مسبی
روش‌هاي مراقبتي بعد از سکته مغزي

روش‌هاي مراقبتي بعد از سکته مغزي

ویرایش: 1391/9/6
نویسنده: مورینتز
با فراگيري سکته‌هاي قلبي و مغزي در کشور، آموزش روش‌هاي مراقبتي بعد از سکته براي بيماران از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.
متخصصان مي‌گويند که اگر افرادي که سکته کرده و جان سالم به در برده‌اند با روش‌ها و تکنيک‌هاي مراقبت از خود آشنا بوده و رعايت موارد حفظ سلامتي خود را بکنند اين شانس را دارند که تا ساليان متمادي به زندگي عادي خود ادامه دهند. دکتر ابراهيم عباسي متخصص فيزيوتراپي مي‌گويد:

اگر شما سکته مغزي کرده‌ايد وجان سالم به در برده‌ايد بايد خدا را شکر کنيد که هنوز زنده هستيد و بايد شاکر باشيد که در شرايط فعلي دچار سکته مغزي شده‌ايد نه 50 سال قبل يعني هنگامي که هيچ‌گونه درمان و فيزيوتراپي مؤثري براي اين آسيب وجود نداشت. بايد نسبت به آينده اميدوار و بسيار خوش‌بين باشيد زيرا تحقيقات نشان داده پس از شش‌ماه توانبخشي روي افراد، 47 درصد بيماران هيچ‌گونه معلوليت فيزيکي نداشته، 26 درصد دچار معلوليت خفيف، 18 درصد داراي معلوليت متوسط و 9درصد معلوليت قابل توجه داشته‌اند.

اما به راستي سکته مغزي چيست؟ دکتر ابراهيم عباسي مي‌گويد: سکته توقف جريان خون در بخشي از مغز است. مغز عضوي بسيار حساس و آسيب‌پذير بوده و مرکز کنترل بدن (مرکز صدور دستورات و فرامين) مرکز تفکر و انديشه و مرکز تنظيم فيزيکي است. هيچ‌يک از اعضاي بدن پس از قطع جريان خون قادر به ادامه حيات به‌مدت طولاني نيستند زيرا خون، اکسيژن و ساير مواد غذايي را در اختيار اعضاي مختلف بدن قرار مي‌دهد و هنگامي که عمل مغز دچار اختلال مي‌شود تأثير آن بلادرنگ بر نحوه رفتار و عمل انسان ظاهر مي‌شود.

وي درباره انواع سکته مغزي نيز مي‌گويد: دو نوع سکته وجود دارد؛ سکته ناشي از کم خوني که مشهور به سکته ايسکميک است و حدود 83 درصد سکته‌ها را شامل مي‌شود که علت اين نوع سکته ناشي از کم خوني و رسوب ذرات چربي در عروق مغزي است که باعث انسداد کامل شده و يا به‌صورت لخته سرگردان درآمده و سبب انسداد رگ‌هاي کوچک‌تر مغز مي‌شود.

وي درباره نوع دوم سکته‌ها نيز مي‌گويد: نوع دوم سکته مغزي ناشي از خونريزي است که اين نوع سکته در اثر خونريزي به‌وجود مي‌آيد و خونريزي ممکن است در هر نقطه از بدن رخ دهد. اما خونريزي در مغز و نواحي اطراف آن مسئله مرگ و زندگي را در پي دارد. اين نوع سکته زماني به‌وجود مي‌آيد که سرخرگ مغزي دچار پارگي شده باشد و در اثر آن خون وارد فضاي مغز يا فضاي بين سطح خارجي مغز و استخوان جمجمه شده باشد اما اختلال عصبي ناشي از سکته مغزي نيز يکي از پيامدهاي آشناي بعد از هر سکته است. به گفته دکتر عباسي، مغز داراي دو نيمکره است که به‌صورت متقاطع (ضربدري) اعمال بدن را کنترل مي‌کند.

فلج نيمه راست بدن که اصطلاحا به آن همي پلژي راست مي‌گويند زماني است که نيمه چپ مغز آسيب ديده است. افرادي که نيمه چپ مغزشان آسيب ديده از نظر زباني و تکلم دچار اختلال مي‌شوند و همچنين رفتار آنها نيز تغيير مي‌يابد. اين بيماران بسيار محتاط - نگران هستند و هنگام انجام وظايف و اعمال جديد دچار بي‌نظمي و عدم سازماندهي مي‌شوند. افرادي که نيمه راست مغزشان آسيب ديده و دچار همي پلژي چپ هستند دچار اختلالات در تجسم فضايي، تعيين مسافت و اندازه، موقعيت، سرعت حرکت، شکل و ارتباط بخش‌هاي اجسام مي‌شوند. اين افراد احساس نادرستي از توانايي‌هاي خود دارند زيرا از آنچه قادر به انجام آن هستند صحبت مي‌کنند؛ به‌علاوه ممکن است اين بيماران دچار بي‌دقتي و بي‌احتياطي شوند.

اما مراحل بهبود سکته مغزي چگونه است؟ اين متخصص فيويوتراپي مي‌گويد: بسياري از بيمارن ظرف چند ساعت تا چند ماه پس از بروز سکته مغزي بهبود نسبي و يا تقريبا کاملي را به‌دست مي‌آورند. برخي از اختلالات نورولوژيک بيماران مزبور فلج، فقدان حس و گيجي ذهن است. براي رفع اين اختلالات از تکنيک‌هاي فيزيوتراپي و توانبخشي بيماران استفاده مي‌شود.

هدف از فيزيوتراپي در مراکز توانبخشي، دادن برنامه‌هاي مدون و طراحي‌شده جهت تسريع روند بهبودي بيمار است که طي شش ماه نخست پس از بروز سکته مغزي بدن حداکثر پاسخ را به درمان‌هاي فيزيوتراپي بدهد. پس دراين مدت بايد تلاش پيگير و متمرکز جهت بازگشت اعمال مختل شده سيستم عصبي انجام گيرد تا معلوليت و ناتواني فرد سکته‌کننده برطرف شود. البته بايد توجه داشت که بازگشت اعمال بدن پس از گذشت شش ماه کاملا متوقف نمي‌شود بلکه طي روند تدريجي تا مدت دو سال ادامه مي‌يابد. مثلا ممکن است فرد سکته‌اي به‌دليل اختلال غيرقابل برگشت سيستم عصبي حين راه‌رفتن دچار لنگيدن هم باشد اما مي‌توان با افزايش مسافت پياده‌روي از ميزان معلوليت کاست.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2117

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره روش‌هاي مراقبتي بعد از سکته مغزي نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: پيري زودرس ، علايم سکته ، انواع سکته ، مراقبت هاي بعد از سکته ، سکته مغزي ، سکته قلبي ، تکنيک هاي مراقبت