مسبی
امسال چند بار سرما مي خوريد؟ (2)

امسال چند بار سرما مي خوريد؟ (2)

ویرایش: 1391/9/9
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
ادامه بخش (1)
هوا سرد است؟ باز هم پنجره‌هايتان را باز كنيد


5- آيا پنجره‌هاي خانه‌تان را در فصل زمستان باز مي‌كنيد؟

براي پاسخ بله، صفر امتياز و براي پاسخ نه يك امتياز در نظر بگيريد.

دكتر موراوسكا مدير مركز كنترل كيفي هوا در دانشگاه كوئينزلند مي‌گويد: «يكي از راه‌هاي اصلي انتقال آنفلوآنزا، تنفس در هوايي است كه فرد مبتلا به بيماري در آن تنفس، عطسه يا سرفه كرده، ويروس‌ها همراه با ذرات معلق در اثر سرفه يا عطسه فرد وارد هواي محيط مي‌شود و افراد ديگر با تنفس آنها را وارد بدن خود مي‌كنند.» بر اساس تحقيقات دكتر موراوسكا اگر شما 90 دقيقه همراه با فرد مبتلا به آنفلوآنزا در يك اتومبيل با پنجره‌هاي بسته بنشينيد به احتمال 99درصد به اين بيماري مبتلا خواهيد شد اما اگر پنجره‌هاي اتومبيل در اين مدت باز باشند احتمال انتقال بيماري به شما فقط 20درصد است. دكتر موراوسكا مي‌گويد: «با باز كردن پنجره‌هاي خانه‌تان تهويه مناسبي ايجاد خواهيد كرد كه باعث خروج ذرات ويروس از هواي خانه و در نتيجه احتمال ابتلاي شما به آنفلوآنزا كمتر خواهد شد.»
اهميت دست‌ها


6- حداقل 6 بار در روز دست‌هايتان را مي‌شوييد؟

براي پاسخ بله، صفر امتياز و براي پاسخ نه يك امتياز در نظر بگيريد.

بر اساس آمار تنها يك‌سوم مردم جهان حداقل روزي 6 بار دست‌هاي خود را مي‌شويند. پروفسور جان آكسفورد، متخصص ويروس‌شناسي و مدير مركز بهداشت ملي مي‌گويد: اصلي‌ترين راه ابتلا به آنفلوآنزا دست دادن يا لمس كردن فرد مبتلا به اين بيماري يا تماس با اجسامي است كه توسط او لمس شده، در واقع با شستن و ضدعفوني‌كردن دست‌هايتان از اصلي‌ترين عامل انتقال بيماري‌ دور مي‌شويد.حداقل روزي 6 بار دست‌هايتان را با آب گرم و صابون بشوييد بهترين كار اين است كه قبل از هر غذا، بعد از هر بار دستشويي رفتن و بعد از آمدن از خارج خانه به داخل خانه دست‌هايتان را بشوييد. اما مدت زمان شستن دست‌ها با آب و صابون بايد چقدر باشد؟ حداقل 15ثانيه، 30 ثانيه هم مناسب است.
اين ويتامين را بخوريد


8- آيا مكمل‌هاي حاوي ويتامين D را به صورت روزانه مصرف مي‌كنيد؟

براي پاسخ مثبت، صفر امتياز و براي پاسخ منفي يك امتياز در نظر بگيريد.

بر اساس نتايج تحقيقاتي كه در دانشگاه كلرادو انجام گرفت، مشخص شد كه كمبود ويتامين D در بدن باعث كاهش ساخت آمينو اسيدهاي تقويت‌كننده سيستم ايمني بدن مي‌‌شود. در واقع اگر بدنتان با كمبود ويتامين D روبه‌‌رو باشد احتمال ابتلاي شما به سرماخوردگي و آنفلوآنزا افزايش مي‌يابد.
حذف دستمال کاغذي


7- يك بسته دستمال كاغذي روي ميز كارتان داريد؟

براي پاسخ مثبت، يك امتياز و براي پاسخ منفي صفر امتياز در نظر بگيريد.

شايد فكر كنيد كه داشتن بسته دستما‌ل‌كاغذي روي ميزتان نشانگر تميزي و نظافت است اما بايد بدانيد كه داشتن دستمال كاغذي روي ميزتان به اين معناست كه افراد ديگر كه احتمال دارد دچار بيماري سرماخوردگي يا آنفلوآنزا باشند مي‌آيند و از آن استفاده مي‌كنند و اينگونه احتمال ابتلاي شما به بيماري‌هاي عفوني افزايش مي‌يابد. اين حرف‌هاي دكتر چارلز گبرا، متخصص عفوني و يكي از نويسندگان كتاب راهنماي كامل دور ماندن از بيماري‌هاي سرماخوردگي و آنفلوآنزاست. پروفسورجان اكسفورد هم مي‌گويد: «اگر در محل كارتان فردي سرما خورده باشد سعي كنيد در تمام لحظات حداقل يك متر فاصله را با او رعايت كنيد. البته بهترين كار اين است كه فاصله 2 متر تا 3 متري را رعايت كنيد.» اگر در هواپيما يا قطار يا سالن سينما هستيد و فرد سرماخورده‌اي را ديديد، بهتر است كه فاصله دو صندلي را رعايت كنيد.
نمره سرماخوردگي شما چند است؟


و اما مكانيسم نمره دادن

اگر نمره‌تان بيشتر از 5 شد

در اين صورت احتمال ابتلاي شما به آنفلوآنزا زياد است. بايد تمام نكاتي كه در سؤال‌ها بود را به دقت در نظر بگيريد به خصوص در مورد شستن دست‌ها در عين حال رژيم غذايي خودتان را هم كاملا با دقت تنظيم كنيد. براي آنكه بدنتان را تقويت كنيد بايد ميوه‌ها و سبزيجات تازه در رژيم غذايي شما جايگاه ثابتي داشته باشند. مطالعات نشان داده افرادي كه طي پاييز و زمستان روزانه بين 5 تا 7 جيره ميوه يا سبزيجات مي‌خورند هر جيره ميوه شامل يك عدد نارنگي يا پرتقال يا ليموشيرين يا آب گريپ‌فروت و هر جيره سبزي، معادل يك كف دست سبزيجات است حدود 25درصد كمتر از افرادي كه ميوه و سبزيجات تازه در رژيم غذايي آنها نيست، دچار بيماري‌هاي سرماخوردگي و آنفلوآنزا مي‌‌‌شوند.

اگر نمره‌تان بين 2 تا 5 بود

بايد گفت كه خطر ابتلاي شما به آنفلوآنزا در حد متوسط است. براي آنكه احتمال ابتلا را كاهش دهيد، سعي كنيد طي روز دست‌هايتان را به كرات با مواد ضدعفوني‌كننده بشوييد، خواب شبانه‌تان را تنظيم كنيد و به ميزان كافي بخوابيد و از استرس و اضطراب هم دور شويد. در ضمن در مورد خانم‌ها بايد اين نكته را هم در نظر گرفت كه آنها در حول و حوش ميانه دوره ماهانه خود بيشتر مستعد ابتلا به آنفلوآنزا و سرماخوردگي هستند (مطالعات در مناطق مختلف نشان داده كه ميزان سرماخوردگي زنان در حول و حوش روز تخمك‌گذاري آنها سه‌برابر روزهاي ديگر است) براي همين در اين مقطع آنها بايد توجه بيشتري به رژيم غذايي خود داشته باشند و تا حد امكان از استرس، اضطراب و نگراني دور بمانند.

اگر نمره‌تان كمتر از 2 بود

بايد گفت كه به نظر مي‌رسد احتمال ابتلاي شما به بيماري‌هاي ويروسي سرماخوردگي و آنفلوآنزا بسيار كم است. اما يادتان باشد كه شما در ايمني مطلق به سر نمي‌بريد. كافي است كه همه‌گيري اين بيماري‌ها رخ دهد تا شما هم در خطر ابتلا قرار بگيريد. بايد سعي كنيد كمتر با افراد مبتلا به اين بيماري‌ها در تماس باشيد و در صورتي كه در محل كار شما افراد به اين بيماري‌ها مبتلا شدند، از آنها بخواهيد كه در خانه بمانند و استراحت كنند. در روزهاي شيوع بايد دقت خودتان را دوچندان كنيد و توجه ويژه‌اي روي تغذيه و خواب خود و رعايت نكات بهداشتي و تندرستي ويژه فصول سرد سال داشته باشيد.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره امسال چند بار سرما مي خوريد؟ (2) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سرماخوردگي ، زمان سرماخوردگي ، پيشگيري از سرماخوردگي ، زمان سرماخوردگي را پيش بيني کنيد