مسبی
وقتي مريض هستيد گريپ‌فروت نخوريد

وقتي مريض هستيد گريپ‌فروت نخوريد

ویرایش: 1391/9/9
نویسنده: مورینتز
محققان فرانسوي بر اين عقيده‌اند که مصرف گريپ‌فروت همزمان با درمان دارويي به نفع سلامت بدن نيست.

نتايج پژوهش اين محققان که در مجله‌ي پزشکي فرانسوي Prevenir به چاپ رسيد نشان مي‌دهد که گريپ‌فروت با داروهاي مختلف تداخل پيدا کرده و مشکل ساز مي‌شود.

محققان معتقدند که نبايد همزمان با مصرف داروهايي مثل استاتين (ضد کلسترول)، بنزوديازپين (آرام بخش)، داروهاي ضد افسردگي و يا داروهاي مربوط به بيماري‌هاي قلبي، گريپ‌فروت خورد.

محققان تاکيد مي‌کنند همزمان با مصرف اين داروها نبايد گريپ‌فروت و به خصوص آب آن را مصرف کرد به خاطر اين که در بسياري از موارد عوارض جدي دارد. متأسفانه هنوز به طور کامل مکانيسم اين تداخل منفي مشخص نشده است.
محققان معتقدند ترکيبات موجود در گريپ‌فروت باعث اين مشکل مي‌شوند. محققان احتمال مي‌دهند اين مسئله ناشي از تأثيري است که گريپ‌فروت روي آنزيم‌هايي مي‌گذارد که متابوليسم داروها را بر عهده دارند. براي همين زماني که اين متابوليسم به درستي صورت نمي‌گيرد احتمال اين که دز داروها در بدن بيش از اندازه شود، وجود دارد.
اين مسئله ناشي از تأثيري است که گريپ‌فروت روي آنزيم‌هايي مي‌گذارد که متابوليسم داروها را بر عهده دارند. براي همين زماني که اين متابوليسم به درستي صورت نمي‌گيرد احتمال اين که دز داروها در بدن بيش از اندازه شود، وجود دارد

از طرف ديگر در مواردي ترکيبات اين ميوه باعث مي‌شود که تمرکز و غلظت دارو در خون کاهش يابد و همين مسئله باعث مي‌شود تا اثر بخشي دارو کمتر شود.

متأسفانه اثرات جانبي که مصرف همزمان دارو و گريپ‌فروت به جا مي‌گذارد جدي است مانند تخريب سلول‌هاي عضلاني (رابدوميلوزيس) Rhabdomyolysis ، نارسايي کليه ها، خون ريزي و غيره.
با وجود اينکه از سال‌ها پيش تأثير گريپ‌فروت روي داروها مشخص شده است اما در اين پژوهش جديد نشان مي‌دهد که آب‌ميوه‌هاي ديگر به خصوص آب پرتقال نيز مي‌تواند همين تأثير را روي اثر بخشي داروها به جا بگذاريد. حواستان باشد زماني که بيمار و تحت درمان هستيد از پزشک خود راجع به تداخل دارويي با اين آب‌ميوه‌ها را س?ال کنيد.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2152

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (1 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


محمد احمدي: مدير مسبي (10:50   1391/9/10)

سلام. ممنونم از اينکه اين مقالات زيبا و کاربردي را ثبت مي کنيد. کد: 129


 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره وقتي مريض هستيد گريپ‌فروت نخوريد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: رابطه مصرف ميوه با بيماري ها ، گريپ فروت ، مرکبات ، خاصيت هاي گريپ فروت