مسبی
اگر بچه دار نمي شويد،حتماً بخوانيد

اگر بچه دار نمي شويد،حتماً بخوانيد

ویرایش: 1391/9/9
نویسنده: سیما5862
اغلب مردم تعريف نازايي را نمي دانند. ما از نظر علمي مي گوييم اگر يک زوج حداقل يک سال در يک خانه زندگي و بدون استفاده از روش هاي پيشگيري، براي بارداري اقدام کنند و خانم باردار نشود، مبتلا به نازايي هستند و بايد به متخصص زنان، زايمان و نازايي مراجعه کنند تا تحت درمان قرار گيرند.

منظور از با هم بودن، در يک خانه زندگي کردن و جدا نبودن هاي طولاني از هم است. برخي زوج ها با هم زندگي نمي کنند، مثلا شوهر شغلي دارد که 3 ماه در مسافرت است و يک ماه در خانه حضور دارد، بنابراين زماني که تخمک گذاري آغاز مي شود، از آنجا که تخمک يک شبانه روز بيشتر زنده نيست، در صورتي که روابط زناشويي مداوم وجود نداشته نباشد، احتمال بارداري کاهش مي يابد و زمان بارداري به تعويق مي افتد. واقعيت هايي را در ادامه آورده ام که توصيه مي کنم بخوانيد.

- چقدر مقاربت لازم است؟

در سنين جواني، زوج هايي که مي خواهند بچه دار شوند، بهتر است هفته اي 3-2 بار رابطه زناشويي داشته باشند. براي زوج هايي که از هم دورند، استاندارد خاصي براي تعداد روابط وجود ندارد اما به خصوص اگر سنشان بالا باشد، بايد بعد از گذشت 2-5/1 سال از اقدام به بارداري و موفق نبودن، بررسي ها آغاز شود.
در کساني که بعد از 35 سالگي ازدواج مي کنند يا از قبل سابقه بيماري خاصي دارند، مثلا شوهر سابقه جراحي بيضه يا واريکوسل يا بيضه نزول نکرده داشته باشد، بايد پيش از يک سال بررسي ها آغاز و در صورت نياز درمان شروع شود.

- در مطب پزشک چه مي گذرد؟

وقتي زوجي با مشکل ناباروري به متخصص مراجعه مي کنند، ابتدا پزشک شرح حال دقيقي شامل سن خانم و آقا، سابقه بيماري ها، داروهايي که مصرف مي کنند، سابقه عمل هاي جراحي، سابقه کيست تخمدان، آپانديسيت، جراحي هاي بزرگ شکمي، منظم بودن عادت ماهيانه و نشانگان تخمدان پلي کيستيک، درد هنگام عادت ماهيانه و ابتلا به انواع عفونت ها مي گيرد.
احتمال بارداري افرادي که عادت ماهيانه مرتب دارند، بيشتر از کساني است که هر چند وقت يکبار عادت ماهيانه مي شوند يا نشانگان تخمدان پلي کيستيک دارند. متخصص زنان دهانه رحم خانم را از نظر عفونت ها بررسي مي کند و تست پاپ اسمير مي گيرد. رحم و تخمدان ها را معاينه و با سونوگرافي بررسي مي کند.
گاهي نياز به انجام آزمايش هاي هورموني وجود دارد و بعد از اين مراحل درمان هاي اوليه انجام مي شوند.
براي بررسي دليل ناباروري، انجام يک اسپرموگرام از مرد نيز ضرورت دارد. اگر نتيجه اسپرموگرام طبيعي باشد، نگراني ها کم مي شود اما اگر غيرطبيعي باشد، بايد به متخصص اورولوژي مراجعه کند تا معاينه و آزمايش هاي اسپرموگرام و هورموني تکرار شود و با تشخيص قطعي، درمان ها آغاز شوند.

- دليل ناباروري

معمولا در 30 تا 40 درصد موارد نازايي مربوط به مرد و بين 60 تا 70 درصد موارد مربوط به خانم است. البته گاهي مشکلات مختلفي دارند.

- درمان هاي زنانه ناباروري

ساده ترين دليل قابل درمان ناباروري، اشکال در تخمک گذاري است. اگر خانم هايي که تخمک گذاري موفق ندارند، به تخمدان پلي کيستيک مبتلا هستند، تخمدان هاي کم کار دارند و… مشکل ديگري نداشته باشند، تخمدانشان با مصرف دارو فعال و چند تخمک آزاد مي شود.
اگر داروها اثربخش نباشند، بررسي هاي پيشرفته تر آغاز مي شود و گرفتن عکس رنگي از رحم، بررسي رحم و دهانه رحم و ضايعات داخل آن و لوله ها لازم است. اگر تنگي يا چسبندگي لوله رحم مشاهده شود، با هيستروسکوپي مشکل برطرف مي شود و ضايعات داخل رحم و پوليپ ها و چسبندگي ها را هم مي توان درمان کرد.
در صورتي که چسبندگي شديد يا انسداد در لوله هاي رحمي وجود داشته باشد، کار سخت تر مي شود. البته اگر چسبندگي يک طرفه باشد، خانم مي تواند با لوله سالم ديگر باردار شود اما اگر هر دو لوله کاملا بسته باشند، درمان سخت تر مي شود. اين خانم ها بايد تحت عمل IVF قرار بگيرند.
در اين عمل دارو به خانم داده مي شود تا به جاي يک تخمک، چند تخمک در تخمدان رشد کند. در اتاق عمل تخمک ها گرفته و با اسپرم شوهر لقاح داده مي شوند و جنين تشکيل شده به داخل رحم منتقل مي شود. IVF پيشرفته ترين روش ناباروري است.

- درمان هاي مردانه ناباروري

با مشاهده آزمايش اسپرموگرام، کم بودن تحرک اسپرم يا غيرطبيعي بودن شکل آن يا کم بودن تعداد آنها مشخص مي شوند. معمولا اين آزمايش تکرار مي شود و اگر نتيجه باز هم مناسب نباشد، مرد بايد به متخصص اورولوژي مراجعه کند. بعد از معاينه دستگاه تناسلي و انجام بررسي ها و آزمايش هاي هورموني، در برخي موارد با تجويز دارو، کيفيت اسپرم بهبود مي يابد و بارداري رخ مي دهد.
تحرک اسپرم آقايان مبتلا به واريکوسل به دليل بيش ازحد پرخون بودن سياهرگ هاي بيضه که حرارت بالا در بيضه ايجاد مي کنند، پايين است ولي تعداد اسپرم ها به بالاي 10 ميليون در هر سانتي متر مربع مي رسد بنابراين با تلقيح يا IVF درمان انجام مي شود؛ يعني به خانم دارو مي دهند و زماني که تخمک گذاري انجام شد، زن و شوهر به مراکز نازايي مراجعه مي کنند،
نمونه اي از اسپرم به آزمايشگاه تحويل داده مي شود، بعد از کار روي اسپرم و شستشو دادن آن و جدا شدن اسپرم هاي خوب و فعال، با سوزني بسيار نازک آنها را داخل رحم تزريق مي کنند. اين عمل سرپايي و همانند يک معاينه است و درد و بستري شدن و بي حسي يا بيهوشي ندارد.

تلقيح را چند مرتبه مي توان تکرار کرد اما اگر پاسخ مثبت دريافت نشود، بايد جراحي انجام شود. در برخي موارد ممکن است اسپرمي در نمونه اسپرموگرام وجود نداشته باشد. در اين شرايط اگر انسدادي در مسير لوله هاي تناسلي آقايان وجود داشته باشد، به اين معني که اسپرم در بيضه ساخته شود، ولي نتواند خارج شود، با عمل ميکرو، باروري ايجاد خواهد شد يعني از طريق پوست از بيضه اسپرم مي گيرند و داخل تخمک تزريق مي کنند و بعد از تشکيل، جنين به داخل رحم خانم منتقل خواهد شد.


منبع:

http://www.1doost.com/Post-8523.htm

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره اگر بچه دار نمي شويد،حتماً بخوانيد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: لقاح ، ناباروري ، نازايي ، رحم ، چسبندگي رحم ، بيضه ، درمان ناباروري ، اسپرم ، اسپرموگرام ، اورولوژي ، واريکوسل ، سياهرگ ، دستگاه تناسلي ، تخمدان