مسبی
ترس از دندانپزشکي و راههاي غلبه بر آن (1)

ترس از دندانپزشکي و راههاي غلبه بر آن (1)

ویرایش: 1391/9/4
نویسنده: مورینتز
اسمش كه مي‌آيد روي پيشــاني خيلي‌ها عرق سرد مي‌نشيند. بسياري از آن به‌عنوان يكي از بدترين تجربيات زندگي‌شان ياد مي‌كنند. تعداد زيادي از والدين وقتي مي‌خواهند بچه‌شان را بترسانند از اين واژه استفاده مي‌كنند؛ دندانپزشكي. ترس از دندانپزشكي يا دنتال فوبيا يا ادونتوفوبيا يكي از ترس‌هاي مرضي رايج در سراسر دنياست كه باعث مي‌شود بسياري از مردم صرفا به واسطه همين وحشت از مراجعه به دندانپزشك خودداري كرده و در نهايت با مشكلاتي بسيار پيچيده‌تر و دردناك‌تر روبه‌رو شوند.


اما به‌راستي ترس از دندانپزشكي چقدر واقعي است؟ آيا راهي براي غلبه بر آن وجود دارد؟ براي آشنايي هر چه بيشتر با اين مشكل پاي صحبت‌هاي دكتر فرخ آصف‌زاده متخصص دندانپزشكي ترميمي و زيبايي، عضو آكادمي دندانپزشكان زيبايي ايالات‌متحده و يكي از متخصصان برجسته كشور در زمينه درمان‌هاي دندانپزشكي زيبايي نشستيم.


ترس از دندانپزشكي يعني چه؟


ترس از دندانپزشكي يا دنتال فوبيا (كه البته با اسامي ديگري نيز شناخته مي‌شود) يكي از رايج‌ترين انواع فوبيا (يا همان ترس‌هاي مرضي) در سراسر دنياست. اين ترس مي‌تواند درجات مختلفي از خفيف تا بسيار شديد داشته باشد. گاهي اوقات شدت اين ترس تا حدي زياد مي‌شود كه در شرايط عادي نمي‌توان بيمار را درمان كرد. تحقيقات صورت گرفته در ايالات‌متحده نشان داده چيزي حدود 75 درصد از مردم اين كشور دچار اين مشكل هستند و از اين تعداد 5 تا 10 درصد از افراد آنقدر از دندانپزشكي وحشت دارند كه تحت هيچ شرايطي حتي درصورت بروز دردهاي دنداني بسيار شديد هم حاضر نيستند به دندانپزشك مراجعه كنند. بسياري نيز فقط در شرايطي به‌دنبال درمان‌هاي دندانپزشكي مي‌روند كه دچار يك مشكل اورژانسي شده باشند. خانم‌ها بيشتر از آقايان و جوانان بيشتر از افراد مسن دچار اين مشكل هستند. ترس از دندانپزشكي، يك مشكل واقعي است كه مي‌تواند دردسرهاي زيادي هم براي بيمار و هم براي دندانپزشك به همراه داشته باشد.


تجربه بد داريد؟


ترس از دندانپزشكي جنبه‌هاي مختلفي دارد. بيماران مختلف گاهي از تمام درمان‌هاي دندانپزشكي وحشت دارند و در برخي موارد صرفا از يك مورد خاص مي‌ترسند مثل تزريق بي‌حسي، صداي فرز و تراشيده شدن دندان، ابزارآلات جراحي و درد حين كار. اينكه چرا كسي ممكن است از اين موارد وحشت داشته باشد، علل مختلفي دارد. تجربه ناخوشايند دندانپزشكي در دوران كودكي يا يك درمان دردناك در بزرگسالي جزء اصلي‌ترين علل ترس از دندانپزشكي هستند. برخي از افراد هم خودشان تجربه دندانپزشكي دردناكي نداشته‌اند اما آنقدر مطالب ترسناك درباره دندانپزشكي شنيده‌اند كه از انجام اين درمان‌ها وحشت دارند. اين مسئله بيشتر در كودكان ديده مي‌شود. گاهي اوقات هم بيمار به واسطه تجربيات ناخوشايندي كه در ساير درمان‌هاي پزشكي داشته به‌طور كلي از هر روند درماني‌اي از جمله دندانپزشكي وحشت‌دارد.ترس از ناشناخته‌ها


يكي از اصلي‌ترين علل وحشت از هر چيزي ناشناخته بودن ماهيت آن است. وقتي ندانيم قرار است با چه روبه‌رو شويم، خواه ناخواه دچار اضطراب و استرس مي‌شويم كه در برخي افراد اين حالت مي‌تواند بسيار شديد و حتي فلج‌كننده باشد. يك دليل مهم وحشت بسياري از بيماران از درمان‌هاي دندانپزشكي اين است كه از مراحل درمان و ماهيت آن اطلاع درستي ندارند. درمان‌هاي دندانپزشكي به‌گونه‌اي است كه بيمار اصلا نمي‌تواند مراحل درماني را ببيند و چون روي اتفاقي كه داخل دهانش مي‌افتد هيچ كنترلي ندارد، در نتيجه دچار اضطراب و وحشت مي‌شود.

ادامه در بخش (2)


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2106

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ترس از دندانپزشکي و راههاي غلبه بر آن (1) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ترس ، غلبه بر ترس ، جلوگيري از ترس ، دندانپزشکي ، الکل ، سوزن ، دندان ، وسايل دندانپزشکي ، ترس از دندانپزشکي