مسبی
با اين خوراکي ها سرما خوردگي را سوسک کنيد (1)

با اين خوراکي ها سرما خوردگي را سوسک کنيد (1)

ویرایش: 1391/9/8
نویسنده: مورینتز
مجله سيب سبز سالانه تقريبا هر فردي بين 2 تا 5 بار به سرماخوردگي معمولي كه رايج‌ترين عفونت ويروسي در سراسر جهان است، دچار مي‌شود و با شروع فصل پاييز و سرد شدن هوا، سرماخوردگي شيوع بيشتري پيدا مي‌كند. اين بيماري بيش از همه كودكان، خانم‌هاي باردار و سالمندان را تهديد مي‌كند كه سيستم ايمني بدن‌شان نسبت به بقيه ضعيف‌تر است.

سرماخوردگي كه «عفونت دستگاه تنفس فوقاني» نيز ناميده مي‌شود توسط بيش از 200 نوع ويروس ايجاد مي‌شود. اين ويروس‌ها به سلول‌هاي فرش‌كننده بيني و گلو حمله كرده و در آنجا بيشتر و بيشتر مي‌شوند.

شايع‌ترين راه انتقال اين ويروس‌ها تماس دست با وسايل آلوده به ويروس يا دست دادن با فرد آلوده به ويروس سرماخوردگي است. البته سرفه و عطسه كردن فرد مبتلا هم باعث انتقال اين ويروس‌ها به اطرافيان مي‌شود.

هميشه مي‌گويند «پيشگيري بهتر از درمان است» و از آنجا كه با تعدادي راه‌هاي درمان خانگي مي‌توان مقاومت سيستم ايمني بدن را افزايش داد، بهتر است در ادامه با خوراكي‌هايي آشنا شويد كه در اين راه به شما كمك مي‌كنند. البته اگر هم تازه اوايل سرماخوردگي‌تان است، نا‌اميد نباشيد؛ چون براي شما هم نسخه‌اي داريم! حتي براي بهبود سرماخوردگي هم توصيه‌هايي داريم؛ پس اگر حسابي سرما خورده‌ايد و ديگر براي پيشگيري يا كاهش علائم دير است، مي‌توانيد به برخي از اين توصيه‌ها عمل كنيد تا سلامت خود را سريع‌تر بازيابيد.


وقتي کسي توي صورتتان عطسه کرد!


مرحله اول: پيشگيري

در نخستين مرحله بايد به‌دنبال غذاها و خوراكي‌هايي باشيد كه با ريزمغذي‌هايشان مقاومت سيستم ايمني بدن شما را افزايش داده و در برابر حمله ويروس‌هاي مختلف سرماخوردگي از شما مراقبت كنند. براي اينكه مطمئن شويد همه مواد لازم به بدن‌تان مي‌رسد، نبايد هيچ‌كدام از وعده‌هاي غذايي‌تان را حذف كنيد.
*سبوس گندم يكي از غني‌ترين منابع گياهي روي است. روي يك ماده معدني بسيار مهم است كه تقريبا از هر نظر قادر است سيستم ايمني بدن را تنظيم كند. روي در توسعه «لنفوسيت‌هاي T»-گروهي از گلبول‌هاي سفيد خون كه در مبارزه با عفونت‌ها فعال هستند- نقش مهمي ايفا مي‌كند.هرچند پروتئين‌هاي حيواني بهترين منبع روي هستند اما اين پروتئين‌ها منابع بالاي كلسترول و چربي‌هاي اشباع شده نيز هستند و بنابراين مصرف زياد آنها توصيه نمي‌شود. در عوض مصرف دانه‌هاي كامل (سبوس‌دار)، فراورده‌هاي دريايي، جگر گوساله، مرغ، جوانه گندم، كنجد و تخمه كدو كه همگي حاوي روي هستند، به تقويت سيستم ايمني بدن كمك مي‌كند.
*سالاد كلم پيچ يكي از بهترين منابع ويتامين C است. اما از آنجا كه ويتامين C نسبت به گرما بسيار حساس است، اين ماده خوراكي بايد به‌صورت خام مصرف شود. ويتامين C كه همچنين با نام اسيد آسكوربيت نيز شناخته مي‌شود، آنتي اكسيداني است كه مانع از تخريب سلول‌ها توسط راديكال‌هاي آزاد مي‌شود و بدن قادر به توليد و ذخيره كردن اين ويتامين نيست. پس علاوه بر سالاد كلم پيچ، مركباتي مثل پرتقال، نارنگي، ليمو ترش، ليمو شيرين و گريپ‌فروت و همچنين توت‌فرنگي، گـــوجه‌فرنگي، سيب‌زميني، انواع فلفل سبز و قرمز، كيوي، طالبي، آناناس و بروكلي را هم فراموش نكنيد كه منبع خوبي براي ويتامين C به شمار مي‌روند.*يادتان باشد كمبود ويتامين A، سيستم ايمني بدن را تضعيف كرده و احتمال ابتلا به سرماخوردگي را بيشتر مي‌كند. براي پيشگيري از اين مشكل، منابع غذايي حاوي ويتامين A از جمله سبزي‌هايي مانند فلفل‌‌دلمه‌اي رنگي، هويج و گوجه‌فرنگي را از ياد نبريد.
يك توصيه كلي: رنگي‌ترين ميوه‌ها از قرمز، نارنجي، زرد، سبز تيره گرفته تا بنفش- به‌عنوان نمونه گوجه‌فرنگي، فلفل دلمه‌اي، كدو مسما، اسفناج، قره‌قاط و بادمجان- همگي براي حفظ سلامت سيستم ايمني بدن لازم است. پس روزانه بين 5 تا 9 وعده از انواع سبزيجات و ميوه‌ها را ميل كنيد تا تمام مواد مغذي مورد نياز بدن‌تان تامين شود؛ هرچه خوراكي‌هايتان رنگي‌تر باشند، ميزان آنتي‌اكسيدان‌هايي كه به بدن‌تان مي‌رسد متنوع‌تر خواهد بود.
*محتويات آنتي‌اكسيداني سير به قدري قوي است كه ضد‌ويروس بوده و مي‌تواند به پيشگيري از سرماخوردگي و حتي كوتاه كردن طول سرماخوردگي كمك كند. با مصرف سير، خطر ابتلا به سرماخوردگي در انسان تا نصف كاهش مي‌يابد. تركيب روغني موجود در سير به نام آليسين كه باعث بوي تند و تيز سير مي‌شود، با سرماخوردگي مي‌جنگد.
*مطالعات محققان نشان داده خوردن روزانه ماست، احتمال ابتلا به سرماخوردگي و آنفلوآنزا را تا ?5درصد كاهش مي‌دهد. به‌نظر مي‌رسد باكتري‌هاي موجود در ماست، پروبيوتيك‌ها، مي‌توانند سيستم ايمني بدن را تحريك كرده و باعث فعاليت بيشتر آن شوند.
*بادام زميني غني‌ترين منبع «سلنيوم» است. اين ماده مغذي به ساخت «سلنوپروتيئن‌ها»- آنتي‌اكسيداني قوي كه مانع از تخريب سلول‌ها توسط راديكال‌هاي آزاد مي‌شود- كمك مي‌كند. همچنين سلنوپروتئين‌ها در ساخت سلول‌هاي دفاعي لنفوسيت‌هاي T حضور داشته و نقش مهمي در حفاظت از سيستم ايمني ايفا مي‌كنند.

* اگر هميشه صبحانه ميل كنيد، مي‌توانيد با خوردن جو در اين وعده، سيستم ايمني خود را تقويت كنيد؛ زيرا جو سرشار از بتاگلوكان- نوعي از كربوهيدرات‌ها كه روي ديواره‌هاي سلولي قارچ‌ها، مخمرها، باكتري‌ها، جلبك‌هاي دريايي، گلسنگ‌ها و گياهان پيدا مي‌شود- است و با تقويت سيستم ايمني بدن، به جنگ ويروس‌هاي سرماخوردگي مي‌رود. البته قارچ‌هاي دكمه‌اي سفيد هم منبع بي‌نظيري از بتاگلوكان هستند و يك خوراكي ضدسرماخوردگي به حساب مي‌آيد، بنابراين سوپ جو و قارچ براي پيشگيري از سرماخوردگي بسيار مفيد خواهد بود.

ادامه در بخش (2)منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2140

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره با اين خوراکي ها سرما خوردگي را سوسک کنيد (1) نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: درمان سرماخوردگي ، غذا درماني ، درمان با غذا ، تأثير تغذيه بر سرما خوردگي