مسبی
قوز شست پا (بونيون) چيست؟

قوز شست پا (بونيون) چيست؟

لطفا رای دهید (0 رای)
ویرایش: 1391/9/7
نویسنده: مورینتز
گفتگوی خصوصی با صاحب مقاله
قوز شست پا که بروز آن هم مي‌تواند زمينه ارثي داشته باشد و هم در اثر پوشيدن کفش نامناسب و پنجه تنگ ايجاد شود، پديده شايعي است که در خانم‌ها بيشتر ديده مي‌شود
کجي شست پا موجب مي‌شود مفصلي که شست را به کف پا متصل ميکند به طرف داخل برجسته شده و يک برآمدگي در سطح داخلي پنجه پا به وجود آيد که به آن قوز شست پا يا بونيون مي‌گويند.

اين برجستگي در کفش، قرمز و دردناک شده و هر چه بزرگ‌تر شود راه رفتن براي بيمار مشکل‌تر مي‌شود. کجي انگشت شست به طرف انگشت دوم ممکن است آنقدر زياد شود که انگشت دوم به زير شست برود. در شکل پيشرفته‌تر اين بيماري حتي ممکن است بر اثر فشار شست، انگشت دوم هم کج شود و روي انگشت سوم برود.

با شدت انحراف شست، درد شدت مي‌گيرد، راه رفتن دشوار شده و موجب لنگ زدن بيمار حين راه رفتن مي‌شود. قوز انگشت شست پا حتي مي‌تواند ايجاد ساييدگي مفصل کند.

ابتلا به اين بيماري سن خاصي ندارد و ممکن است در نوجواني و در حدود سني 15-10 سال هم به وجود آيد.
پيشگيري

از آنجا که کفش نامناسب يکي از عوامل اصلي ايجاد قوز در شست پا است، هنگام خريد کفش به نکات زير توجه داشته باشيد:

- کفشي را انتخاب کنيد که به شکل پاي شما باشد و گمان نکنيد که کفش تنگ به مرور جا باز مي‌کند.
- هنگام عصر براي خريدن کفش برويد چون در اين موقع از روز پا در حداکثر اندازه خود است.
- اگر پاي چپ و راست شما هم اختلاف اندازه دارد، کفش را به اندازه پاي بزرگ‌تر بخريد.
- وقتي کفش را تست مي‌کنيد دقت داشته باشيد که در جلوي بلندترين انگشت پا يک سانتي متر فضاي خالي داشته وجود داشته باشد.
درمان

در مراحل ابتدايي ايجاد کجي در شست پا، درمان با شيوه‌هاي بدون جراحي انجام مي‌شود اما اگر اين کجي به اندازه‌اي باشد که اين شيوه‌ها کمکي نکند و بيمار در انجام فعاليت‌هاي روزمره دچار مشکل شده و درد شديد داشته باشد، بيمار بايد تحت عمل جراحي قرار گيرد که طي آن پزشک معالج علاوه بر از بين بردن درد، تغيير شکل ايجاد شده در پنجه پا را تصحيح مي‌کند.

پس از انجام عمل جراحي، بيمار بايد به دستورات پزشک معالج به دقت عمل کند. تا يک ماه و نيم از آوردن فشار روي پنجه پا بپرهيزد و براي پيشگيري از عود مجدد قوز، در طي روز از جداکننده انگشتان و در هنگام خواب نيز از آتل مخصوص قوز شست پا استفاده کند.
منبع:
امتیاز دهی به مقالهقوز شست پا (بونيون) چيست؟
قوز شست پا (بونيون) چيست؟
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره قوز شست پا (بونيون) چيست؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: علائم بيماري قوز شست پا ، بونيون چيست ، پنجه پا ، بيماري پا ، روش پيشگيري بونيون ، درمان بونيون ، روش پيشگيري قوز شست پا ، درمان قوز شست پا ،