مسبی
بهتر نفس بكشيد تا بهتر زندگي كنيد

بهتر نفس بكشيد تا بهتر زندگي كنيد

ویرایش: 1391/9/6
نویسنده: مورینتز
به طور عادي متوجه تنفس خود نيستيد، اما اگر بتوانيد نفس كشيدن خودتان را تحت كنترل دربياوريد و هدفمند نفس بكشيد مي‌توانيد كلي سود ببريد، اين راهنما را بخوانيد تا ببينيد در هر وضعيتي بايد چگونه نفس بكشيد.

دكتر جان مالكوم كنــــدي، فوق تخصص جراحي قلب، در مركز پزشكي هاربور يو‌سي‌ال‌اي، هر موقع كه يك جراحي سخت و حساس پيش‌رو دارد در مقابل تخت جراحي مي‌ايستد و شروع به نوع خاصي از نفس كشيدن مي‌كند. خود او اين تنفس را «تنفس هفت شماره‌اي» مي‌نامد و مي‌گويد: «من چگونگي عمل جراحي و موفقيت آن را در ذهنم تجسم مي‌كنم، بعد نفس عميق مي‌كشم و بازدم را در هفت شماره انجام مي‌دهم». كاري كه دكتر كندي مي‌كند مشابه كاري است كه ورزشكاران در روز مسابقه و زير فشار اضطراب انجام مي‌دهند. اما آيا شما هم مي‌دانيد در چه حالتي، چطور نفس كشيدني به نفع شماست؟


اگر مي‌خواهيد كمتر درد داشته باشيد


در دانشگاه كاليفرنيا و در مركز سرطان‌شناسي ايالتي سانفرانسيسكو، براي بيماران سرطاني كه تحت شيمي‌درماني قرار مي‌گيرند كلاس‌هاي آموزش تنفس برگزار مي‌شود. در اين كلاس شيوه تنفس خاصي به اين بيماران ياد داده نمي‌‌شود، بلكه از آنها خواسته مي‌شود شيوه طبيعي تنفس خود را پيدا كنند و به آن توجه كنند و سعي كنند عمق تنفس خود را بيشتر كنند و راحت‌تر نفس بكشند. در واقع در اين كلاس‌ها هر كسي سعي مي‌كند بفهمد شيوه معمول نفس كشيدنش چگونه است و با چه نوع تنفسي حالت بهتري دارد. اين كلاس باعث شده كه اين افراد خواب بهتري داشته باشند و در جلسات شيمي‌درماني هم درد كمتري را تجربه كنند. دكتر آناند دراوانا، متخصص سرطان‌شناسي در اين مركز مي‌گويد: «هدف اين تلاش‌ها اين است كه به افراد نشان داده شود كه نوع معمول تنفس آنها چيست و آنها هر زمان كه نوع تنفس‌شان تغيير كرد بتوانند به نوع تنفس معمول خود برگردند و در نتيجه حال بهتري داشته باشند.»


خستگي را از ريه‌تان بيرون كنيد


اگر احساس مي‌‌كنيد كه بي‌حال و خسته هستيد و حال انجام دادن هيچ كاري را نداريد، بد نيست شيوه تنفس «آرنج» را امتحان كنيد. مطالعات نشان داده كه اينگونه تنفس كه به تنفس سريع شكمي گفته مي‌شود مي‌تواند تعداد ضربان قلب و فشار خون انسان را كاهش دهد. در مطالعه‌اي كه در هند انجام شد مشخص شد كه 3 ماه پس از انجام آموزش‌ها، افراد مي‌توانستند به طور متوسط با چند دقيقه تنفس «آرنجي» ميزان ضربان قلب خود را تا 12 ضربه در دقيقه و ميزان فشارخون سيستوليك (فشارخون حداكثري) را تا ميزان 5/0درجه كاهش دهند. در مورد اين تنفس بايد گفت كه بهتر است در جايي راحت بنشينيد يا بايستيد و سعي كنيد تنفسي داشته باشيد كه در آن شكم‌تان بالا و پايين برود، سپس سرعت نفس كشيدن‌تان را بالا ببريد، هر بار حدود يك دقيقه اينگونه نفس بكشيد و سپس چند دقيقه تنفس معمولي داشته باشيد. 3 بار انجام اين نوع تنفس مي‌تواند به شما انرژي بيشتري بدهد و ضربان قلب‌تان را تنظيم كند.


نفس كشيدن ضداضطراب


اگر احساس اضطراب داريد مثلا در ترافيك شديد گير افتاده‌ايد و سر وقت به قرار ملاقات مهم خودتان نخواهيد رسيد مي‌توانيد از شيوه تنفس خودتان براي آرام‌سازي جسم و روح‌تان استفاده كنيد. شما در اين حالت بايد از شيوه تنفسي «استراحت و بازدم» استفاده كنيد. در اين حالت شما بايد تنفس‌هاي عميقي داشته باشيد به گونه‌اي كه با دم شما (كه از طريق بيني و نه دهان انجام مي‌شود) قفسه سينه و شكم شما جلو بيايد، سپس تنفس خود را نگه مي‌داريد و دوباره بازدم خود را با فشار بيرون مي‌دهيد. در مطالعه‌اي كه در سانفرانسيسكو انجام گرفت 20نفر داوطلب، اين نوع از تنفس را ياد گرفتند. در كل اين افراد تعداد تنفس خود را به 5 يا 6 بار در دقيقه كاهش دادند، پس از چند دوره يك دقيقه‌اي تنفس اينچنيني تمام آنها احساس كاهش اضطراب داشتند و تپش قلب و نفس تنگي آنها برطرف شده بود. البته اگر احساس كرديد نمي‌توانيد فقط 5 تنفس در دقيقه داشته باشيد مي‌توانيد تعداد تنفس‌تان را بيشتر كنيد اما توجه كنيد كه تا مي‌توانيد بايد نفس‌هاي عميق بكشيد و نفس‌تان را نگه داريد.

3 تمرين نفس كشيدن براي موفقيت


يكي از شيوه‌هاي آرام‌سازي و تمركز كه مي‌تواند باعث بالا رفتن دقت و گرفتن نتيجه بهتر در امتحانات و مسائل كاري شود استفاده از شيوه تنفس «مراقبت و تمركز» است. در اين نوع از تنفس شما مي‌توانيد با انجام تمرينات تنفسي به آرامش روحي، تمركز و دقت بيشتر و حال بهتر برسيد. راه انجام اين تنفس‌ها هم اينگونه است.


تند تند نفس بزنيد


1- تنفس سريع و عميق توامان

براي انجام اين نوع از تنفس كاملا صاف بايستيد. سپس دهان‌تان را ببنديد و سريع دم و بازدم كنيد. بعد از 10 بار تنفس سريع، يك دم را تا آنجايي كه مي‌توانيد عميق انجام دهيد و سپس نفس‌تان را براي 2 ثانيه يا بيشتر حبس كنيد، خيلي آرام بازدم كنيد، بعد از 5 يا 6 تنفس عادي دوباره يك دوره تنفسي سريع با يك تنفس عميق داشته باشيد. براي سه تا پنج دوره اين نوع تنفس‌ها را انجام دهيد.


تا مي‌توانيد طولش دهيد


2- سعي كنيد براي 6 ثانيه عمل دم را انجام دهيد.

سپس بازدم خودتان را هم تا حدود 6 ثانيه ادامه دهيد، اما اگر ديديد نمي‌توانيد 6 ثانيه دم داشته باشيد تا مي‌توانيد زمان دم خود را طولاني كنيد و سپس همين كار را با بازدم انجام دهيد. اين كار را با چند تنفس عادي ادامه دهيد و سپس دوباره تنفس و بازدم طولاني داشته باشيد. اين كار را طي 5 دقيقه انجام دهيد.


نوبتي نفس بكشيد


3- تنفس متناوب

بنشينيد، راحت بنشينيد و چشمان‌تان را ببنديد. با يك انگشت دست چپ، سمت راست بيني خود را ببنديد و با سمت چپ بيني نفس بكشيد، براي يك دقيقه اين كار را بكنيد و سپس اين بار با انگشتي از دست راست، سمت چپ بيني خود را ببنديد و اين بار هم با سمت راست يك دقيقه نفس بكشيد. اين كار را براي 6 دقيقه انجام دهيد و هرقدر مي‌توانيد دم و بازدم‌هاي عميق‌تري داشته باشيد.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2115

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره بهتر نفس بكشيد تا بهتر زندگي كنيد نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: تنفس صحيح ، فوايد تنفس صحيح ، کاهش درد با تنفس صحيح ، تمريناتي براي تنفس صحيح ، رابطه تنفس صحيح با سلامتي و طول عمر ، راز جواني در تنفس صحيح