مسبی
وقتي دلار شما را مي کشد

وقتي دلار شما را مي کشد

ویرایش: 1391/9/8
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
تا چند سال پيش کمتر کسي به قيمت دلار توجه مي‌کرد، اما اين روزها در هر مجلس و محفل نقل مجلس شده حرف دلار و سکه، همه با استرس و ناراحتي حرف از بالا وپاپين رفتن قيمت ارز و سکه مي‌زنند و نگران تورم اقتصادي هستند و کار به‌جايي رسيده که مردم حتي نگران تامين مايحتاج زندگي خود هستند؛ از کوچک و بزرگ گرفته تا پير و جوان هر روز اخبار را گوش مي‌کنند و قيمت ارز و طلا و سکه را پيگيري مي‌کنند. عده‌اي پول‌هاي نقد خود را به دلار و سکه تبديل مي‌کنند و منتظر و گوش به زنگ نشسته‌اند تا ببينند چه زماني قيمت بالا مي‌رود تا با فروش دلارهاي خود سرمايه‌شان را چندبرابر کنند، اما در اين ميان عده‌اي هم به‌دليل همين نوسانات قيمت راهي بيمارستان شدند و دچار مشکلات شديد ازجمله سکته‌هاي قلبي مي‌شوند. معلوم نيست عاقبت اين بالا و پايين رفتن‌ها چه مي‌شود، اما چيزي که در اين ميان اهميت دارد، سلامت مردم جامعه است که در معرض خطر قرار گرفته است. در همين راستا گفت‌وگويي با يکي از پزشکان داشتيم و متوجه شديم از زماني که اين مسائل پيش آمده مراجعان آسيب‌ديده در اين رابطه به مراکز درماني افزون‌تر شده است.

شوک و استرس مهمترين عوامل هستند

همانطور که گفته شد تورم و بي‌ثباتي اقتصادي و کاهش روزافزون توان خريد مايحتاج و خدمات اوليه زندگي،در طول زمان باعث بروز استرس‌هاي مزمن در افراد و در نهايت در سطح جامعه مي‌شود.

از طرفي تغييرات ناگهاني قيمت‌ها و شوک‌هاي ذهني مي‌تواند يکي از اصلي‌ترين محرک‌هاي حاد در بروز تغييراتي در سلامت جسم و روان افراد جامعه باشد. شوک‌هاي حاد و ناشي از کاهش سريع ارزش پولي ريال و تغييرات ناگهاني قيمت ارزهاي خارجي و طلا و نگراني و وسواس پيگيري اين مسائل، گريز از ضررو زيان يا هجوم در خريد مي‌تواند استرس‌هاي شديدي را به جسم و روان افراد وارد کند که اين استرس مي‌تواند مشکلات سلامتي فراواني را به‌دنبال داشته باشد. به‌طور کلي استرس و اثرات آن در دو حالت قابل بررسي است.

استرس حاد

اين نوع استرس موجب بروز اختلال در عادات غذايي، خواب، تعاملات اجتماعي و رفتارهاي فردي مي‌شود. در صورت وجود اين استرس ? تا ? هفته زمان بايد صرف شود تا جسم و روان به شرايط ايجاد شده عادت کنند، اما وقتي هنوز اين زمان به پايان نرسيده استرس ديگري بر بدن تحميل شود، اثر نامطلوبي روي سلول‌هاي عصبي واسطه‌هاي عصبي به‌جاي مي‌گذارد.

استرس مزمن

اين نوع استرس خطر ابتلا به پيري زودرس، بيماري‌هاي قلبي – عروقي، آريتمي‌هاي قلبي، فشار خون، انفارکتوس (سکته)هاي حاد، ديابت و انواع سرطان‌ها را افزايش مي‌دهد. اين روزها کلينيک‌هاي درماني و خصوصا بخش اورژانس پذيراي تعداد زيادي از مردم هستند که در اثر حملات قلبي ناشي از فشارخون، حملات عصبي- رواني و... که ناشي از استرس‌ها و شوک‌هاي اقتصادي و مالي است، به بيمارستان‌ها مراجعه مي‌کنند.

وقتي جسم درگير مي‌شود

کالاهاي تجاري و اقلام فردي و عمومي، دانشجويان و والدينشان که نيازمند استفاده از ارزهاي خارجي هستند، آسيب‌پذيرتر خواهند بود.

افرادي که اقدام به خريد ارز، سکه و طلا مي‌کنند، نيز به‌دليل پيگيري نوسان قيمت‌ها استرس زيادي را تحمل مي‌کنند.

اين استرس‌ها چه خوشايند و چه ناخوشايند، برجسم و روان تاثير نامطلوب به‌جاي مي‌گذارند که اين عوارض را به دو دسته اثرات جسمي و اثرات جسمي– رواني تقسيم‌بندي مي‌کنيم.

بروز مشکلات قلبي و عروقي

استرس باعث بروز اختلال در ريتم قلب، ضربان قلب، کارکرد عضلات قلب و انعطاف‌پذيري ديواره عروق کرونر قلب که ناشي از ترشحات هورمون‌هايي مثل اپي‌نفرين و.... هستند، مي‌شود. علاوه بر اين باعث اسپاسم ديوارة عروق و در نهايت کاهش ميزان خون‌رساني به بافت قلب مي‌شود. بروز حملات قلبي و انفارکتوس و آريتمي‌هاي قلبي از عوارض شايع ناشي از شوک‌ها و استرس‌هاي حاد و مزمن هستند.

دستگاه گوارش

ايجاد ريفلاکس معده به مري، بروز زخم‌هاي معده، بيماري روده تحريک‌پذير يا عصبي، کوليت اولسرو (ورم روده بزرگ) از عوارض ناخوشايند استرس در بدن هستند که به‌دليل افزايش ترشحات در لوله گوارش، مخاط روده آسيب‌پذيرتر مي‌شود و اين مشکلات ايجاد خواهد شد. شايع‌ترين علائم سوزش سر معده و ترش کردن معده است.

پوست

استرس پوست را حساس‌تر مي‌کند و باعث افزايش ميزان آسيب‌پذيري پوست مي‌شود. ايجاد التهاب و قرمزي و بروز درماتيت آتوپيک (يک نوع التهاب پوستي)، کهير، آکنه، اگزاما، پسوريازيس، آلوپسيا (ريزش سكه‌اي موي سر و صورت)، بروز تب‌خال، ايجاد چين و چروک، ايجاد جوش‌هاي مقاوم، شکنند‌ه‌تر شدن ناخن‌ها و تغيير رنگ در صورت بخصوص در نواحي اطراف چشم، گودافتادگي و تيره شدن زير چشمان، از عوارض ناشي از اين شوک‌هاي حاد هستند.
ايجاد و تسريع سرطان‌ها

استرس‌هاي حاد و مزمن مي‌تواند بستر سرطان‌زايي را تقويت و باعث تسريع در پروسه رشدسرطان شود. اين استرس باعث بروزاختلال در پروس CRP و IL6 (پروسه‌هاي دفاعي سيستم ايمني که محافظ بدن در مقابل ابتلا به بيماري‌ها هستند) شود، وقتي اين اختلال ايجاد مي‌شود، پروسه تقسيم سلولي دچار مشکل شده و قدرت سيستم دفاع سلولي کاهش پيدا مي‌کند و به ايجاد و رشد سلول‌هاي سرطاني کمک مي‌كند.

سيستم دفاعي بدن

استرس باعث اختلال در سيستم دفاعي بدن و کاهش توان سيستم ايمني در مقابله با ميکروارگانيسم‌هاي مهاجم مي‌شود و همين امر خطر ابتلا به بيماري‌هاي عفوني را افزايش مي‌دهد. علاوه بر اين همانطور که گفته شد باعث اختلال در چرخه CRP و IL6 شده که منجر به کاهش توان سيستم ايمني سلولي و هورموني شده است، بنابراين در يک جامعه ملتهب، بسته به ميزان شوک‌هاي اقتصادي وارده، بيماري‌هاي عفوني بيشتر ديده خواهد شد.

عوارض دستگاه ادراري و تناسلي

اين شوك‌ها واسترس‌هاي ناشي از مشكلات روزمره و خصوصا موارد اقتصادي مي‌تواند موجب لسيتين نوروژنتيك(مثانه عصبي) شود كه در مورد خانم‌هاي عزيز بيشتر نمود دارد.از طرفي مزمن شدن اين استرس‌ها در بستر فضاي مالي اقتصادي ناگوار موجب كاهش ميل جنسي و در آقايان خصوصا باعث ناتواني‌هاي نسبي جنسي مي‌گردد.

وقتي روان را درگير مي‌کند

استرس‌هاي ناشي از تغييرات ناگوار اقتصادي مثل تورم و نوسانات قيمت طلا و ارز فقط به سلامت جسم آسيب نمي‌رساند، بلکه سلامت روان را نيز در معرض خطر قرار مي‌دهد و روي سيستم عصبي- رواني اثر نامطلوب به‌جاي مي‌گذارد. اين مسائل باعث اختلال در ترشحات نوراترانسميترهاي عصبي (واسطه‌هاي عصبي) شده و موجب افزايش ترشح نوراپي‌نفرين، اپي‌نفرين و دوپامين مي‌شود. علاوه بر اين باعث پايين آمدن ميزان ترشح سروتونين مي‌شود. اين اختلالات هورموني مشکلاتي نظير اضطراب، بروز حملات سردردهاي عصبي و ابتلا به افسردگي را ايجاد مي‌کند که افسردگي مي‌تواند کمترين عارضه ناشي از استرس و شوک باشد. مزمن شدن بيماري‌هاي فوق مي‌تواند موجب پناه بردن فرد مبتلا به موادمخدر و...گردد که خود قابل تامل است. نوع ارتباط افراد با جامعه با موارد اقتصادي نقش مهمي در سلامتي افراد ايفا مي‌کند، هرچه فرد با مسائل اقتصادي بيشتر درگير باشد، آسيب وارده به او بيشتر خواهد شد.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره وقتي دلار شما را مي کشد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: فشار رواني ، تأثير دلار بر سلامت ، بستري شدن بر اثر گراني ، سکته هاي قلبي ، استرس ، درمان استرس