مسبی
رازهاي شگفت انگيز گوجه فرنگي

رازهاي شگفت انگيز گوجه فرنگي

ویرایش: 1391/9/4
نویسنده: مورینتز
بيشتر ما گوجه‌فرنگي را دوست داريم، زيرا سالادها و هم غذاهايمان را خوشمزه‌تر مي‌كند. بعضي از افراد به دليل قدرت محافظت از قلب، دوستدار گوجه‌فرنگي هستند. اما بررسي‌هاي جديد روي اين هديه سلامت كه كمتر شناخته شده، نشان مي‌دهد بايد بيشتر از آن در سفره‌‌هايمان استفاده كنيم. در واقع مطالعات جديد نشان داده، گوجه‌فرنگي خواص زيادي دارد. ما در مورد خواصي مانند محافظت در برابر شكنندگي استخوان‌ها، محافظت از سرطان‌ها و حتي داشتن سپر تدافعي در مقابل اشعه ماوراي بنفش صحبت مي‌كنيم، پس مهم نيست چطور آنها را ورقه‌ورقه مي‌كنيد بلكه به ياد داشته باشيد كه مقدار بيشتري از آن را در ساندويچ‌ها، سالادها و نيز پيتزاي خود استفاده كنيد.


اين گوجه لذيذ


گوجه فرنگي براي بسياري از بيمار‌ي‌ها مفيد است و بايد از خاصيت تغذيه‌اي آن نهايت استفاده را ببريم. گوجه‌فرنگي منبع غني‌اي از ليكوپن، بتاكاروتن، لوتئين، پتاسيم و ويتامين هاي A وC است. متخصصان تغذيه آن را ماده‌اي براي مبارزه با التهاب در كل بدن مي‌دانند. آنها فوايد درخشان گوجه‌فرنگي را در اين مطلب به شما يادآوري مي‌كنند:


با پوكي مبارزه كنيد


تقويت بيشتر استخوان‌ها

در بررسي‌هاي انجام شده در دانشگاه ‌«ام اس‌اي» مشخص شده بهتر شدن توده استخواني با ميزان ليكوپن دريافتي مرتبط است. كمبود اين ماده شايد به معناي ضعف استخواني هم باشد؛ زيرا خانم‌هايي كه دچار پوكي استخوان هستند، اغلب ميزان ليكوپن در خون آنها پايين است. همچنين براي سلامت بيشتر استخوان‌هايتان نشاسته را نيز به وعده‌هاي غذايي خود اضافه كنيد.


بيمه عمر


قدرت محافظت در برابر سرطان خاصيت ضد‌سرطاني گوجه‌فرنگي هنوز در دست بررسي است اما پژوهش‌ها حاكي از اين است كه ليكوپن موجود در گوجه فرنگي ممكن است رشد تومورهاي پروستات را كاهش دهد. براساس طب سنتي چيني و ژاپني خوردن گوجه در داشتن عمر طولاني مفيد است.


يك سؤال مهم


آيا رب گوجه‌فرنگي هم مفيد است؟

گوجه‌فرنگي‌هاي تازه در طول سال قابل دسترس نيستند. اما حالا در بازار مي‌توان گوجه‌هاي باغچه‌اي پيدا كرد كه در گلخانه‌ها مي‌رويند. در ضمن رب گوجه‌فرنگي هم براي شما مفيد و گاهي حتي بهتر از تازه آن است. روند پخت و كنسرو كردن مي‌تواند ليكوپن موجود در آن را افزايش دهد، بنابراين بدن شما مقادير بيشتري از آنها را دريافت خواهد كرد.‌ همچنين مي‌توانيد مقداري روغن زيتون نيز به آن بيفزاييد تا ميزان بيشتري از آن جذب بدنتان شود. حتي پيشنهاد مي‌كنيم سس و رب گوجه‌فرنگي را خودتان درست كنيد.


يك ضد‌آفتاب طبيعي


SPF بالا براي پوست شما

بررسي‌ها نشان داده وقتي ليكوپن دريافتي از طريق مصرف گوجه‌فرنگي تازه و رب گوجه فرنگي افزايش يابد، پوست شما در برابر آسيب‌هاي اشعه UV حساسيت كمتري نشان مي?دهد. البته اين يادتان باشد كه مي‌توانيد مواد غذايي ديگري را نيز بيابيد كه شما را در برابر نور خورشيد محافظت مي‌كنند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2102

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره رازهاي شگفت انگيز گوجه فرنگي نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: خواص ميوه ها ، درمان با گوجه فرنگي ، خواص گوجه ، خواص گوجه فرنگي ، رب گوجه فرنگي ، رازهاي شگفت انگيز گوجه فرنگي