مسبی
ويژگي هاي درماني گلاب

ويژگي هاي درماني گلاب

ویرایش: 1391/9/4
نویسنده: مورینتز
در خانه همه ما پيدا مي‌شود. آن را به بعضي از غذاهايمان مي‌زنيم و گاه هم به عنوان درمان آن را مي‌خوريم اما واقعا، گلاب چه خصوصياتي دارد؟ گلاب از گياه گل سرخ به دست مي‌آيد. بايد اين را بدانيد که گلاب تلخ در واقع خالص‌تر و غليظ‌تر است و اثربخشي بيشتري دارد اما باعث سوزش دهان و زبان مي‌شود.


مصرف گلاب به عنوان دارو


گلابي که از طبيعت به دست مي‌آيد غليظ و تلخ است بنابراين توليدکنندگان آن را رقيق مي‌کنند. براي رقيق کردن گلاب کافي است در ازاي هر نيم استکان گلاب غليظ يك ليوان آب به آن اضافه کرد. گلاب رقيق نشده را بايد در حد يک قاشق در يک ليوان آب مصرف کرد در غير اين صورت مي‌تواند باعث سوزش دهان و مخاط شود. تا به حال در رابطه با مصرف زياد گلاب در افراد بزرگسال عارضه خاصي گزارش نشده است. اما با اين حال مصرف بيش از حد آن به صلاح نيست و ممکن است باعث ناراحتي گوارشي شود. روزانه حداکثر 3 بار مي‌توان يک نصفه استکان گلاب در يک ليوان آب مصرف كرد. دوز مجاز براي بچه‌ها نصف دوز بزرگسالان است.


دوست دستگاه گوارش


گلاب روي پوست اثر خاصي ندارد چراکه مواد موثر چنداني در آن وجود ندارد و بيشتر آن آب معطر است اما بسياري از افراد از آن براي تميزسازي پوست استفاده مي‌كنند.

ثابت شده كه مصرف گلاب براي دل‌پيچه‌ها مفيد است به خصوص زماني که نفخ به عضلات دستگاه گوارش فشار وارد مي‌کند. گلاب بيشتر، به عنوان يک ماده ضدنفخ و بادشکن مطرح است يعني باعث کاهش گازهاي دستگاه گوارش مي‌شود. اين گازها ذرات ريزي هستند که يا جذب بدن مي‌شوند يا به صورت باد گلو خارج مي‌شوند. علاوه بر اين خاصيت، گلاب مي‌تواند تا حدودي از اسهال جلوگيري کند.


گلاب براي ناراحتي قلبي مفيد نيست


برخي معتقدند گلاب مي‌تواند براي ناراحتي‌هاي قلبي نيز موثر باشد در حالي که چنين چيزي حقيقت ندارد.گاهي اوقات عامل دردهاي قلبي فشاري است که گازهاي دستگاه گوارش به قلب مي‌آورند و فرد با مصرف گلاب ناراحتي قلبي‌اش کاهش پيدا مي‌کند. در نتيجه فکر مي‌کند بيماري قلبي‌اش بهبود پيدا کرده است در صورتي که گلاب تاثيري در بيماري‌هاي قلبي ندارد. بيماري‌هاي قلبي انواع و اقسام دارند. کسي که بيماري قلبي دارد با مصرف گلاب بيماري‌اش درمان نمي‌شود.


ضد استرس خوشبو


ترکيباتي مانند گلاب و ساير عرقيات معطر مي‌توانند آرام بخش باشند به همين دليل براي درمان افسردگي، اضطراب، ناراحتي‌هاي اعصاب و بي‌خوابي تا حدودي موثرند. البته نمي‌توان گفت که گلاب يک داروي خواب‌آور است اما چون بوي خوبش باعث آرامش مي‌شود، مي‌تواند در خواب فرد موثر باشد. براي رفع استرس، اضطراب و افسردگي‌تان مي‌توانيد مقداري گلاب بنوشيد يا آن را استشمام کنيد. با اين حال بهتر است ابتدا دليل ناراحتي عصبي در شما مشخص شود.


بيشتر از يك سال نگه نداريد


گلاب به شدت مستعد رشد قارچ است حتي اگر در يخچال نگهداري شود و ممکن است در ظرف آن مقداري ميکروب و قارچ رشد کند. از طرف ديگر نگهداري گلاب بيش از يک سال باعث تبخير مواد معطر و کاهش تاثير آن مي‌شود. همچنين به دليل رشد ميکروب‌ها و قارچ‌ها مصرف گلاب‌هاي قديمي توصيه نمي‌شود.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2105

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره ويژگي هاي درماني گلاب نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: عطر ، گلاب ، طرز تهيه گلاب ، خواص درماني ، درمان با گلاب ، خواص درماني گلاب ، درمان با گلاب ، دستگاه گوارش