مسبی
قلعه قهقهه

قلعه قهقهه

ویرایش: 1391/9/7
نویسنده: سیما5862
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله
قلعه قهقهه در دهستان يافت از بخش هوراند شهرستان اهر، نزديك روستاي گنجويه و قره آغاجلو بوده و در فاصله 75 کيلومتري شمال مشکين شهر در استان اردبيل قرار دارد. اين دژ به دليل اينکه محل زنداني شدن افراد سياسي مهمي، مانند شاهزادگان صفوي در زمان گذشته بوده، در تاريخ شهرت بسياري دارد.
در زمان جنگ‌هاي ايراني و عثماني خزاين شاهان صفوي در اين قلعه نگهداري و حفاظت مي‌شده و اهميت آن از اواخر دوره صفويه بتدريج کمتر شده و در دوره قاجاريه به يکباره متروکه شده است.

اين قلعه در تپه سنگي به ارتفاع تقريبي هزار متر از زمين‌هاي اطراف قرار داشته و اطراف آن را با حصار مستحکم و غير قابل نفوذ احداث نموده‌اند که با گذشت ساليان دراز هم اکنون نيز ورود به آن تقريباً غير ممکن بوده و فقط در شرايط جوي مناسب امکان‌پذير است.

قلعه قهقهه در منطقه قره داغ و با ارتفاع تقريبي 2500 متر از سطح دريا، ديوارهاي بلند طبيعي و در ميان صخره‌ها واقع شده است و دور تا دور قلعه پرتگاه خطرناک و عمودي شکلي وجود دارد.
طبق تحقيقات باستان شناسي به عمل آمده استقرار در اين قلعه به دوران قبل از اسلام مي‌رسد. در زمان بابك و صفويه از اهميت بسزايي برخوردار بوده و سال‌ها به‌ عنوان خزانه سلطنتي و مهم‌ترين زندان مورد استفاده قرار گرفته است.

اين قلعه تبعيدگاه مجرمان سياسي و به عنوان زنداني مهم در عصر صفويان مورد استفاده قرار مي‌گرفته است.از نظر لغوي قهقهه به معناي آواز بلند در خنده‌ و نيز به معناي آواز كبك مي‌باشد.

قهقهه‌، احتمالا نام برخي از مكان‌هاي ديگري نيز بوده است‌، چنان ‌كه دهي از دهستان ميان ولايت حومه شهر مشهد نيز به همين نام است.

در كتاب تاريخ گيلان‌ اثر ملاعبداللّه فومني گيلاني‌، از اين قلعه به‌عنوان قلعه ماران ‌ياد شده است‌. اين قلعه را کهندژ (قلعه قديمي) نيز گفته‌اند.
قلعه قهقهه‌ همچون ساير قلاع ايران‌، داراي خصوصيات و ويژگي‌هايي است كه از بسياري جنبه‌ها چون قرار گرفتن بر ارتفاع كوهي بلند، مصالح به كار برده شده در ساخت‌قلعه و مانند آن‌، مشابهت زيادي با قلعه‌هاي ديگر دارد.

راه ورودي اين قلعه از ضلع شمالي آن مي‌باشد که به عنوان يک قلعه نظامي مطرح بوده است.قلعه قهقهه از 3 حصار متداخل و حصارها بر تعيين حدود قلعه جهت تشكيل ديواره‌هاي سنگي كوه تعبيه شده است. هر حصار داراي دروازه است و حصار اصلي آن داراي 4 برج بوده و دروازه آن دو برج 5 ضلعي با طاق هلالي بعد از دروازه راهروي درازي به اتاق هلالي دارد.مصالح ساختماني آن عبارتند از سنگ‌هاي رسوبي به رنگ‌هاي كرم و آجري با ملاط گچ و آهك‌.

زندان قلعه فضايي است در بدنه بالايي كوه كه 3 قسمت آن به پرتگاه و به‌ سوي دره اي 80 متري است. قلعه داراي 5 استخر است و ديده باني 8 ضلعي در شمال غرب با برج 8 ضلعي دارد
منبع:
امتیاز دهی به مقالهقلعه قهقهه
قلعه قهقهه
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره قلعه قهقهه نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: قاجار ، قلعه ، شاهان صفوي ، تپه سنگي ، قلعه قهقهه ، دهستان ، مصالح ، کهندژ ، برج ، پرتگاه ، ديده باني ، قره داغ ، باستان شناسي