مسبی
شبيه سازي مغز انسان

شبيه سازي مغز انسان

ویرایش: 1391/9/7
نویسنده: سیما5862
برنامه سيناپس آي.بي.ام، بالاخره به شبيه سازي پيچيده اي از مغز انسان شامل 530ميليارد نورون و 100هزار ميليارد سيناپس دست يافته که فقط 1542 بار از عملکرد واقعي مغز انسان کندتر عمل مي کند.
مغز شايد پيچيده ترين موجود شناخته شده باشد. مغز انسان در اين ميان از هر مغز ديگري پيچيده تر است و ساليان سال است که محققين در تلاشند راهي براي کشف چگونگي عملکرد مغز انسان بيابند. يکي از اميدهاي محققين، شبيه سازي رايانه اي مغز است. حالا، آن چه آي.بي.ام با شبيه سازي حجم بالاي نورون ها و سيناپس ها ارائه کرده، دريچه اي تازه به درک فعاليت پيچيده مغز گشوده است و شايد بتواند پاسخ سوال هاي بسياري را بدهد. در عين حال، اين که اين پروژه با ابعاد بسيار وسيعش هنوز تا رسيدن به مغز انسان فاصله بسيار دارد، خود گواهي ديگر است بر پيچيدگي بي نظير مغز انسان.
در کنفرانس 2012 ابرپردازش که هفته پيش برگزار شد، گروه محققين آي.بي.ام، قدم بعدي در راه رسيدن به برنامه پردازش شناختي دارپا را ارائه کرد، برنامه اي که سيستم هاي الکترونيکي نورومورفيک سازش پذير، مقياس پذير و انعطاف پذير نام دارد و به اختصار آن را SyNAPSE مي نامند. شايان ذکر است که سيناپس به محل برقراري ارتباط سلول هاي عصبي گفته مي شود!

به گزارش ساي تک ديلي، برنامه سيناپس دارپا در سال 2008/ 1387 آغاز شد و قرار بود فناوري ماشيني الکترونيکي نورومورفيکي در آن ساخته شود که بر پايه شبيه سازي مغز قرار داشته باشد و با استفاده از معماري پردازش شناختي، با 10 ميليارد سلول عصبي و 100 هزار ميليارد سيناپس، مقياسي از سطوح بيولوژيکي آن چه در مغز مي گذرد، به دست بدهد. اين ارقام بر پايه تعداد تخمين زده شده سيناپس ها و سلول هاي عصبي موجود درمغز انسان به دست آمده اند.

حالا آي. بي. ام اعلام کرده که بالاخره موفق شده به هدف اين برنامه دست پيدا کند. آنها توانسته اند با استفاده از سيستم ترونورث آي.بي.ام که روي دومين ابررايانه سريع دنيا اجرا شده، به اين هدف دست پيدا کنند، يعني Blue Gene/Q Sequoia مستقر در آزمايشگاه ملي لاورنس ليورمور که از 96 رديف ابررايانه با 1,572,864 هسته پردازشگر، 1.5 پتابايت حافظه (هر پتابايت = يک ميليون گيگابايت يا هزار ترابايت)، 98,304 پردازش ام.پي.آي و 6,291,456 تريد (پردازش سبک و مستقل)استفاده مي کند.

شرح عکس: شبکه اي از هسته هاي نوروسيناپسي که از اتصالات طولاني سلولهاي مغز ميمون استخراج شده است. هسته هاي نوروسيناپسي به طور محلي در مناطق مختلف مغز دسته بندي شده اند و هر هسته به شکل نقطه اي منفرد درون حلقه مشخص شده است. کمانها از هسته منبع به سمت هسته مقصد رسم شده اند و رنگ آنها بر اساس رنگ اختصاص يافته به هسته منبع مشخص شده است.
آي.بي.ام و آزمايشگاه ملي لورنس ليورمور در اين برنامه موفق شدند به مقياسي از 2.084 ميليارد هسته نوروسيناپسي دست يابند که در آن 530 ميليارد سلول عصبي و 100 هزار ميليارد سيناپس در حال فعاليتند و سرعت فعاليت آن ها تنها 1542 بار از ميزان واقعي (آن چه در مغز انسان اتفاق مي افتد)، کندتر است.

البته در اين برنامه، شبيه سازي زيستي واقعي از يک مغز انسان کامل وجود ندارد. بلکه چنان که در چکيده مقاله آمده، محاسبه (سلول هاي عصبي)، حافظه (سيناپس ها) و ارتباطات (آکسون ها و دندريت ها- رشته هاي متصل به سلول هاي عصبي که از يک طرف پيام ديگر سلول هاي عصبي را گرفته و از طرف ديگر، پيام را به ساير سلول هاي عصبي منتقل مي کنند-) با کسر مولفه هاي زيستي و در راستاي اهداف مهندسي ، يعني رسيدن به حداکثر فعاليت (کارايي، سودمندي و کاربرد) و حداقل هزينه ها (قدرت، فضا و تاخير) و نيز پيچيدگي طراحي جزئيات سخت افزاري بهينه شده اند.


منبع:

http://www.1doost.com/Post-10322.htm

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره شبيه سازي مغز انسان نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: شبيه سازي مغز ، علم ، نورومورفيک ، سلول عصبي ، ابر رايانه ، هسته پردازشگر ، سلولهاي مغز ، ازمايشگاه ،