مسبی
خميازه کشيدن جنين رشد مغز را نشان مي‌دهد

خميازه کشيدن جنين رشد مغز را نشان مي‌دهد

ویرایش: 1391/9/7
نویسنده: مورینتز
يک بررسي جديد نشان مي‌دهد که حتي جنين‌ هم خميازه مي‌کشد.جنين انسان در سه ماه دوم و سوم به طور مکرر خميازه مي‌کشد و اين خميازه‌ها را مي‌توان با سونوگرافي چهاربعدي از ساير اشکال بازکردن دهان تشخيص داد.

به گفته پژوهشگران با ادامه رشد جنين و بالغ شدن بيشتر آن به نظر مي‌رسد که ميزان اين خميازه کشيدن‌ها کمتر مي‌شود.

به گزارش لايوساينس اين يافته‌ها که در جورنال PLoS One منتشر شده است، نشان مي‌دهد که الگوهاي خميازه کشيدن جنين در طول بارداري را مي توان براي ارزيابي طبيعي بودن رشد جنين به کار برد.

ناجا ريسلند، فيزيولوژيست رشد در دانشگاه دورهام در بريتانيا سرپرست اين پژوهش مي‌گويد دانشمندان در حال حاضر نمي‌دانند چرا بزرگسالان- نوزاد به کنار- خميازه مي‌کشند.

اما رفتار خميازه کشيدن در سراسر زندگي تغيير مي‌کند.

خميازه کشيدن در بزرگسالان مسري است، اما در نوزادان اينگونه نيست. يک بررسي در سال 1999 نشان داده است نوزادان کم خون نسبت به نوزادان سالم بيشتر در رحم خميازه مي‌کشند. و نوزادان نارس بيش از نوزادان رسيده در رحم خميازه مي‌کشند (پژوهش‌هاي پيشين نشان داده است که با رشد جنين در رحم حالات صورتش هم پيچيده‌تر مي‌شود).

اين يافته‌ها اين پژوهشگران را به اين نظريه رساند که الگوهاي خميازه کشيدن جنين مي‌تواند به عنوان شاخصي ابتدايي که در رحم قابل مشاهده است، براي ارزيابي رشد جنين به کار رود.

با اينکه پزشکان به طور مکرر تصاوير سونوگرافي جنين‌ها با دهان باز در رحم را ثبت مي‌کنند، اين اسکن‌ها نمي‌توانند ميان خميازه کشيدن و بازشدن واکنشي دهان که جنين آماده تغذيه با شير مادر پس از تولد مي‌کند، فرق بگذارند.

اين گروه پژوهشي براي افتراق دادن اين دو حالت تصاوير ويدئويي سونوگرافي سه‌بعدي از هفت جنين مونث و هشت جنين مذکر را در طول يک ماه از هفته 24 تا 36 ( حدودا از ماه پنجم تا هشتم بارداري) را ضبط کردند.

اين جنين‌ها در هفته 24 حدود شش بار در ساعت خميازه مي‌کشيدند، اما در طول 12 هفته اين بررسي شمار اين خميازه‌ها کاهش يافت و در هفته 36 بارداري به کلي متوقف شد. ضبط ويدئويي سونوگرافي سه‌بعدي در واقع تصاويري چهار بعدي در اختيار مي‌گذارد که بعد چهارم آن زمان است.

اين پوهشگران مي‌گويند در حال حاضر دقيقا نمي‌دانند کارکرد خميازه کشيدن در جنين چيست، اما به هر حال نشانه‌اي از خواب‌آلودگي نيست. در مقابله به گفته اين پژوهشگران اين اسکن‌ها بيانگر آن است که از آنجايي که خميازه کشيدن الگويي قابل‌پيش‌بيني در طول رشد جنيني را دنبال مي‌کند، ممکن است بتوان آن را به رشد مغز در ابتداي دوران جنيني مربوط کرد.

ريسلند مي‌گويد: «در واقع خميازه کشيدن ممکن است نشانه‌اي از بلوغ مغز باشد. در نهايت ممکن است بتوان از اين يافته‌ها در پزشکي باليني استفاده کرد. اگر سونوگرافي نشان دهد که جنين بيش از اندازه خميازه مي‌‌کشد، ممکن است مشکلي وجود داشته باشد.»منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2129

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره خميازه کشيدن جنين رشد مغز را نشان مي‌دهد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: دوران بارداري ، سلامت بارداري ، رشد جنين ، رشد مغز جنين ، رحم مادر ، توليد مثل ، نوزاد ، تولد