مسبی
بستني سنتي نخوريد

بستني سنتي نخوريد

ویرایش: 1391/9/2
نویسنده: مورینتز
چت با صاحب مقاله: مورینتز
رئيس اداره مبارزه با بيماري‌هاي دامي اداره کل دامپزشکي استان کرمان گفت: مردم براي جلوگيري از ابتلا به تب مالت بستني سنتي نخورند.

وي افزود: مردم بايد از مصرف بستني‌هاي غير پاستوريزه و سنتي بپرهيزند تا از ابتلا به بيماري تب‌مالت جلوگيري شود.
پورمحسني‌نسب ابراز داشت: با تلاش بخش خصوصي و دولتي دامپزشکي استان کرمان واکسيناسيون بيش از يک ميليون راس دام سبک عليه بيماري بروسلوز تب مالت در اين خطه انجام شد.
وي تصريح کرد: تب مالت به دليل آثار اقتصادي در دامداري‌ها و آثار اقتصادي و رواني طولاني مدت در جامعه انساني مهم‌ترين بيماري مشترک بين انساني و دام است.
پورمحسني‌نسب با اشاره به اهميت رونق صنعت دامپروري در ايجاد اشتغال و تامين امنيت غذايي عنوان کرد: يکي از عوارض اقتصادي بيماري بروسلوز سقط جنين در دام است که مي‌تواند موجب کاهش توجيه اقتصادي دامپروري شود.
وي در مورد درمان اين بيماري در انسان بيان داشت: بيماري تب مالت از جمله بيماري‌هاي مقاوم به درمان است به گونه‌اي که درمان اين بيماري بسيار طولاني مدت و داراي هزينه‌هاي درماني و رواني براي جامعه و فرد است.
پورمحسني‌نسب افزود: هزينه‌هاي از کار افتادگي يک فرد به مدت طولاني و هزينه‌هاي ناشي از پرستاري ساير اعضاي خانوده از فرد بيمار جزو مهم‌ترين دلايل اهميت اين بيماري است.
رئيس اداره مبارزه با بيماري‌هاي دامي اداره کل دامپزشکي استان کرمان با اشاره به اهميت دام‌هاي سبک در انتقال بيماري تب مالت به دليل تماس بيشتر اين دام‌ها با دامدار و اعضاي خانواده آن‌ها ابراز داشت: طرح واکسيناسيون دام‌هاي سبک عليه بيماري برسلوز از 15 شهريور ماه سال جاري آغاز شد و با واکسينه شدن يک ميليون و 303 هزار و 817 راس گوسفند و بز به پايان رسيد.
پورمحسني‌نسب با اشاره به اجراي اين طرح توسط بخش خصوصي گفت: اجراي اين طرح با هزينه‌اي افزون بر يک ميليارد و 300 ميليون ريال و به صورت رايگان براي دامداران صورت گرفت.
وي ابراز داشت: در تمام مراحل اجراي اين طرح نظارت لازم از سوي بخش دولتي دامپزشکي بر اکيپ‌هاي واکسيناتور بخش خصوصي براي اجراي بهينه و مطلوب طرح انجام شد.

منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره بستني سنتي نخوريد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بيماري دامي ، بستني سنتي ، ابتلا به تب مالت ، خطرات تب مالت ، بستني ، خوردن بستني ، دامپزشکي ، مبارزه با بيماري هاي دامي ، کرمان ، دامداري ، از کار افتادگي