مسبی
عجيب ترين گورستان تاريخي اردبيل

عجيب ترين گورستان تاريخي اردبيل

ویرایش: 1391/9/7
نویسنده: سیما5862
اردبيل براي خيلي از گردشگران ايراني با طبيعت منحصر به فرد و آب و هواي لطيفش شناخته مي شود اما شايد کمتر کسي بداند که يکي از جالب ترين نقاط تاريخي کشور در منطقه براي اين استان قرار گرفته و در واقع وسيع ترين منطقه تاريخي استان اردبيل و با اهميت ترين سايت تاريخي مربوط به پيش از تاريخ در شمال غرب ايران به شمار مي رود...
منطقه باستاني معروف به شهر يري در شمال غربي روستاي پيرازميان در 31 کيلومتري شرق مشگين شهر قرار دارد. جايي در کنار رود قره سو که وسعت آن به 400 هکتار مي رسد و از سه قسمت دژ نظامي، معبد و قوشا تپه تشکيل مي شود. قدمت قلعه و معبد به 1450 پيش از ميلاد و قوشا تپه به 7 هزاره پيش از ميلاد مي رسد.
محوطه شهر يري اولين بار در سال 1978 ق .م توسط هيئت چارلز برني شناسايي و بررسي شد. او معتقد بود که عمر بعضي آثار تا هزاره سوم قبل از ميلاد، عصر آهن، سفال خاکستري و نخودي و نارنجي هم مي رسد.
چارلز برني تاريخ اکثريت گورهاي اين محل را هزاره دوم و اول قبل از ميلاد مي دانست و حتي پيش بيني مي کرد که اين تاريخ به هزار سال قبل تر، يعني هزاره سوم قبل از ميلاد هم برسد. با اين حال آثاري از سکونت عصر برنز شناسايي نکرده بر اين نظريه اصراري نورزيد تا اين که در کاوش هايي که توسط هيئت دکتر نوبري در آذر 1382 انجام شد، اشياي با ارزشي از داخل گورها به دست آمد که در حال حاضر در موزه باستان‌شناسي خلخال نگهداري مي‌شوند.
عده اي از باستانشناسان قدمت اين محوطه را تا 9 هزار سال هم تخمين مي زنند و معتقدند که سنگ تراشه هاي از اشکال انسان مربوط به 7 هزار سال قبل از ميلاد مسيح در اين منطقه موجود است.
محوطه باستاني شهر پيرازميان در کنار رودخانه قره سو قرار دارد. جايي که بر روي سنگ هاي اطراف آن نقش و نگارهاي متعددي با طرح و ابعاد مختلف با ضربه زدن هاي منظم و دقيق با سنگ هاي سخت، استخوان حيوانات و فلزات سخت حک شده است. نقش هايي از بزکوهي، انسان درحالت هاي مختلف و چندين نقش نامشخص ديگر قابل مشاهده اند، تعداد آنها محدود است .
اما در نزديکي هاي همين محوطه، سنگ قبرهايي با نقش هايي يک نواخت از چهره انسان هايي که دهان ندارند ديده مي شوند که ابعاد آنها از 2 مترتا 40 سانتيمتر متغير است و تعداد تقريبي آنها به بيش از صد مورد مي رسد. اين محوطه در منتهي اليه دشت مشگين شهر و به فاصله 65 کيلو متري شمالغربي مرکز استان و در 35 کيلو متري شرق شهرستان مشکين شهر و در 2 کيلو متري شمال روستاي پير ازميان و از توابع بخش مشکين شرقي واقع شده و در آن مي توانيد يک قلعه وسيع با ديوار دفاعي سنگي از نوع خشکه چين را در کنار محلي براي برگزاري آيين هاي مذهبي و گورهاي باستاني متعدد ببينيد. تا به حال حدود 450 گور در اين محل شناسايي شده است که ابعاد کوچکترين آنها 3.2 متر و بزرگترين آنها 8.2 متر است. علاوه بر اين، يک غار باستاني و تپه هاي متعلق به دوره هاي مختلف از ديگر ديدني هاي اين منطقه است که باستان شناسان زمان زيادي را براي تحقيق در آنها صرف کرده اند.
با تمام اين ها، اين روزها اگر گذارتان به منطقه تاريخي شهر پيرازميان بيفتد مي بينيد که وزش باد شديد و طوفان بخشي از محوطه باستاني شهر پيرازميان را در مشگين شهر تخريب کرده است. طوفان بخش حفاظت شده معبد را بطور کامل تخريب و سايبان محوطه را از جا کنده و به اطراف پرتاب کرده است.
اين در حالي است که مدير کل ميراث فرهنگي اردبيل در سال 84ضمن بازديد از منطقه اعلام کرد که در سال 85حريم شهر يري تعيين خواهد شد و اين منطقه باستاني به ثبت ملي و جهاني خواهد رسيد. ولي در مرداد سال 85 تحقيقات باستان شناسي منطقه تعطيل شد. او در مرداد سال 86 اعلام کرد که کار طراحي سازه محافظ انجام خواهد شد اما تا به حال هيچ اقدامي در جهت حفاظت از سنگ افراشت ها انجام نشده است.
به جز طوفان روزهاي گذشته، سرماي شديد زمستان عامل تهديد ديگري براي سنگ هاي منقش اين منطقه است که مي تواند آثار تاريخي اين تپه را از بين ببرد.


منبع:

http://irantoorism.akairan.com/iranshenasi-irangardi/ardabil-didaniha/120810054321.html

امتیاز دهی به مقالهعجيب ترين گورستان تاريخي اردبيل
عجيب ترين گورستان تاريخي اردبيل
نظرات   (5 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


اكبر محمدزاده (13:12   1393/1/7)

راه نجات روستا از وضعيت بي رونق فعلي
تنها راه نجات روستاي پيرازميان كه در كنار گنج نشسته ولي خبر ندارد رونق دادن به مجموعه و داير نمودن مراكز اقامتي و تفريحي در آن فروش بليط و بازسازي كامل راه ارتباطي به همراه تبليغات و نصب تابلو مي باشد.
کد: 1101اكبر محمدزاده (13:07   1393/1/7)

سنگ افراشته هادر منطقه بت هستندمردم دوران ساخت مجموعه بت پرست بوده اند.خداوند در قران فرموده:
قال تعالى : ( قُلْ سِيرُواْ فِي الأَرْضِ ثُمَّ انظُرُواْ كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُكَذِّبِينَ) [الأنعام : 11] قل لهم أيها الرسول: سيروا في الأرض ثم انظروا كيف أعقب الله المكذبين الهلاك والخزي؟ فاحذروا مثل مصارعهم، وخافوا أن يحلَّ بكم مثل الذي حل بهم.--Akbarmohammadzade (بحث) ‏۲۷ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۰۶:۲۷ (UTC)
سومنات شهری در هندوستان است که بزرگترین بتخانه هندوستان در این شهر بود. محمود غزنوی از آنجاکه می‌دانست بتخانه سومنات گنجینهٔ زر و سیم و جواهرات است برای تملک آن لشگرکشی عظیمی به سومنات کرد و پس از سه روز نبرد، بتخانه را گشود و خود با گرزی که در دست داشت بت اعظم را که از سنگ بود و در حدود ۵ متر طول داشت درهم شکست. و برای اعلام این پیروزی به همگان پاره‌هایی از آن را به غزنه، بغداد و مکه فرستاد و خود در ۱۰ صفر ۴۱۷ ه. ق به پایتخت بازگشت. [نقل از ویکی‌پدیا]--Akbarmohammadzade (بحث) ‏۲۷ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۰۶:۱۱ (UTC)
بنابه نقلئ معبد را اوراتورها از رونق انداخته اند کد: 1100اكبر محمدزاده (13:06   1393/1/7)

برابر تجربیاتی که بنده در زمینه راهسازی دارم محور ارتباطی که از جاده بین مزارع به راه اصلی اردبیل -مشکین شهر متصل می شود بهترین گزینه برای ایجاد دسترسی خواهد بود ومعرصض و تزاحمات داخل روستا رانخواهد داشت. از هم اکنون باید امکانات اقامتی و گشایش فضایی برای پذیرایی مهمانان داخلی و خارجی تدارک دید . حتی اردوگاه دانش اموزی پیش بینی کرد.
مي دانيد از محل فروش بليط مجموعه چه درامدي مي تواند عايد دهياري روستا گردد. کد: 1099اكبر محمدزاده (13:06   1393/1/7)

1- ارتباط از شهر اردبیل
بعد از سه راهی صحرا واقع در محور اردبیل -مشکین و پس از عبور از روستای ارباب کندی وارد مسیر راه روستایی پیرازمیان شده پس از طی نمودن حدود 2کیلومتر اسفالته -ازداخل روستا عبور و وارد جاده خاکی می شوید که در فاصله یک کیلومتری به محل مجموعه می رسید.
2- مسیر ارتباطی مشکین شهر
پس از سپری کردن سه راه فخرآباد در محور مشکین اردبیل - به روستای پیرازمیان در دست چپ جاده وارد و به مجموعه می رسید.
یک راه ارتباطی فرعی در کوهپایه وجوددارد که جاده بین مزارع بوده ماشین های کمک دار و شاسی بلند قادر به طی آن می باشند.
بنده سه بار تاکنون به محل مراجعه کرده ام و آخرین بار مشاهده نمودم در حال اجرای فونداسیون جهت مسقف نمودن مجموعه هستند.
هرچند مسقف نمودن تاحدودی از یکپارچگی مجموعه خواهد کاست .
مسافر و گردشگر باید کل مجموعه را یکجا ببیند. شامل محل شستشوی غارمانند-سنگ های افراشته -سنگ های قطاری باقیمانده از محوطه مسکونی
کد: 1098اكبر محمدزاده (13:05   1393/1/7)

علی رغم اهمیت تاریخی و تحقیقاتی که این مجموعه دارد متاسفانه هیچ توجهی به مسیر ارتباطی آن نشده است . در مجموع جهت راهنمایی به علاقه مندان و گردشگران دو مسیر ارتباطی به ترتیب زیر ایفاد می گردد.
کد: 1097


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره عجيب ترين گورستان تاريخي اردبيل نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: اردبيل ، ايران ، منطقه تاريخي ، قره سو ، عصر اهن ، مشگين شهر ، حيوانات ، صورت ، گورستان ، گردشگران ، باستاني ، سنگ قبر ، پيرازميان