مسبی
اين دلايل ابتلا به آلزايمر را عمرا بدانيد

اين دلايل ابتلا به آلزايمر را عمرا بدانيد

ویرایش: 1391/9/9
نویسنده: مورینتزاز درگاه عبور نكنيد


شايد باورتان نشود اما هرگاه كه از درگاه عبور مي‌كنيد، يك قدم به فراموشي نزديك مي‌شويد. محققان معتقدند افراد در زماني كه از ميان درها عبور مي‌كنند، بيشتر از هنگامي كه درون اتاق در حركتند به فراموشي مبتلا مي‌شوند. به گزارش ايسنا، افرادي كه از درگاهي عبور مي‌كنند، در يادآوري اتفاقاتي كه در اتاق سابق افتاده كم‌توان مي‌شوند و نمي‌توانند تصميماتي را كه در آن محل گرفته‌اند به‌خوبي به‌ياد بياورند. محققان معتقدند هر درگاهي به شكل يك مرز براي حافظه عمل مي‌كند و باعث مي‌شود كه شما خاطرات‌تان را هم پشت در بگذاريد و فراموش‌شان كنيد. در واقع عبور از در مي‌تواند يك تقسيم‌بندي جديد را در مغز ايجاد كند و اتفاقاتي كه پشت در افتاده را در طبقه‌اي جاسازي كند كه شما به آن دسترسي نداريد. شايد اين اتفاق باعث آلزايمرگرفتن شما نشود اما دست‌كم مي‌تواند بخشي از خاطرات مهم يا ارزشمند‌تان را از حافظه فعال شما دور نگه ‌دارد.
آنفلوآنزا نگيريد


آنفلوآنزا يكي از شايع‌ترين بيماري‌هاي جهان است و بيشتر ما فكر مي‌كنيم كه مبتلاشدن به آن، يكي از اتفاقات اجتناب‌ناپذير فصل سرماست اما محققان مي‌گويند از هر راهي كه مي‌توانيد، بايد به جنگ اين بيماري برويد؛ زيرا آنفلوآنزا تنها سيستم ايمني بدن را ضعيف نمي‌كند بلكه مي‌تواند حافظه را هم تخريب كرده و شما را به آلزايمر مبتلا كند. به نوشته مهر، ويروس‌هاي آنفلوآنزا و تبخال مي‌توانند به ماده خاكستري مغز نفوذ كرده و با ايجاد التهاب، اين ناحيه را نسبت به هجوم آلزايمر آسيب‌پذير كنند. به عقيده آنها، ويروس آنفلوآنزا مي‌تواند آرام‌آرام جان مغز را بگيرد و افراد را به فراموشي هميشگي دچار كند.

خوب بخوابيد


خستگي تنها اثري نيست كه خواب بد روي شما مي‌گذارد. محققان مي‌گويند بي‌خوابي و بدخوابي خطر ابتلا به آلزايمر را هم بالا مي‌برد و در عملكرد مغز ايجاد اختلال مي‌كند. به گزارش همشهري آنلاين، پژوهشگران معتقدند افرادي كه بيش از 5 بار در هر ساعت از خواب مي‌پرند، نسبت به افرادي كه آشفتگي خوابشان كمتر از اين حد است، بيشتر با خطر زوال عقل روبه‌رو هستند. از نظر آنها اين اتفاق مي‌تواند حافظه و مهارت‌هاي استدلالي فرد را مختل كند و باعث ابتلا به آلزايمر شود. با توجه به نتايج اين بررسي‌ها، فراموشكاري ناشي از خستگي، يك پديده موقت نيست و اگر اين بدخوابي‌ها و خستگي‌ها مدام تكرار شود، فراموشي‌ها هم بيشتر شده و يك ذهن فعال، خيلي زود پير و آلزايمري مي‌شود.

از ظروف آلومينيومي استفاده نكنيد


نه‌تنها غذايي كه مي‌خوريد بلكه بايد مراقب ظرفي كه در آن غذا مي‌خوريد هم باشيد زيرا متخصصان معتقدند بعضي از ظروف مي‌توانند مغز شما را كم‌توان كنند. به گفته معاون مركز سلامت و محيط كار وزارت بهداشت، استفاده از ظروف آلومينيومي در پخت‌وپز، يكي از عواملي است كه مي‌تواند خطر ابتلا به آلزايمر را بالا ببرد. به گفته همشهري آنلاين، مهندس محمدرضا غلامي معتقد است كه ظروف آلومينيومي به‌دليل تركيباتي كه در جريان پخت وارد غذا مي‌كند، درصورت مصرف طولاني‌مدت مي‌تواند باعث ابتلا به آلزايمر شود. از نظر متخصصان اين حوزه بهترين نوع تجهيزات براي پخت‌وپز غذا، ظروف استيل است و اين جنس براساس استانداردهاي جهاني در اولويت اول سلامت قرار دارد. پس اگر براي سالم‌ماندن مغز‌تان رژيم غذايي ضد‌آلزايمر گرفته‌ايد، اين غذاهاي پرخاصيت را هرگز در ظروف آلومينيومي نگهداري يا سرو نكنيد.

آدامس نجويد


آدامس‌جويدن عادت آرامش‌بخشي است اما مي‌تواند به مرور شما را خنگ كند. محققان مي‌گويند كساني كه نمي‌توانند از آدامس دل بكنند، به مرور كم‌حافظه مي‌شوند. از نظر آنها، آدامس‌خورها بايد زمان بيشتري را صرف يادآوري حروف و اعداد كنند. از طرف ديگر اين افراد در به خاطرسپاري فهرست‌هاي متوالي و دنباله‌دار هم توانايي كمتري دارند و حافظه كوتاه‌مدتشان هم به‌خوبي آدم‌هاي ديگر كار نمي‌كند. درحالي‌كه محققان قديمي‌تر فكر مي‌كردند آدامس جويدن با افزايش جريان خون در مغز، كمكي براي حافظه و تمركز به‌شمار مي‌آيد اما به گزارش ايرنا، بررسي‌هاي جديد خلاف اين موضوع را ثابت كرده‌ است. پس اگر نمي‌خواهيد سلول‌هاي مغز‌تان دانه‌دانه بميرند، عادت بهتري را جايگزين خوردن آدامس‌هايي كنيد كه هم به معده‌تان فشار مي‌آورد و هم به مغزتان.
افسرده نشويد


فراموشكاري افسرده‌ها ناشي از بي‌حوصلگي‌شان نيست بلكه بررسي‌ها نشان داده، اين آدم‌ها حافظه‌شان را هم به مرور از دست مي‌دهند و بسياري‌ از آنها هم به زوال عقل مبتلا مي‌شوند. محققان معتقدند كه افسرده‌ها تا2/5 برابر بيشتر از ديگران به آلزايمر مبتلا مي‌شوند. از نظر آنها احتمال زوال عقل به اين دليل، در افسرده‌هاي زير 60 سال قوي‌تر است و افرادي كه قبل از اين سن دچار افسردگي هستند تا 4 برابر بيشتر از هم‌سن‌وسال‌هاي سرحال و بدون افسردگي خود آلزايمر مي‌گيرند. به گزارش همشهري‌آنلاين، پژوهشگران معتقدند بروز افسردگي موجب پژمرده شدن سلول‌هاي عصبي مغز مي‌شود و اين همان حالتي است كه در افراد مبتلا به آلزايمر هم اتفاق مي‌افتد. از نظر آنها كشف زودهنگام افسردگي و درمان آن مي‌تواند جلوي اين اتفاق را بگيرد و افراد را از خطر زوال عقل نجات دهد.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2157

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره اين دلايل ابتلا به آلزايمر را عمرا بدانيد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: درمان آلزايمر ، مقابله با آلزايمر ، ظروف آلومينيومي ، جويدن آدامس و آلزايمر ، آنفولانزا ، افسردگي