مسبی
چشم پوشي از سلطنت به خاطر عشق

چشم پوشي از سلطنت به خاطر عشق

ویرایش: 1391/9/8
نویسنده: سیما5862
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله
ادوارد هشتم کسي است که از پادشاهي انگلستان به خاطر معشوقه اش دست کشيد و زمينه را براي پادشاهي ملکه اليزابت دوم آماده کرد.

ادوارد هشتم شاهزاده ولز در سال 1931 در يک ميهماني با وليس سيمپسون – بازيگر آمريکايي- آشنا شد و ملاقاتهاي دو طرف براي چند سال ادامه داشت. حتي در سال 1934 اين دو، مدتي را براي تفريح به سواحل اسپانيا و پرتغال رفتند. همان سال ادوارد، وي را به کاخ باکينگهام آورد و به مادرش نيز معرفي کرد. رابطه دو طرف که براي خانواده سلطنتي نوعي رسوايي محسوب مي شد، بازهم ادامه يافت و حتي اصرار مقامات دولت انگليس براي اتمام اين رابطه بر ادوارد تاثيري نداشت و در نهايت ازدواج اين دو موضوع پادشاهي انگليس را دچار بحران بزرگي کرد.

در سال 1936 مذاکراتي ميان نخست وزير انگليس و ادوارد صورت گرفت و بالودين به اين شاهزاده تصريح کرد که شهروندان انگليسي نمي پذيرند که ملکه کشورشان يک زن مطلقه آمريکايي باشد و وي مجبور است که براي رسيدن به تاج پادشاهي انگليس دست از سيمپسون بکشد و وي را رها کند.
ادوارد پيشنهاد داد که ازدواج خانواده سلطنتي با فرد پايين تر در قانون، مشروط به ملکه نشدن اين زن گنجانده شود، اما اين پيشنهاد نيز رد شد و در نهايت پادشاه ادوارد در 10 دسامبر 1936 پادشاهي انگليس را به خاطر ازدواج با اين زن آمريکايي رها کرد. سال بعد اين دو نفر در فرانسه ازدواج کردند.

اما از طرفي عده اي اعتقاد دارند که اين ازدواج تنها دليل استعفاي ادوارد از سلطنت نبود. ادوارد هشتم بر اين باور بود که هيتلر و آلمان نازي خطري براي انگلستان به شمار نمي رود. به زعم وي، هيتلر حتي حاضر بود تماميت ارضي امپراتوري بريتانيا را تضمين کند. بنابراين بايد از بروز جنگ ميان دو کشور انگليس و آلمان جلوگيري مي کرد. در نتيجه اين تفکر، زمامداران انگلستان و جامعه اشرافي آن کشور از ادوارد هشتم و سياستي که احتمال داشت در پيش بگيرد بيمناک شدند. آنان پادشاهي طرفدار آلمان هيتلري بر تخت انگلستان را تاب نياوردند و اين موضوع يکي از مهمترين دلايل پنهان بود که منجر به استعفاي ادوار هشتم به بهانه ازدواج با خانم «سيمپسون» گرديد.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چشم پوشي از سلطنت به خاطر عشق نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ادوارد هشتم ، پادشاه انگليس ، معشوقه ، ملکه اليزابت ، شاهزاده ، خانواده سلطنتي ، انگليس ، ازدواج ، سياست ، ملکه