مسبی
اين اشتباهات مي‌تواند منجر به سرطان شود

اين اشتباهات مي‌تواند منجر به سرطان شود

ویرایش: 1391/9/4
نویسنده: مورینتز
شايد فکر‌کنيد که شيوه زندگي سالمي داريد اما درعين حال ممکن است اين 5 اشتباه را که منجر به سرطان مي‌شود انجام دهيد. دکتر اوز تازه‌ترين راه‌ها براي چگونگي فاصله گرفتن از اين بيماري کشنده را براي ما فاش مي‌کند. پژوهش‌هاي اخير، روش‌هاي تازه‌اي براي حفاظت از بدن انسان در برابر سرطان يافته‌اند. در اينجا دکتر اوز به 5 تغيير غلط که منجر به سرطان مي‌شود اشاره مي‌کند که مي‌توانيد از آنها دوري کرده و در سلامت کامل باشيد.


پسته بخوريد


غلط 1: استفاده بي‌رويه از مکمل‌هاي ويتامين E

ويتامين E آنتي‌اکسيداني است که براي پيشگيري از سرطان ريه توصيه مي‌شود. با اين حال، مصرف بيش از حد ويتامين E مي‌تواند به DNA آسيب وارد کند و سبب رشد سرطان شود. سازمان نظارت بر غذا و دارو FDA ميزان مصرف روزانه ويتامين E را 30 IU توصيه کرده، که واقعا لازم نيست از مولتي ويتامين استفاده کنيد. روش مطلوب دريافت ويتامين E از طريق رژيم غذايي است. پسته يکي از بهترين منابع گاما-توکوفرول و نوعي از ويتامين E است. يک يا دو مشت از اين آجيل در روز ميزان سلامت ناشي از اين ماده غذايي را تامين مي‌کند.


كم‌چرب‌ها هم شايد مضر باشند


غلط 2: خوردن غذاهاي خيلي کم‌چرب

خوراکي هاي بسته‌بندي شده مانند بيسکويت ها و کيک‌هايي که برچسب «کم‌چرب» يا «بدون چربي» دارند، براي افرادي که مي‌خواهند وزن کم کنند اغواکننده هستند. اما اين محصولات با کربوهيدرات تصفيه‌شده ناسالم و شکر ساده که سبب ترشح انسولين و در واقع باعث به وجود آمدن اضافه وزن مي‌شوند، پر شده‌اند. مسئله اينجاست که ترشح انسولين منجر به التهابات ايجادکننده سرطان نيز مي‌شود.به خاطر داشته باشيد، هرگاه فرآورده‌هاي «کم‌چرب» يا «بدون چربي» را خريداري مي‌کنيد، چربي‌هاي خوبي مانند OMEGA-3 ها که ثابت شده نوعي محافظ در برابر سرطان‌ها هستند را هم از دست مي‌دهيد. علاوه بر اين، چربي‌هاي سالم سرعت جذب کربوهيدرات‌ها را کم مي‌کنند، از اين رو يک رژيم غذايي مناسب که حاوي چربي‌هاي سالم باشد به متعادل نگه داشتن وزن بدن کمک مي‌کند.


براي غذا خوردن ساعت كوك كنيد


غلط 3 : نخوردن غذا سر ساعت مشخص

وقتي به جاي اينکه سر ساعت مشخصي غذا بخوريد، هر روز در ساعات مختلفي وعده‌هاي غذايي خود را ميل کنيد، بدن خود را در استرس قرار مي‌دهيد. براي نمونه، وقتي يک روز صبحانه را ساعت 7 و روز بعد ساعت 11 بخوريد، بدن شما براي اينکه چه وقت وعده غذاي بعدي ميل مي‌شود، دچار سردرگمي خواهد شد. اين مسئله سبب ترشح هورمون استرس کورتيزول مي‌شود. ميزان بالاي کورتيزول منجر به تبديل آن به انسولين و باعث التهاب شده و مي‌تواند خطر ابتلا به بسياري از سرطان‌ها را افزايش دهد. برنامه غذايي مشخص و معيني براي خود تعيين کنيد و به بهترين وجه آن را اجرا کنيد. از آنجايي که اغلب مشغله‌هاي زندگي در اين امر فاصله مي‌اندازند، عادت کنيد که هميشه نوعي از تنقلات سالم مانند ذرت بو داده بدون نمك و روغن يا يک سيب براي از بين بردن گرسنگي زياد با خود داشته باشيد.


روزي 2 دقيقه براي دندان‌هايتان وقت بگذاريد


غلط 5 : مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان به طور منظم

رابطه بين بيماري‌هاي لثه و سرطان دهان در زمان‌هاي گذشته ثابت شده بود. پژوهش‌هاي اخير نيز ارتباط جدي نگرفتن بهداشت دهان و افزايش خطر ابتلا به سرطان در سراسر بدن، حتي سرطان سينه را تاييد مي‌كند. در حقيقت، مطالعه‌اي نشان داد که احتمال ايجاد سرطان سينه در خانم‌هايي که به بيماري‌هاي لثه مبتلا هستند در مقايسه با خانم‌هايي که هيچ نوع بيماري لثه‌اي ندارند، 75 درصد بيشتر است.

اين خطر در صورت مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان زياد است. باکتري‌ها در دهان شکل مي‌گيرند، پلاک مي‌سازند، روي لثه‌ها التهاب ايجاد مي‌کنند و احتمال ابتلا به سرطان در همه بدن را افزايش مي‌دهند. به دليل تغييرات هورموني‌اي که در طول دوران عادت ماهانه و يائسگي براي خانم‌ها ايجاد مي‌شود، آنها حساسيت و التهابات بيشتري را تجربه مي‌کنند و بيشتر در معرض اين خطرها قرار مي‌گيرند.

بايد طريقه صحيح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را ياد بگيريد. به طور ميانگين مردم جهان روزي 38 ثانيه مسواک مي‌زنند، اما شما بايد حدود 2‌دقيقه مسواک بزنيد و هر روز نيز از نخ دندان استفاده کنيد. در صورتي که پلاک و جرم زيادي روي دندان‌هايتان ايجاد شده است براي کنترل آن به يک متخصص سلامت دندان مراجعه کنيد. در کنار مسواک و نخ دندان از دهان‌شويه، اين اسلحه فوق‌العاده نيز استفاده کنيد. دهان شويه‌ها مانند يک ماده ضدالتهاب براي جلوگيري از بيماري‌هاي لثه عمل مي‌کنند. آن را در يک فنجان بريزيد و با آب گرم رقيق کنيد و روزي يک بار از آن به عنوان قسمتي از کارهاي بهداشتي براي دهان خود استفاده کنيد.


بخوابيد تا سرطان نگيريد


غلط 4 : به اندازه کافي نخوابيدن

مطالعات نشان داده کساني که کمتر از 6 ساعت خواب شبانه دارند، امکان ايجاد پوليپ روده که منجر به سرطان روده مي‌شود در آنها 50درصد افزايش مي‌يابد. مشکل اين است که بدن نمي‌تواند به راحتي هورمون خواب (ملاتونين) کافي را زماني که خواب کمتر از 6 ساعت ادامه داشته باشد، توليد کند. ملاتونين به عنوان يک آنتي‌اکسيدان جهت ترميم سلول‌ها عمل کرده و به پيشگيري از سرطان کمک مي‌کند. به تنظيم خواب خود اهميت دهيد. همانطور که براي بيدار شدن از ساعت زنگ‌دار استفاده مي‌کنيد، براي به تختخواب رفتن هم از زنگ ساعت کمک بگيريد. از اين زنگ هشدار در آماده شدن براي خوابيدن و تنظيم برنامه خواب منظم بهره بگيريد.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2103

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره اين اشتباهات مي‌تواند منجر به سرطان شود نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: غلط هاي رايج در مورد سرطان ، ابتلا به سرطان ، درمان سرطان ، روش نوين درمان سرطان ، عادت هاي منجر به سرطان