مسبی
همه چيزهايي که بايد در مورد عرق نعناع بدانيد

همه چيزهايي که بايد در مورد عرق نعناع بدانيد

ویرایش: 1391/9/8
نویسنده: مورینتز
همه ما يا حداقل خيلي از ما وقتي دل درد و دل پيچه داريم، مي‌رويم سراغ نسخه مادربزرگ‌ها: «ننه! عرق نعناع بخور.» تاثير اين نسخه از لحاظ علمي هم ثابت شده اما بايد بدانيد نعناع هم ممكن است ايجاد حساسيت کند و بهتر است هر روز از اين گياه استفاده نشود و در صورت مصرف، همراه با غذا خورده ‌شود.

دوست دستگاه گوارش

عرق نعناع ضد نفخ است و مي‌تواند باعث کاهش درد معده شود و براي بادشکن هم مي‌تواند به خوبي استفاده شود و براي بعضي از دل‌دردها، دل‌پيچه‌ها، رفع سوء‌هاضمه و اينگونه بيماري‌ها فرآورده خوبي است. اين گياه براي كمك به هضم معده بسيار مفيد است و افرادي که مشکل گوارشي دارند، مي‌توانند از عرق نعناع استفاده کنند. نعناع تازه چون داراي اسانس بيشتر است مسلما خواص درماني بيشتري هم دارد ولي حرارت دادن باعث کم شدن خاصيت آن مي‌شود. از برگ‌هاي اين گياه براي خوشبو کردن ماست و دوغ نيز استفاده مي‌شود كه مفيد است. دم‌‌کرده عرق نعناع هم براي تقويت معده و روده کاربرد دارد.

دهان شويه خوشبو کننده

اگر عرق نعناع به صورت خوراکي وارد بدن شود تاثيري در از بين بردن بوي بد دهان ندارد اما اگر کسي از اسانس نعناع به عنوان دهان شويه استفاده کند حتما مفيد است. اين گياه اثر ضدميکروب دارد؛ پس اگر عرق نعناع را به عنوان دهان‌شويه روزي چند بار استفاده کرده يا آدامس نعناع مصرف کنيم، خوب است اما اينکه گياه آن را بخوريم به نظر نمي‌آيد که اثر خوب يا خاصي روي بوي بد دهان داشته باشد. نيم استکان عرق نعناع يا مثلا قرص نعناع مشکلي ايجاد نمي‌کند ولي اگر از نعناع زياد استفاده شود سيستم گوارشي را تحريک مي‌کند.

آيا عرق نعناع ضد درد است؟

نعناع ماده‌اي به اسم منتول دارد که باعث احساس خنکي در دهان مي‌شود. منتول اثر ضد درد خوبي دارد اما در عرق نعناع اين ماده خيلي کم است؛ بنابراين اگر به دنبال اثر ضد دردي هستيم بايد از منتول استفاده کنيم. پمادهاي منتول داراي اين خاصيت ضد درد بوده و براي دردهاي استخواني مفيد است. نعناع موضعي به صورت پماد و کرم براي دردهاي استخواني استفاده مي‌شود و براي دردهاي گوارشي مثل دل‌درد مي‌توانيد از عرق نعناع استفاده کنيد. در ضمن افرادي که خسته‌اند اگر مقداري نعناع بخورند، حال عمومي بهتري خواهند يافت.

هر روز نخوريد

در مورد ميزان مصرف اين گياه هم بايد بدانيد كه هر بار نصف استکان عرق نعناع کافي است. مصرف طولاني عرق نعناع به صلاح نيست. اين گياه عارضه خاصي ندارد ولي براي برخي افراد ممکن است ايجاد حساسيت کند.مصرف عرق نعناع بعد از غذا به ميزان نيم استکان مفيد است که باعث کاهش نفخ مي‌شود و به هضم غذا هم کمک مي‌کند. از اسانس اين گياه بايد کمتر استفاده شود؛ مثلا 2، 3 قطره يا فقط يك قطره کافي است چون اسانس آن خيلي غليظ است و ممکن است دهان را بسوزاند؛ بنابراين بهتر است در آب پخش شده يا همراه با غذا خورده شود.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2141

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره همه چيزهايي که بايد در مورد عرق نعناع بدانيد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: فوايد عرق نعناع ، عرقيات گياهي ، خاصيت ضد درد عرقيات گياهي ، عرق نعناع و سوء هاضمه