مسبی
فروش کليه، مرگ پيش خريد شده!

فروش کليه، مرگ پيش خريد شده!

ویرایش: 1391/9/2
نویسنده: مورینتز
آدم به کجا بايد برسد که تصميم بگيرد قسمتي از وجودش را به حراج بگذارد و يک عمر با خلايي در بدنش روزگار بگذراند. نمي‌دانم، اما چيزي نيست که بشود پنهانش کرد. هر روز اين آگهي‌ها و اعلاميه‌هاي دلخراش را بر در و ديوار شهر مي‌بينيم و از کنارشان مي‌گذريم.
بنا به اين گزارش، منطقه کرمانشاه، آگهي‌هايي که يک گروه خوني روي آن حک شده و يک شماره تلفن و مختصر اطلاعاتي از سن و اوضاع جسماني طرف. اما عميق‌تر که نگاه کنيم با فرياد نوشته: هي مردم! من آنقدر بدبختم که چاره‌اي ندارم جز اين‌که در همين سن جواني با دست خودم معلول جسمي شوم.

روي بعضي ديگر هم نوشته: همه آزمايش‌ها انجام شده و سالم هستم و يکي نيست بگويد بنده خدا، سالم براي تو چه تعريف مي‌شود؟

يکي دوتا نيست، در هر بيمارستان و درمانگاه و مطب دکتر همه مدل آن هست، با هرگروه خوني که دلت بخواهد و با قيمت متفاوت.

آگهي فروش کليه، بازار سياهي شده براي خودش، مبادله جان با پول، يک عمر زندگي با ريسک دياليز براي چند ميليون.

شايد بعضي هم نخواهند که تن به کار بدهند و براي به دست آوردن چند ميليون پول بدون زحمت چند تا برگه تايپ و تکثير کنند و به اطلاع همشهريان برسانند که کليه براي فروش دارند.

گروه‌هاي خوني کمياب‌تر مثل گروه‌هاي منفي و o و AB گران‌تر هستند و همه افراد با ساير گروه‌هاي خوني با 10 يا 15 ميليون تومان به حراج مي‌رود.

کليه آدم‌هاي ميانسال و پير هم که به درد کسي نمي‌خورد، حداکثر تا 35 سال، يعني درست در اوج جواني!

و بعد فرد مي‌ماند و يک عمر حسرت، حسرت خوردن غذاهاي شور و چرب و ساندويچ، حسرت خوردن تنقلات و شيريني که مبادا يکهويي آن يک کليه هوس تنبلي به سرش بزند و صاحبش را قال بگذارد و طرف را بسپارد به دست دستگاه دياليز.

و عمق فاجعه درست جايي خودش را ظاهر مي‌کند که بداني در شهر و استان تو کمترکسي پشت نوبت پيوند کليه است و اين يعني حسابي بازار خريد و فروش آزاد داغ است.

دليلش شايد بيکاري و فقر مردم باشد که در اين منطقه اين آگهي‌ها و خريد و فروش‌ها بيشتر به چشم مي‌آيد، اصلاً دليلش هرچه مي‌خواهد باشد، راهکار که از دليل مهم‌تر است.

بايد شيوه پيشگيري از اين مصيبت را فهميد و برايش راهکار انديشيد، راهکاري برنامه‌ريزي شده و درست تا شايد روزگاري برسد که مردم فرهنگ اهدا عضو از بيماران مرگ مغزي را در زندگي خود جاي دهند و کساد شود اين بازار خون بازي.

رييس انجمن حمايت از بيماران کليوي استان کرمانشاه با اشاره به آمار بالاي خريد و فروش کليه در کرمانشاه، ترويج فرهنگ اهدا عضو از بيماران مرگ مغزي را يکي از مهم‌ترين راهکارهاي کاهش اين معضل دانست.

«حسين بيگلري» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،منطقه کرمانشاه، گفت: در سال گذشته حدود 70 مورد پيوند کليه در استان داشتيم که اکثر اين پيوندها از کليه‌هاي اهدايي بودند.

وي ادامه داد: استان کرمانشاه از نظر اهدا عضو از بيماران مرگ مغزي از ساير مناطق کشور عقب‌تر است و لازم است در اين خصوص فرهنگسازي شود.

رييس انجمن حمايت از بيماران کليوي اشاره‌اي هم به خريد و فروش کليه در بازار آزاد داشت و ياد آورشد: متقاضيان زيادي براي فروش کليه در استان وجود دارند که اکثر آنها به علت مشکلات مالي و بيکاري مجبور به فروش کليه خود مي‌شوند.

به گفته اين مقام مسوول، بيشتر اين افراد جوان و در محدوده سني 20 تا 38 سال هستند.

بيگلري کمبود هديه ايثارگري را از ديگر علل رو آوردن مردم به بازار فروش آزاد کليه دانست و افزود: مبلغي که به عنوان هديه به افراد اهداکننده‌ي کليه پرداخت مي‌شود چند سالي است که تغيير نکرده و در حد يک ميليون تومان باقي مانده است.

وي تصريح کرد: اگر اين مبلغ متناسب با هزينه‌هاي زندگي و نرخ تورم افزايش يابد، نه اهداکننده متضرر مي‌شود و نه افرادي که به کليه نياز دارند.

رييس انجمن حمايت از بيماران کليوي کرمانشاه با اعلام اين‌که هم‌اکنون تعداد بسيار کمي از افراد پشت نوبت دريافت کليه هستند، خاطرنشان کرد: براي گروه‌هاي خوني نظير O منفي و AB کمبود وجود دارد.

بيگلري در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا در خصوص نحوه فعاليت مجمع خيرين سلامت در مورد اهدا کليه، گفت: فعاليت اين مجمع بيشتر در حوزه ساخت و ساز و احداث مراکز درماني است و در اين مورد کمتر رسيدگي مي‌کند.


منبع:

http://www.zoodfood.com/Pages/viewnews.aspx?newsid=2094

امتیاز دهی به مقاله
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 

ثبت نظر:

شما می توانید درباره فروش کليه، مرگ پيش خريد شده! نظر دهید یا سوال بپرسید:

نام و نام خانوادگی:

 

کلمات کلیدی: فروش کليه ، بيماري کليه ، کليه انسان ، معضل فروش کليه ، گروه خوني ، پيوند اعضا