مسبی
راهي براي مقابله با پيري زودرس مغز

راهي براي مقابله با پيري زودرس مغز

ویرایش: 1391/9/9
نویسنده: مورینتز
پژوهش جديد محققان دانشگاه راش نشان داده که فعاليت‌هاي ذهني مانند بازي‌هاي روي صفحه، خواندن روزنامه، نوشتن نامه يا مشاهده يک بازي در سلامت ذهن، نقش مهمي ايفا مي‌کنند.

اين محققان با کار بر روي تاثيرات فعاليت شناختي بر روي الياف عصبي مغز يا آکسونها که اطلاعات را در اطراف مغز منتقل مي‌کنند نشان داده‌اند که حتي يک نامه‌نگاري ساده هم مي‌تواند فرآيند از دست رفتن حافظه را کندتر کند.

به گزارش ايسنا، محققان دريافته‌اند که با وجود تغييرات مغز در اثر پيري يا بيماري، فعاليت‌هاي ذهني مي‌تواند سلامت آن را حفظ کند.

اين پژوهش دربرگيرنده 152 شرکت‌کننده مسن با ميانگين سني 81 سال بود که به بررسي عامل‌هاي خطر براي بيماري آلزايمر مي‌پرداخت.

از تمام اين شرکت‌کنندگان که به جنون مبتلا نبودند خواسته شد تا تناوب ميزان شرکت خود در فعاليت‌هاي ذهني سال گذشته را در مقياس يک تا پنج ارزيابي کنند.

در ميان فعاليت‌ها خواندن روزنامه و مجله، نوشتن نامه و بازي‌هاي صفحه‌اي و کارتي قرار داشتند.
اين شرکت‌کنندگان در عرض يک سال ارزيابي باليني تحت اسکن مغزي قرار گرفتند که محققان از اين اسکن‌ها براي بررسي ناهمسان‌گردي انتشار يا چگونگي حرکت مولکول‌هاي آب از ميان مغز استفاده مي‌کردند.

در مغزهاي سالم آب نمي‌تواند بطور آزادانه در اين اندام حرکت کند اما در مغزهاي مسن‌تر اين قطرات از آزادي بيشتر براي حرکت به شکل عمود برخوردارند.

دانشمندان دريافتند آن دسته از افرادي که تمرينات ساده مغزي را انجام داده بودند از مغزهاي سالم‌تري برخوردارند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2156

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره راهي براي مقابله با پيري زودرس مغز نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: اعصاب ، روان ، بيماري هاي اعصاب و روان ، بافت هاي عصبي مغز ، پيري زودرس