مسبی
ترس از دندانپزشکي و راههاي غلبه بر آن (2)

ترس از دندانپزشکي و راههاي غلبه بر آن (2)

ویرایش: 1391/9/4
نویسنده: مورینتز
ادامه از بخش (1)


بزرگ ترها بيشتر از کوچولوها مي‌ترسند


ترس كودكان از دندانپزشكي هم چيزي شبيه ترس بزرگسالان است. در كودكان هم مثل آدم بزرگ‌ها ترس يا به واسطه تجربه ناخوشايند قبلي يا اطلاعات ترسناكي كه از دوستان همسن خود يا از بزرگ‌ترها شنيده‌اند، ايجاد مي‌شود. متأسفانه بسياري از والدين از دندانپزشكي به‌عنوان نوعي تنبيه استفاده مي‌كنند، مثلا به بچه مي‌گويند اگر كار بدي بكني مي‌بريمت دندانپزشكي بهت آمپول بزنه يا به دكتر مي‌گويم دندانت را بكشد، در نتيجه در ذهن بچه دندانپزشكي به‌صورت يك محل ترسناك و درمان‌هاي آن به شكل نوعي تنبيه دردناك شكل مي‌گيرد.

در اين شرايط خيلي طبيعي است كه كودك از دندانپزشكي بترسد. يك نكته جالب اينكه ترس بزرگسالان از كودكان بسيار شديدتر و عميق‌تر است. ترس كودك را مي‌توان تعديل و منحرف كرد اما در مورد بيماران بزرگسال اين امكان تقريبا وجود ندارد. يك دندانپزشك باحوصله كه تجربه كار با اطفال را داشته باشد، معمولا با به‌كارگيري ترفندهاي خاصي مي‌تواند ترس كودك را كاهش داده و درمان لازم را براي او انجام دهد، البته در برخي موارد كودك در حدي بيقراري مي‌كند كه نشاندن او روي صندلي دندانپزشكي عملا غيرممكن شده و دندانپزشك ناچار مي‌شود او را براي بيهوشي بفرستد. براي كاهش ترس كودكان، رفتار صحيح و سنجيده والدين به‌خصوص در منزل كمك بسيار مؤثري‌است.


مزد ترس


ترس از دندانپزشكي به‌خصوص وقتي از حد خفيف بيشتر باشد مي‌تواند دردسرهايي جدي براي بيمار و دندانپزشك به‌دنبال داشته باشد. بسياري از مردم به دليل اين ترس حاضر نيستند به دندانپزشكي رفته و پوسيدگي‌هاي دنداني و مشكلات لثه‌هاي خود را برطرف كنند. درنتيجه، اين مشكلات روز به روز پيشرفت كرده و باعث بروز تخريب شديدتري در دندان و لثه‌ها مي‌شود. بعد از مدتي دندان‌ها دچار درد شديد يا شكستگي مي‌شوند؛ لثه‌ها تحليل رفته و خونريزي مي‌كنند، دهان بدبو و بيمار در جويدن دچار مشكل شده و خيلي زود روند زندگي بيمار دچار اختلال مي‌شود. در نهايت بيمار چاره‌اي جز مراجعه به دندانپزشك ندارد اما اين تازه اول مشكلات است.

در اين اوضاع دندانپزشك با شرايطي روبه‌رو مي‌شود كه درمان آنها بسيار سخت است. التهاب و عفونت لثه‌ها كه شايد قبلا با يك جرم‌گيري ساده قابل درمان بود، ممكن است نياز به جراحي داشته باشد. از سوي ديگر معمولا در اين شرايط تخريب دندان‌ها در حدي است كه ترميم و بازسازي آنها كار دشوار و گرانقيمتي خواهد بود و حتي بعد از انجام درمان نيز نمي‌توان نسبت به موفقيت آن و ماندگاري دندان اطمينان كافي داشت. دندانپزشك براي انجام همين درمان دشوار نيز اول بايد يك بيمار ترسيده و مضطرب را كنترل كند. در واقع نتيجه ترس از دندانپزشكي و عدم‌ مراجعه به موقع به پزشك تحمل درمان‌هاي سنگين‌تر، گران‌تر و با درصد موفقيت پايين‌تر است.


چطور نترسيم؟


براي كنترل ترس از دندانپزشكي راه‌هاي مختلفي وجود دارد. در مورد كودكان همان‌طور كه اشاره شد، والدين نقش بسيار مؤثري بر عهده دارند، آنها براي كاهش ترس كودك بايد حتما با دندانپزشك مشورت كرده و طبق توصيه‌هاي او اطلاعات خاصي را به كودك انتقال دهند. والدين اصلا نبايد درباره مراحل درمان با كودك صحبت كنند بلكه تمركز صحبت‌ها بايد بر زيبا شدن و سالم شدن دندان‌ها و از بين رفتن درد و ناراحتي كودك بعد از درمان باشد.

در مورد بزرگسالان روش‌هاي متنوعي براي كاهش ترس وجود دارد. در اين بين دندانپزشك نقش بسيار مهمي در كاهش اضطراب بيمار بر عهده دارد. دندانپزشك با توضيح مراحل درمان براي بيماران وحشت‌زده، مي‌تواند ترس آنها از لوازم و مراحل درماني را كاهش دهد. بيماراني كه از دندانپزشكي وحشت دارند مي‌توانند پيش از شروع درمان از دندانپزشك بخواهند مراحل درمان و لوازم مورد استفاده را براي آنها توضيح دهد. ترس از تزريق بي‌حسي يكي از شايع‌ترين ترس‌هاي بيماران است. در اين مورد بايد گفت تزريق دندانپزشكي برخلاف ظاهر ترسناك سرنگ‌هاي فلزي آن اصلا به اندازه تزريق‌هاي ساير نقاط بدن دردناك نيست. سوزن‌هاي دندانپزشكي بسيار ظريف‌تر و نازك‌تر از سوزن‌هاي تزريقات عادي هستند. همين مقايسه ساده مي‌تواند ترس شما را به شكل قابل ملاحظه‌اي كاهش دهد. در ضمن يادتان باشد حاصل همين تحمل چند ثانيه‌اي تزريق، مي‌تواند درماني بدون درد و استرس باشد. در ضمن برخي از دندانپزشكان براي كاهش درد در لحظه تزريق از ژل‌هاي بي‌حسي موضعي استفاده مي‌كنند كه در كاهش درد تزريق كمابيش مؤثر است. اخيرا دستگاه جديدي به بازار عرضه شده كه با كمك آن مي‌توان تزريق بدون دردي را انجام داد. اين دستگاه كه «دنتال وايب» نام دارد با ايجاد لرزش هنگام تزريق مانع از ارسال پيام درد ايجاد شده هنگام تزريق به مغز مي‌شود.

در برخي از بيماران كه ترس‌شان در حد متوسط تا شديد است، مصرف داروهاي آرام‌بخش چند ساعت پيش از درمان مي‌تواند مؤثر باشد. بيمار با مشورت با دندانپزشك مي‌تواند چند ساعت قبل از درمان از يك داروي آرا‌م‌بخش ملايم استفاده كند. در اين شرايط داروهايي نظير ديازپام 2 يا 5، كلرديازپوكسايد 5 يا اكسازپام مي‌توانند داروهاي مناسبي باشند. اما در برخي شرايط شدت وحشت بيمار در حدي است كه با روش‌هاي فوق قابل كنترل نيست. در اين حالت بهتر است بيمار به يك روانپزشك ارجاع داده ‌ شود. گزينه ديگر درمان بيمار در شرايط بيهوشي است. در اين حالت دندانپزشك براي بيمار بيهوش درمان‌هاي ضروري را انجام مي‌دهد.
منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2106

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره ترس از دندانپزشکي و راههاي غلبه بر آن (2) نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: ترس ، غلبه بر ترس ، جلوگيري از ترس ، دندانپزشکي ، الکل ، سوزن ، دندان ، وسايل دندانپزشکي ، ترس از دندانپزشکي