دندانها را لمس کنيم زبري خاصي احساس مي‌کنيم که اين زبري همان پلاک دندان است.

نظري علت توصيه دندانپزشکان به افزايش دفعات مسواک زدن را حذف پلاک‌هاي دندان عنوان کرد و افزود: پلاک دندان به راحتي با مسواک زدن پاک مي‌شود به همين علت دندانپزشکان توصيه مي‌کنند که دفعات مسواک زدن افزايش يابد تا پلاک هاي ايجاد شده به سرعت حذف شوند.

به گفته اين دندانپزشک، در صورت عدم حذف پلاک دندان در طولاني مدت ساختار پلاک تغيير کرده و سفت و سخت مي‌شود که در اين صورت به آن جرم دندان گفته مي‌شود.

نظري افزود: تشکيل شدن جرم به مرور زمان موجب التهاب لثه خواهد شد که بيماري لثه و التهاب آن در زماني که جرم تشکيل نشده و هنوز بصورت پلاک دنداني باقي مانده است را ژنژيت مي‌گويند که همان التهاب لثه است.

اين دندانپزشک تشکيل کامل جرم را به وجود آورنده فرآيند مخربي عنوان کرد که موجب تخريب لثه و بافتهاي نگهدارنده دندان (استخوان فک) مي‌شود و به مرور زمان لثه سالم را به يک لثه بيمار، پرخون و ملتهب تبديل مي‌کند که همين مساله موجب افزايش عمق شيار لثه خواهد شد.

نظري افزود: همين مساله موجب تخريب استخواني در محل تجمع جرم مي‌شود که در نهايت موجب لق شدن دندانها خواهد شد که به اين بيماري «پريودونتيت» گفته مي‌شود.

به گفته اين دندانپزشک، شايع‌ترين اتفاق در اين بيماري تخريب استخوان و از بين رفتن دندانها خواهد بود.

نظري از بين رفتن بيش از حد استخوان و عدم امکان جايگزيني دندانها توسط ايمپلنت را يکي از بدترين اتفاقهاي ممکن در اثر اين بيماري عنوان کرد.

اين دندانپزشک به استدلال عامه مردم مبني بر مضر بودن جرم گيري اشاره کرد و افزود: توجيه عامه مردم اين است که بعد از جرم گيري دندانها پوسيده شده، لثه از بين رفته و يا دندانها به شدت حساس و لق مي‌شوند و به همين علت از انجام جرم گيري خودداري مي‌کنند که همين مساله باعث مي‌شود که دندانهاي خود را خيلي زود از دست بدهند.

نظري در خصوص علت تصور پوسيدگي بعد از جرم گيري اظهار داشت: پوسيدگي که افراد بعد از جرم گيري آن را مشاهده مي کنند در واقع قبل از جرم گيري نيز وجود داشته، اما به علت اينکه در زير جرم مخفي بوده افراد نمي‌توانستند آن را مشاهده کنند و مشاهده اين پوسيدگي بعد از جرم گيري موجب خواهد شد که افراد به غلط تصور کنند اين پوسيدگي ها در اثر جرمگيري به وجود آمده است.

وي داشتن دندانهاي پوسيده را بهتر از داشتن لثه‌هاي پرجرم عنوان و اظهار داشت: پوسيدگي يک دندان در نهايت موجب خواهد شد که فرد دندان پوسيده را بکشد، اما عدم جرمگيري در دراز مدت علاوه بر تحليل شديد استخوان لثه موجب بي دندان شدن افراد شده و موجب مي‌شود به علت تحليل استخوان و لثه حتي دندانهاي سالم افراد نيز کشيده شود.

به گفته نظري، التهاب لثه عامل ايجاد بوي بد دهان و بسياري موارد ديگر است که با انجام جرمگيري از بين خواهد رفت.

وي به حساسيت به وجود آمده بعد از جرم گيري اشاره و اظهار داشت: براي رفع اين حساسيت بايد از خمير دندانهاي مخصوص رفع حساسيت و دهان شويه‌هاي خاص استفاده شود.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2150

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره عدم جرم‌گيري در درازمدت موجب تحليل لثه و بي‌دنداني افراد مي شود نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: پوسيدگي دندان ، جرم گيري دندان ، دندانپزشکي ، مسواک زدن ، جلوگيري از پوسيدگي دندان